Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Bērna pamatvaloda

 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
Vai kāda no Jums ir spērusi soli uz priekšu, izvēloties angļu valodu par bērna pamatvalodu? Kādas grūtības pastāv šādiem bērniem, dzīvojot Latvijā?
04.10.2017 10:36 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Pēc analoģijas, kas būtu labāk, ja krievu māte censtos Latvijā ar savu bērnu runāt latviski, kaut arī kaut kur būtu kļūdas vai ja bīdītu tālāk savu krievu valodu kā vienīgo?

To saka analfabēti un nekam nederīgi nacionālisti, kam valsts ir vienaldzīga un vienīgais, ko tie prot, ir bļaut, ' krievi nāk'. Jūs domājat, ka tās ķīniešu ģimenes, kas dzīvo Latvijā, ģimenē runā latviski :-D
Tas, ka mate ar bērnu runā krieviski, ir normāli. Tas automātiski nenozīmē, ka viņa aizliedz no apkārtējās vides apgūt valsts valodu.
16.11.2017 23:15 |
 
Reitings 477
Reģ: 03.09.2016
Nerea, es dzīvoju Itālijā jau daudzus gadus, ļoti mīlu Latviju un savu valsti, bet nu... būsim godīgi, kāpēc lai manam vīram interesētu latviešu valoda? Pasaulē tajā runā 1,5 miljoni cilvēku, kā valoda nekotējas nevienā tirgū, nu logiski, ka nav iemācījies un diezvai kādreiz sāks.. Smagi jau tā teikt, bet nu, ja es būtu no Francijas( piemēram) gan jau būtu pavisam savādāka vēlme iemācīties...
16.11.2017 23:13 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Es uzskatu, ka ir tikai normāli tajā raksta piemērā, ka māte ar savu bērnu runā valodā tās valsts, kur abi dzīvo. Tā ir bērna dzīves atvieglošana, lai nerodas komunikācijas problēmas ar citiem.

Ja māte runā ar kļūdām, tad bērns iemācās runāt tā pat un vēlāk pārmācīt šīs kļūdas būs grūtāk.
16.11.2017 23:11 |
 
Reitings 4218
Reģ: 29.01.2009
Šādā daudzvalodu situācijā man simpātiska šķiet doma, ka māte un tēvs ar bērnu runā savā dzimtajā valodā un kopā (ar uzsvaru uz kopā) ar bērnu mācās valsts oficiālo valodu, plus varbūt vēl kādu. :)
.
Ieguvēji ir visi - bērni pavada laiku kopā ar vecākiem un abām paaudzēm tiek saglabātas un turpinātas etniskās un kultūras saknes un abas paaudzes iesaistās mūsdienu procesos.
.
Zināt pēc iespējas vairāk valodas augstā līmenī nevienam jebkurā vecumā nekad nav nācis par skādi. ;)
16.11.2017 20:20 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Pēc analoģijas, kas būtu labāk, ja krievu māte censtos Latvijā ar savu bērnu runāt latviski, kaut arī kaut kur būtu kļūdas vai ja bīdītu tālāk savu krievu valodu kā vienīgo?

Ļoti labs jautājums :-), noteikti kaut kas, par ko aizdomāties.
16.11.2017 20:04 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Un tas, ka runā kļūdaini.. Paši te diskusiju pielējāt, ka gribat, lai krievi runā latviski Latvijā. Pēc analoģijas, kas būtu labāk, ja krievu māte censtos Latvijā ar savu bērnu runāt latviski, kaut arī kaut kur būtu kļūdas vai ja bīdītu tālāk savu krievu valodu kā vienīgo? Domāju, ka bērns paaugoties tāpat tās kļūdas izlabotu.
16.11.2017 18:12 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Ti, gribēju teikt, ka māsas meitai primārā ir valsts, kurā viņi dzīvo valoda un tad iet abas vecāku valodas, bet vairāk mātes. Un sanāk, ka māte dzimusi Latvijā, bet meita latviešu valodu nezinās. Manuprāt, normāli, ja apkārt ir tik daudz valodu, jo mazām bērnam mācīt 4 valodas ir nedaudz pārspīlēti.
16.11.2017 18:08 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Ja tā ir latviešu, krievu, angļu, vācu valoda-pāris var iemācīties viens otra dzimto valodu, bet pasaulē pastāv arī sarežģītākas valodas, piemēram, ķīniešu, indiešu utml. Māsas ģimenē ir trīs valodas, meita mācās valsts valodu, kurā viņi dzīvo, māsa runā savā valodā (kas nav latviešu) un šis tas tiek mācīts vīra valodā. Māsa saprot atsevišķus vārdus vīra valodā, bet maz, tāpat kā viņš pa šiem gadiem ir uzķēris kaut ko no viņas valodas. Katrā ziņā tā ir taisnība, ka ir stulbi, ja ģimene pavada kopā laiku, bet viens no vecākiem runā valodā, ko otrs vecāks nesaprot. Ar radiniekiem tiek runāts valsts, kurā visi dzīvo, valodā.
Es uzskatu, ka ir tikai normāli tajā raksta piemērā, ka māte ar savu bērnu runā valodā tās valsts, kur abi dzīvo. Tā ir bērna dzīves atvieglošana, lai nerodas komunikācijas problēmas ar citiem. Protams, savu valodu jāsaglabā, bet primārais tomēr jābūt valsts valodai.
Vispār raksts asociējas ar kaut kādu pārspīlētu patriotiskumu. Viegli runāt par patriotiskumu esot Vācijas Daugavu vanagu pārstāvim, ne? Kāpēc tad šis te cilvēks nedzīvo Latvijā, ja tik ļoti uzsver, cik svarīgi saglabāt latviešu valodu? Atgādina to, kad ārzemju latvieši, kuri izbrauca no valsts kara laikā uz Zviedriju, ASV utt pēc tam komentēja Latvijas valsts norises. Šiem cilvēkiem vairs nav izpratnes, kas ir Latvijā, ja dzīvo citur, turklāt par patriotismu dzīvošana citur neliecina.
16.11.2017 18:05 |
 
Reitings 5954
Reģ: 08.07.2013
kā, piemēram, jūtas otrs vecāks, kas valodu nesaprot?

Jautājums, kāpēc nesaprot? Neesmu ar ārzemnieku bijusi, bet, ja būtu, man šķiet pašsaprotami, ka iemācītos viens otra valodu. Citādi ir nevienlīdzīga komunikācija. Un vispār - abiem zinot vienam otra valodu, tas daudz ko atvieglotu, kaut vai tiekoties ar otra ģimeni.
16.11.2017 17:32 |
 
Reitings 477
Reģ: 03.09.2016
Raven viss jau būtu forši, bet kā, piemēram, jūtas otrs vecāks, kas valodu nesaprot? Esot vienai ģimenei tas ir praktiski nereāli NEKAD nerunāt svešvaloda ar savu bērnu.
16.11.2017 17:29 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Tad jau vienalga, cik slikti māte svešvalodā runā ar bērnu, jo tēvs kā cittautietis izlabos :-D

Ne tad, ja tēvs ir no Francijas un dzīvo Vācijā ;-)
16.11.2017 15:42 |
 
Reitings 648
Reģ: 18.01.2010
Par to visu runāju arī šovasar, kad Vācijā tikos ar Berlīnes latviešu skoliņas bērnu mammām un, kas vēl svarīgāk, tēviem, jo viņi ļoti bieži ir cittautieši.

Tad jau vienalga, cik slikti māte svešvalodā runā ar bērnu, jo tēvs kā cittautietis izlabos :-D
Bieži vien jau paši bērni, ārzemēs dzīvojot, atsakās ģimenē runāt Latviski. Zinu ļoti daudz tādu gadījumu, vecāki vienkārši ar laiku padodas un pāriet uz svešvalodu.
16.11.2017 14:15 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Šis raksts ir interesats:
https://www.latviesi.com/jaunumi/raksts/118955-austris-grasis-par-latviesu-valodu-svesuma/?utm_campaign=website&utm_source=sendgrid.com&utm_medium=email
Austris Grasis: Par latviešu valodu svešumā
Braucot ar prāmi no Stokholmas, dzirdu, ka kāda mamma ar savu mazo bērnu runā zviedriski, diemžēl ne visai pareizā valodā. Un mirkli vēlāk, sev par brīnumu, klausos, ka ar kuģa apkalpi viņa runā skaidrā latviešu valodā... Lidmašīnā uz Vāciju, visbiežāk jau atkal māmiņa, ar draudzeni runā latviski, bet, tikko jārunā ar bērnu, vēršas pie viņa ļoti sliktā vācu valodā… Tā diemžēl ir tik bieži redzēta aina.
Vecāki savam bērnam parasti vēl to labāko. Bet ko iegūs šie bērni? – Zaudēs savu mātes valodu un iemācīsies nepareizu mītnes zemes valodu, ko vēlāk gandrīz neiespējami būs labot. – Par to visu runāju arī šovasar, kad Vācijā tikos ar Berlīnes latviešu skoliņas bērnu mammām un, kas vēl svarīgāk, tēviem, jo viņi ļoti bieži ir cittautieši.
Sportā nevienam prātā nenāk apstrīdēt seno patiesību – jo vairāk trenēsies, jo labāk spēlēsi. Tieši tāpat ir ar valodām – jo lielāks būs smadzeņu treniņš, jo vieglāk būs iemācīties jaunu valodu, īpaši jau bērnam. Valodniecībā ir sen pierādīta aksioma – labākais ceļš uz svešvalodu ir kārtīgi apgūt savas mātes valodu. Vācu valodu bērns var iemācīties no astoņdesmit miljoniem vāciešu, nevis no savas latviešu mammas, kura runā sliktā vācu valodā. Viņas pienākums ir savam bērnam iemācīt latviešu valodu, to neviens cits viņas vietā nevarēs izdarīt!
Gribu te pastāstīt savu pieredzi. Vecāki, bēgot no padomju okupācijas armijas, mani divu gadu vecumā aizveda uz Vāciju. Un lai gan gandrīz visu mūžu esmu nodzīvojis Vācijā un Zviedrijā, pēc manas latviešu valodas neviens nepateiks, ka neesmu dzīvojis Latvijā. Ģimenē konsekventi runājām tikai latviski. Tā esmu uzaudzis es, tā Vācijā ir uzaudzis mans dēls Kristaps, un tā Vācijā aug mani trīs vēl mazie mazdēli.
Tas ir vienīgais lielais noslēpums – būt konsekventam un ar bērnu visur un vienmēr runāt tikai latviski. Vācu vai angļu valoda viņam atnāks tāpat, ja tajā vidē viņš dzīvo. Kad mums bija bērnu ballīte un ciemos bija atnākuši vācu bērni, vispirms bērnus uz pusdienām aicināju latviešu valodā, tikai pēc tam – vāciski. Bērni ir elastīgi, viņi to saprot un pieņem. Starplaikā jau Kristapa draugi sāka saprast arī latviski. Bērnam ir svarīga kontaktpersona, svarīgi ir saprast – ar to cilvēku es runāju latviski, bet ar to – vāciski. Ar laiku bērns iemācās automātiski pārslēgties. Protams, tas prasa konsekvenci un zināmu ieguldījumu no vecāku puses. Un ja arī bērnam kādreiz sajūk valodas, tas nav nekas briesmīgs, ar laiku viss nostāsies savās vietās.
Protams, ļoti svarīgi, lai bērns nepaliek tikai „virtuves” valodas līmenī. Tāpēc ir būtiski, lai bērns iemācās latviski lasīt un rakstīt, tam ļoti noderīgas ir latviešu skoliņas. Latvijā ir pieejami brīnišķīgi CD, DVD, ko bērnam klausīties un skatīties, patiešām labas bērnu grāmatas. Tas viss attīsta bērna vārdu krājumu. Tāpat vērtīgi ir bērnu sūtīt uz nometnēm Latvijā, kur viņš var kopt draudzību latviešu valodā, kur viņš redz mērķi, kāpēc viņam ir vērts mācīties latviešu valodu. Bērns mācīsies latviešu valodu tikai tad, ja redzēs iemeslu, vajadzību, kāpēc tā viņam ir jāmācās.
Bieži latvieši apprecas ar citas tautības pārstāvi. Ir dzirdēts par gadījumiem, kad, piemēram, citas tautības vīrs aizliedz savai sievai ar bērnu sarunāties latviski. Protams, ne jau man spriest par šo cilvēku, tomēr neko labu tas par viņu neliecina. Taču, ja šis ieprecētais cilvēks ir vismaz neitrāls vai atbalstošs, tad ļoti iesaku, piemēram, latviešu mammai ar savu bērnu konsekventi runāt tikai latviski, bet tēvam – viņa dzimtajā valodā. Bērns būs tikai ieguvējs, jo viņam būs trīs valodas – mātes, tēva un tās vides valoda, kurā viņš dzīvo, kas nāks automātiski no bērnudārza un skolas. Un nevajag nobīties, ka bērnam tas būs par grūtu, ticiet saviem bērniem, viņi ir gudri un tiks galā.
Diemžēl, piemēram, vācu iestādes to nesaprot. Pirms daudziem gadiem, kad manam dēlam Kristapam bija jāsāk iet skolā, pie manis atnāca viņa nākamā klases audzinātāja Vinkleres kundze un vaicāja, vai nebūtu laiks sākt ar dēlu runāt vāciski, jo citādi viņam vācu skolā būs grūti. Es jautāju, kāda viņai ir pieredze ar daudzvalodību, viņa teica – nekāda. Tad es teicu, ka esmu valodnieks, man šajā ziņā ir pieredze, un lai viņa paļaujas uz mani. Es turpināju ar Kristapu runāt tikai latviski, un pirmā mācību gada beigās viņa atnāca un atvainojās, jo starplaikā viņš klasē vācu valodā bija viens no labākajiem. Ar mani bija tieši tāpat – uz vācu skolu es aizgāju, ne vārda neprotot vāciski, bet pēc dažiem gadiem es saviem vācu klases biedriem skolā rakstīju kontroldarbus vācu valodā.
Pirms dažiem gadiem ar maniem mazdēliem situācija atkārtojās 1:1. Skolotāja lika sākt runāt vāciski, mans dēls tam nepiekrita, un tagad viņi savās klasēs ir labākie vācu valodā. Viņi runā tekoši, bez jebkāda akcenta latviski un paralēli skolā mācās arī angļu un franču valodu.
Tas rāda, ka nevajag nobīties no diasporas mītnes zemes iestādēm, kad viņas liek ar bērniem runāt šīs valsts valodā. Pastāviet uz savām tiesībām runāt latviski, un jūsu bērni būs ieguvēji. Un tieši to taču jūs vēlat saviem bērniem, vai ne?
Austris Grasis ir valodnieks, folklorists un Daugavas Vanagu Vācijā valdes loceklis
16.11.2017 14:00 |
 
Reitings 5954
Reģ: 08.07.2013
Kādas grūtības pastāv šādiem bērniem, dzīvojot Latvijā?

Grūtības ar 2 valodām - valsts valodas nezināšana un štruntīgi iemācīta angļu valoda. Pārmācīt ir vēl grūtāk nekā iemācīt no jauna, ja kas.
15.10.2017 18:54 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Atkārtošos, nejocīgā, aprēcos. Es tev norādīju, kādā līmenī SC un ko tu salīdzināji ar citām, kuras nav Krievijas partijas un masveidā ''nedraudzējas''. Un ja bez kaut kādiem idiotiskiem uzbraucieniem nav ko teikt, tad vienreiz paklusē un nerunā stulbības, šie, tavuprāt, foršie uzbraucieni un teksti norāda uz to, ka emocijas valda pār tevi pilnībā, zāles ir beigušās un inteliģence galīgi nesitas cauri, ja tas ir viss, ko vari pateikt, jo pati neredzi, par kurām lietām runā tādās vienādībās, kur atšķirības ir acīmredzamas.
08.10.2017 13:44 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Tu esi reāli jocīga. Pirmkārt, es neteicu, ka man Saskaņa patīk, tieši pretēji, bet es norādu, ka daudzas citas partijas ir saistītas ar Krieviju un ir reāli jocīgi, ka Saskaņas saistību tu nosodi, bet citas partijas var mierīgi draudzēties ar Krieviju. Vai varbūt tomēr ir tā, ka tu vispār neseko politikai un nezini, kas ar ko tur draudzējas?
Otrkārt, kas par ielikšanu cietumā un protesti pret to? Jocīga neesi? Palasi, kas notika Bronzas naktī Tallinā. Es saprotu, ka tas notika 2007g un tu vēl vai nu nebiji piedzimusi vai autiņos sēdēji, bet iegooglēt visi var. Tev tiešām šķiet, ka Tallina un Rīga ir kaut kas ūber atšķirīgs un attieksme būtu kaut kāda pilnīgi citādāka? Ā, nu jā, ir gan - latvieši ir mīkstmieši ar Vējoni priekšgalā, Lembergu pakaļā, pa vidu vēl Ušakovs un citi mazāki sešinieki kā tas pats Rāviņš. Jā, tev taisnība, iespējams, ka tauta sašūmētos, bet te vairs nav vainīgi krievu iedzīvotāji Latvijā, bet latvieši, kas bučo pakaļu Krievijai.
08.10.2017 13:38 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Nu bet padomājot, likt cietumā, arestēt un tad jūs pašas kliegtu, kā te izdarās, apspiež cilvēkus. Vispār dīvaini, saistībā ar citiem tādas radikālas un uz robežas darbības tiek nosodītas, bet kā piemin krievus, tā jābūt tieši pretēji, tāda dubultmorāle.
Man ļoti nepatīk Saskaņa, bet vai, piemēram, citas partijas labākas? Ventspils, Jelgava - pilsētu mēri zss un ir labākie draugi Krievijai. Tas tāds piemērs uz ātro, jo man "tuvākās" pilsētas.

Un neredzēt un galvenais nesaprast, ka SC visa partija ir uz ko vērsta, un viens cilvēks vai vēl kāds bez partijas vai no citas, kurš izlec. Nu tiešām rodas sajūta, ka nozombēti cilvēki. Loģiski, ka ir labākas, tos dažus cilvēkus ir tik mega grūti izsvītrot? Nē, tad jau lai paliek tik sūdīgi, kā ir, lai laiž uz grunti, pieņemot dīvainus lēmumus, labs, malači.
*
xanax, man radās jautājums, tu lieliski saprotu un runā latviešu valodā, kāpēc joprojām ej uz savu principu, ka, ja tev sagribas, tad citiem jārunā ar tevi krieviski? Kāds tev no tā labums? Ne par citiem, ne bakstīt skrejlapās vai uz durvīm, ka ''open'', bet tieši tev pašam. Es vēl kaut kā cilvēcīgi saprastu, ja nevarētu komunicēt, būtu no zemās inteliģences, kuri picu nemāk pasūtīt vai pateikt kola, bet tev ar to nav problēmu. Ko šis principiālisms dod TEV?
08.10.2017 13:26 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Scandinavian, kāpēc igauņi nebaidījās noņemt bronzas kareivi un apspiest sašūmējušos krievus ar policijas palīdzību? Kāpēc Ilvess var, bet Vējonis ne? Lai gan, ja godīgi man kaut kā pat kauns pieminēt abus šos cilvēkus vienā teikumā. Nekas personīgs pret Vējoni, kā cilvēks droši vien pat ļoti ok, bet politika nav dārza svētku saiets ar "laikam jāierauj".
*
Cita lieta - vai vajag nojaukt.. Es nezinu, man šajā jautājumā nav konkrēta viedokļa, tāpēc ieliku to Adrešu linku. Es vairāk runāju par to iedrošināšanos.
08.10.2017 02:18 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
*zzs
08.10.2017 02:10 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Parasti nenopeļu valsts iekārtu, bet manas domas kaut kur saskan ar Daryas domām. Es neesmu uz 100% informēta par notikumiem kaimiņvalstīs, bet ašs ieskats - Lietuvā aizliegta psrs simbolika, Latvijā atļauta. Grībauskaite publiski nosoda Krievijas agresiju, Bērziņš / Vējonis mulsi smaida. Bronzas kareivis Tallinā, Uzvaras piemineklis Rīgā. Bet krievi visur vieni.. Krievu mentalitāte Latvijā, Lietuvā un Igaunijā diez vai atšķiras, ne? Bet.. Es tikai minu, bet varbūt atšķiras latviešu, lietuviešu un igauņu spēja sevi aizstāvēt? (Nemaz nerunājot par citām jomām, kurās abas valstis ir priekšā mums). Man ļoti nepatīk Saskaņa, bet vai, piemēram, citas partijas labākas? Ventspils, Jelgava - pilsētu mēri zss un ir labākie draugi Krievijai. Tas tāds piemērs uz ātro, jo man "tuvākās" pilsētas.
08.10.2017 02:09 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits