Pusaudzis

 
Reitings 54
Reģ: 21.06.2016
Sveikas! Nāku pie jums ar sasāpējušu problēmu. Ir vecākais bērns,meitene,14 gadi. Pirms diviem gadiem viņai sākās,es nezinu pat kā nosaukt,niķošanās,viņa vairs neklausīja,sāka darīt blēņas. Pēdējais gads vispār ir visšausmīgākais,vēlu nāk mājās ap kādiem 23 jau vai pat vēlāk,ir divas reizes no tuvējā parka nesta uz pleca mājās,jo bija piedzērusies,esmu jutusi arī,ka ir atnākusi iedzērusi,pīpē. Es tieku saukta visdažādākajos veidos-kuce,daune,lose,cirvis,sūtīta prom trīsstāvīgiem vārdiem. Nerespektē nevienu. Bija sarunājusi ar kaut kādiem 18 gadīgiem puišiem,ka tie ieliks lombardā viņas datoru,kuru uzdāvināju uz dzimšanas dienu,to naudu kaut kur iztērēja,uzzināju tikai pēc kāda laika,kad sāku prasīt,kur dators ( bija teikusi,ka aizdeva draudzenei) pazaudēja arī telefonu,bet man tomēr aizdomas,ka tas arī ir lombardā. Gada sākumā trīs mēnešus neapmeklēja skolu,teica,ka tas ir tā dēļ,ka tur viņu citi skolēni pazemo. Izlūdzās,ka labosies,tāpēc viņu pārcēlu uz citu skolu,bet jaunajā skolā viss pa vecam,turpina neapmeklēt.
Kad viņa palika pie manas māsas,kamēr viņa bija darbā izvadīja mantas un nozaga pāris drēbes,es sapratu,ja viņai nebūtu,ko ģērbt,bet meitene tiek nodrošināta.
Nesen mums apzaga dzīvokli,nozaga vīra datoru un viskija pudeli,bet dīvainākais jau bija tas,ka dzīvokļa durvis bija nevis uzlauztas,bet atslēgtas ar atslēgām. Man uzreiz aizdomas krita uz meitu,jo viņa tieši tajā dienā pateica,ka savas atslēgas pazaudējusi,bet nākošajā dienā atklājās,ka tie bija kādi viņas paziņas,kas bija atraduši viņas atslēgas.
Es nezinu,ko iesākt,jo runāšana nelīdz,fiziski neiespaidoju,visu laiku mēģinu pa labam.
Tagad arī,uz nedēļu aizbrauca pie omas uz laukiem,domāju varbūt tur paliks prātīgāka,bet nē,paņēma līdzi vēl savu draudzeni,es neļāvu,bet omei izlūdzās. Tur izrādās ir uztaisījušas nekārtību pa visu māju,kaut ko vēl nozagušas,pīpējušas istabā,aizcūkojušas ar saulespuķu sēkliņām,un divos naktī vēl izlēkušas pa logu un atbraukušas uz mājām. Šodien,protams,visi man krīt virsū,bet es nezinu ko ar viņu iesākt,man vairs nav ideju,negribu,lai viņa sev sabojā dzīvi :'-( Bija doma varbūt meklēt kāda speciālista palīdzību?
16.06.2017 12:44 |
 
Reitings 54
Reģ: 21.06.2016
Un katru reizi viņa,kad iet ārā nosolās,ka būs laicīgi un es,protams,laižu,bet nu atkal katru reizi ir vēlu,neceļ klausuli,kad zvanu,kad atnāk izliekas,ka viss ir normāli. Gribu būt viņas draudzene,nevis ienaidnieks no kura viņa baidās.
16.06.2017 15:49 |
 
Reitings 175
Reģ: 26.05.2017
Es ceru, ka diskusijas autore tagad nav aizgājusi slīcināties visu šo lasot.
BET, vēlos ieteikt šai mammai - beidzot parādīt meitai, kurš te ir atbildīgais. Arī ar mani mamma pusaudža gados centās pa labam, palabam, kamēr vienā reizē dabūju normāli pa muti. protams, biju dusmīga utt, bet kaut kādā ziņā tas ieviesa respektu, varbūt, bailes? Katrā ziņā, ja mana mamma nebūtu bijusi PIETIEKOŠI stingra, es vidusskolu pabeigusi nebūtu.
Tagad, kad esmu jau leila un gadi pagājuši, esam ar mammu visu to izrunājušas un IZRĀDĀS, ka mamma bijusi tādā izmisumā, ka nezina, kādas vēl metodes, lai ar mani pielieto, ka iedevusi pa muti vienā reizē. Un man kā pusaudzim toreiz pat prātā neienāca, ka mamma varētu uztraukties, baidīties un vēlēt man labu nākotni.
16.06.2017 15:51 |
 
Patīk
Reitings 703
Reģ: 10.05.2016
Man ir pieredze līdzīgā situācijā. Es zinu, kā tas viss veidojas un no kā tas viss veidojas. Tagad, kad esmu izaugusi un to visu redzu no malas, ar skaidru prātu, varu teikt, ka galvenokārt atbildīgi bija vecāki, bet es nesaku, ka viņi bija vainīgi, jo savu lomu spēlēja arī "pirmā mīlestība", kam šajā vecumā ir būtiska loma. Bet es piedodu vecāikiem... Tas ir savs veids, kā piesaistīt uzmanību, ja ne piesaistīt, tad izpelnīties. Ja ikdienā vecāki nerūpējās, neizrāda interesi, tad visu laiku ir jautājums: "Kam es esmu vajadzīgs?" Tas ir jautājums, ar kuru saskarās katrs pusaudzis. Un tad, kad uzmanība ir saņemta- daļēji jau ir par vēlu. Visi nicinošie vārdi jau ir pateikti un atapakļceļa vairs nav.
16.06.2017 15:55 |
 
Patīk
Reitings 703
Reģ: 10.05.2016
Bet.. Nekas nenotiek bez iemesla. Svarīgi ir noskaidrot, kāpēc tas viss ir aizgājis tik tālu, kas ir par iemeslu uzvedībai. Vai tā ir nelaimīga pirmā mīlestība, vecāku šķiršanās, skolas dzīve vai kas cits.
Bieži vien tieši kārtīgs puisis pie sāniem var būt iemesls, kādēļ mainīties.
16.06.2017 16:00 |
 
Reitings 4218
Reģ: 29.01.2009
Tava pusaugu meita prasa pēc mīlestības. Un mīlestība ir komunikācija. Savukārt, lai notiktu komunikācija, ir vajadzīga uzmanība. Bet tā kā arī negatīva uzmanība ir uzmanība, bet pozitīvo uzmanību Tu viņai nedod, tad viņa pievērš sev Tavu uzmanību ar destruktīvu uzvedību.
.
Nelasīju nevienu uzslavu par Tavu meitu. Tikmēr, kamēr Tu meitā saskatīsi tikai zagli, žūpu, slinķi, nesekmīgo, blandoņu utt., tikmēr tieši to viņa Tev arī dos pretī. Tātad mācies saskatīt savā meitā skaisto un neievēro destruktīvo, tad arī skaisto viņa Tev dos atpakaļ.
16.06.2017 16:08 |
 
Reitings 175
Reģ: 26.05.2017
Nerātnā, piekrītu!
Ne velti ir teiciens: "Kā sauc, tā atsaucas"
16.06.2017 16:13 |
 
Patīk
Reitings 703
Reģ: 10.05.2016
Un patiesībā,tavē iepriekšējā diskusijā jau ir redzamas problēmas, kas var būt par pamatu šim visam. Arī.
http://cosmo.lv/forums/topic/205272-problemas-gimene/
Strīdi tagad ir bieži un skarbi. Strīdamies dēļ naudas,bērnam viņš nepievērš uzmanību.
16.06.2017 16:21 |
 
Reitings 54
Reģ: 21.06.2016
Nevienā teikumā es viņu nenosaucu ne par žūpu,ne par sliņķi un kur nu vēl par nesekmīgo. Viņa ir gudra meitene,tikai savu galvu izmanto nevietā. Kad mācījās tad bija viena no klases gudrākajiem skolēniem. Tāpēc es vēl vairāk brīnos kā bērns ar tik gaišu galvu varēja tā nolausties.
16.06.2017 16:31 |
 
Reitings 2478
Reģ: 03.11.2016
Viņas vecumā - ja mājās vecāki visu laiku strīdās, es arī gribētu iet prom un pavadīt laiku ar draugiem. Tālāk jau no draugu kompānijas atkarīgs, ko viņa tur dara. Nedaudz raksturā vājāks cilvēks pakļausies bara spiedienam un sāks darīt visādas lietas.
Un nav jau svarīgi tas vai tu runā ar viņu vai nē, bet gan kā! tu ar viņu runā. Visticamāk ka saprot, bet tad vecāku kārtējais strīds, gribas aiziet izvēdītāt galvu, ārā tādi paši jaunieši. Un ui kā tajā vecumā alkohols palīdz aizmirsties.
Un protams, ka katru reizi ejot ārā viņa nosolīsies, ka viss būs labi, ka neko sliktu nedarīs un laicīgi būs mājās, jo tu taču katru reizi palaid. Atliek tik apsolīt. Viņai gan jau solījumi vairs neko nenozīmē. Varbūt tu pati pat neapzinoties esi kaut ko neizpildījusi, ko apsolīji? Bērni mācās no vecākiem.
16.06.2017 16:40 |
 
Reitings 4218
Reģ: 29.01.2009
cristina
Lieliski! Tava meita ir ar gaišu galvu un visu ātri iemācās. Ir pat labāk nekā gaidīju. :)
.
Tavs uzdevums tagad ir no sirds priecāties par meitas talantiem, nevis pievērst viņai uzmanību tikai tad, kad viņa nogāž podus. ;)
16.06.2017 17:01 |
 
Reitings 127
Reģ: 18.11.2016
Zini, tā ir vecāku vaina, es arī tajā vecumā gribēju iet tusēties un pa vakariem blandīties ar draugiem jo citi tā darija, bet man neļāva !;-) mamma man nekad nav bijusi stingra, bet tad bija - lidz 16 gadiem velak par 22:00 no majas ara netiku :) un viss, biju dusmiga, ardijos, bet neļāva un viss! Un tagad esmu viņai par to pateiciga!
16.06.2017 17:47 |
 
Reitings 772
Reģ: 23.08.2016
Jā,bērnībā audzināju ar vieglu roku,jo negribēju,lai mans bērns izaug kā es-lielā stingrībā.

Gribu būt viņas draudzene,nevis ienaidnieks no kura viņa baidās.

Man gan liekas, ka te ir problēma. Ja tu vēl saki, ka īstais tēvs bērnībā neiesaistījās audzināšanā... Meitenei vecāki vienkārši nav autoritāte. Autore saka, ka ir ar meitu runāšana, komunikācija, bet ar to nepietiek! Man liekās, ka tu nesaproti - ir atšķirība starp draudzīgām attiecības un attiecībām kā draudzenēm. Tā pat nav jauniete bet pilnīga sīkā! Kādas vēl draudzenes, jums ir pilnīgi dažādi statusi. Tu esi mamma un tu uzstādi noteikumus! Un tev tas IR jādara! Tagad tev noteikti jāmeklē terapeits, bez variantiem. Cieņa pret vecākiem ir pamatu pamats. Necieņa pret visiem citiem ir tikai turpinājums. Nav ko brīnīties par zādzībām. Ja audzina pēc principa ''dari, ko gribi, es sapratīšu, esmu tava draudzene'', tad bērnam netiek ielikts orientieris par to, kas ir labs un kas slikts.
16.06.2017 18:13 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Piekrītu. Nu kādas vēl draudzenes? Tu esi māte - tava galvenā funkcija ir nevis draudzēties, bet audzināt. Ja runāšana nepalīdz (jau sen, starp citu), tad jārīkojas drastiskāk. Un, par problēmām ģimenē (tavās attiecībās ar vīrieti) arī var runāt ar meitu (neieslīgstot detaļās), lai viņai vieglāk saprast, kas starp jums notiek un neizdara kaut kādus savus secinājumus uz savu galvu. Bet nu, jā... situācija ir riktīgā pakaļā...
16.06.2017 18:19 |
 
Reitings 1997
Reģ: 30.06.2009
Es uzliktu mājas arestu. Tā darija mana mamma, ja biju vēlāk par 22 mājās (pieļaujami bija nokavēt 15 minūtes), nākošajā dienā netiku vairs nekur un tika noņemts tv un dators. Kad cik tur gados pārrados dzērusi, no rīta pamodos ieslēgta, bez tv, bez datora, telefons nezkāpēc gan bija atstāts. Tiesa gan pašā pusaugu gdu karstumā, 16 gados, mamma aizbrauca uz UK, es paliku Latvijā pie omes, bet tad jau laikam bija gana daudz saprāta, lai tusētu ar mēru. Kaut gan ome nebija nekāda autoritāte un mēdzu mājās nepārnākt vispār, taču tajā vecumā mani uztrauca mana nākotne, attiecīgi, es turpināju mācīties.
Ļaunākajā gadījumā izeja varētu būt pārvākšanās. Lai nomainās vide, nav tie paši vecie draugi, iesaistīt kādos ārpusskolas pulciņos.
16.06.2017 19:07 |
 
Reitings 75
Reģ: 08.01.2016
Izlasīju arī otru tēmu. Situācija, protams, ir vienkārši traģiska. Man šķiet, tev pienācis pēdējais laiks mentāli pieaugt. Ja tu 3 gadus neesi strādājusi kamēr ģimene grima parādos, un tagad kad saņem pirmo algu nevis domā par to, kā iespējami efektīvi šo naudu izlietot vai nu parādu segšanai, vai ieguldīšanai biznesā, bet gan ''gribu sev kaut ko foršu nopirkt''... eh. Es tiešām nebrīnos, ka tev ar vīru daudz konfliktu. Kā saprotu, pēdējos 2 gados, kuros meita sāka slikti uzvesties, tu taču biji mājās un varēji pievērsties viņas audzināšanai. Kādēļ to nedarīji? Ceru, ka vismaz vīram palīdzēji ar biznesu. Situācija izskatās dīvaina. Šķiet, tu sapņo par ideālu dzīvi, pilnīgi ignorējot realitāti, kurā viss strauji iet grīstē. Ok, tu gribi būt meitas draudzene, bet kādēļ? Vai tev tiešām izskatās, ka tava audzināšanas metode ir nesusi augļus? Ja visu laiku dari vienu lietu, un viss kļūst tikai sliktāk, tad ir jāizdara secinājums, ka jāpārtrauc darīt šo lietu jo tā visu bojā. Protams, tu vari iespītēties, ka negribi būt stingra kā bija tava māte, bet šeit tu domā tikai par to, ko gribi vai negribi tu. Man šķiet ļoti acīmredzami, ka tavai meitai ir vajadzīgas pavisam citas audzināšanas metodes, un bija vajadzīgas jau sen.
16.06.2017 21:44 |
 
Reitings 7682
Reģ: 31.01.2013
nav jau slikti, ka mate velas but meitas draugs, bet te ir sekas. nu nevar vienmer pa labam, es to pec saviem tinju gadiem spriezu. un paldies Dievam, ka maate nejaucaas tad kad tevs ar mani runaja utt.
tur parasti sakas problema, nav vienota audzinasanas metode. tu nedriksti jaukties, tas grauj autoritari, gan teeva, gan tavu jo vina tacu saprot, ka neesat vienispratis.
es saprotu, ka ir nepatikamu, ka dusmojas un kliedz. bet to dazreiz vajag, nu vajag un viss. kod pirkstos un nejaucies. tu saproti, te jau ir smagi ielaists. te nelidzes maiga rokas noglaudisana.
16.06.2017 22:59 |
 
Reitings 284
Reģ: 18.04.2017
Man viena pazīstama adoptēta meitene šitā ālējās savā laikā. Un, skolu es nezinu, vai ir pazbeigusi.
Tagad ir tāda kārtīga ģimenes sieviete, ka nepateiksi uz viņas skatoties, kā viņa uzvedās.
Es, domāju, ka tas bija tāpēc, ka visi zināja, ka viņa ir adoptēta.
16.06.2017 23:02 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Tev ir jāmēģina saprast, kam viņa iet cauri. Cik grūti viņai ir. Es domāju, ka ar terapeitu jāsāk Tev, sakot, ka vēlies viņai palīdzēt, bet nezini kā, tāpēc pati iesi pie speciālista. Viņas attieksme ir jūsu ģimenisko attiecību spogulis. :-/ "Pa labam" noteikti var un vajag, ja vien nevēlies viņai vēl lielākas problēmas nākotnē.
16.06.2017 23:19 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Tava pusaugu meita prasa pēc mīlestības. Un mīlestība ir komunikācija. Savukārt, lai notiktu komunikācija, ir vajadzīga uzmanība. Bet tā kā arī negatīva uzmanība ir uzmanība, bet pozitīvo uzmanību Tu viņai nedod, tad viņa pievērš sev Tavu uzmanību ar destruktīvu uzvedību.
.
Nelasīju nevienu uzslavu par Tavu meitu. Tikmēr, kamēr Tu meitā saskatīsi tikai zagli, žūpu, slinķi, nesekmīgo, blandoņu utt., tikmēr tieši to viņa Tev arī dos pretī. Tātad mācies saskatīt savā meitā skaisto un neievēro destruktīvo, tad arī skaisto viņa Tev dos atpakaļ.

Ha-ha, tiešām? Meita māti nosauc par kuci, bet mātei jāstāv, jāsmaida un jāsaka "ak, tu mana mīlulīte"? Nu tur nav iespējams neko vērst pa labai metodei. Dakters bērziņš, psihologs vai jebkādi citi risinājumi, bet visi sanāks piespiedu kārtā, jo skaidrs, ka meitai nebūs pa prātam neviens risinājums, kas iestādīs viņas smadzenes pareizos ceļos. Ja atlaidīs meiteni pavisam, tad pēc 9 mēnešiem atnāks ar bērniņu uz rokām mammai lūgt pieskatīt labākajā gadījumā, bet sliktākajā gadījumā - negribot iet pie mammas, paliks kopā ar papuci, kurš viņu krāps/sitīs/dzers.
----
Nezinu, ar kādiem padomiem vislabāk palīdzēt, bet iesaku uztaisīt diskusiju cālis.lv, tur ir pieredzējušākas mātes.
16.06.2017 23:50 |
 
Reitings 75
Reģ: 08.01.2016
iesaku uztaisīt diskusiju cālis.lv, tur ir pieredzējušākas mātes

smagā artilērija :D :D atgādināja šo
17.06.2017 01:07 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits