Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

"krievs"- lamuvārds?

 
Reitings 213
Reģ: 26.01.2013
Šodien, lasot forumu, aizdomājos: Vai vārds "krievs" ir kļuvis par sava veida lamuvārdu? Jo visur, kur pieminēti krievi, tiek lietotas formas "krievvalodīgie" vai "krievu tautības cilvēki". Mēs taču nesakam "latviešu tautības cilvēki", "zviedrvalodīgie" u.tml. Kāpēc latvieši tik ļoti baidās no vārda "krievs"?
21.09.2016 18:33 |
 
Reitings 1868
Reģ: 25.05.2014
un rezumējot?

Tu vēlējies dzirdēt stereotipus par latviešiem; es iekopēju kāda autora viedokli.
25.09.2016 00:12 |
 
Reitings 82
Reģ: 25.07.2016
un rezumējot?
25.09.2016 00:10 |
 
Reitings 1868
Reģ: 25.05.2014
Citāds no Garlība Merķeļa "Latvieši":
Latviešu raksturs, viņi saka, dara nepieciešamu visstingrāko apiešanos un verdzību. Vienīgi tās viņu vēl cik necik notur kārtības un tikumības robežās. Viņš ir pēc dabas augstākā mērā slinks. Katru darbu, kur neviens vagars nevicina savu spieķi, viņš dara lēni un slikti. Ne vien muižai strādājot, bet arī pats savā darbā viņš izrāda šo laiskumu. Ir zemnieki, kas tīšām neapsēj pusi no saviem laukiem, nomērdē savus lopus, ļauj sabrukt savai mājai, ja dzimtkungs pats neparūpējas par viņu saimniecību.
Tālāk, viņš ir ļoti izšķērdīgs. Tikko raža ir izkulta, viņš rīko godus, dara alu, cep ik dienas plāceņus maizes vietā, pārdod savu labību, savu sienu un salmus par puscenu, lai varētu līksmoties krogos. Tāpēc viņa krājumi jau pirms Ziemsvētkiem ir izsmelti. Viņam būtu jāmirst badā, ja kungi viņu kā jau dzimtcilvēku nevarētu sodīt un paši savā labā nepabalstītu.
Latvieši bez izņēmuma ir dzērāji. Daudzi veselām nedēļām dzīvo pa krogu; daudzi no pārdzeršanās mirst. "Ja bailes no kunga un viņa pātagas tos neatturētu, tad drīz visa tauta noslīktu degvīnā."
Latvietis ir zaglīgs. Dažos apgabalos latvieši uzskata par godu pievilt kungus, un tieši turīgākie nereti mēdz būt vislielākie blēži. Rija, klēts, degvīna dedzinātava, ganāmpulks, putni, no visa zog. Ja latvieši būtu brīvi, tad katru zādzību vajadzētu izmeklēt tiesas ceļā; un kādā stāvoklī tad atrastos kungi! Tagad var atgūt zaudējumus bez liekām ceremonijām vai vismaz uz vietas sodīt; un mazs sods uz vietas neizglītotu cilvēku baida vairāk nekā vislielākais, kas draud tikai nākotnē.
Viņš ir nesaticīgs un dusmās lopiski mežonīgs. Vecāki un bērni, brāli un māsas, laulāti ļaudis, saimnieki un kalpi dažkārt uzbrūk viens otram ar cirvjiem un kaujas līdz asinīm. Notiktu neskaitāmas slepkavības, ja viņu morāles likums - pātaga - pastāvīgi neapdraudētu viņu muguru. Sevišķi tas redzams kroņa muižās, kur zemnieki, cerēdami uz mazākiem sodiem, palaiž savas dabiskās mežonības grožus. Bet, tiklīdz viņi kļūst par privātu īpašumu, viņu raksturs labojas; tie kļūst rāmāki, saticīgāki, sātīgāki un - paklausīgāki.
Arī stūrgalvība ir viens no latviešu galvenajiem trūkumiem. Tikko viņiem parādās kāds cerības stars, ka tie varētu kļūt brīvi vai arī atsvabināties no viena kunga varas un pāriet pie cita, tad viņi kļūst stūrgalvīgi, spītīgi un vairs nemaz neklausa. Tas bija redzams galvasnaudas nemieros; tas ir redzams, kad kādam kalpotājam apsola brīvību un, beidzot, arī kad nomas laiks notek vai pārdotu muižu nodod jaunajam īpašniekam. Tomēr vislabāk to atkal var novērot kroņa muižās. Kāds muižnieks, kas izteica dažus no minētajiem iebildumiem, sacīja: "Vai Š. muižas zemnieki mani astoņas reizes neiesūdzēja kamerāltiesā, kamēr viņi vēl bija kroņa ļaudis? Nē, nē! Zemniekiem pātaga un verdzība ir nepieciešamākas nekā mīļā maizīte. Ja viņi kļūst brīvi, tad lai Dievs apžēlojas par mums visiem." Te viņš saliktās rokas svinīgi pacēla pret debesīm. Man likās, it kā es redzētu labības spekulantu izlūdzamies no Debesu Tēva žēlastības kādu svētīgu krusas negaisu.
24.09.2016 23:53 |
 
Reitings 82
Reģ: 25.07.2016
Paskaidro. Man nav stereotipi uz Latviešiem, varbūt čīkstulis.
24.09.2016 23:43 |
 
Reitings 1868
Reģ: 25.05.2014
Krievs, imo, nav lamuvārds, tas ir zīmogs, kas gan balstīts uz stereotipiem.

To pašu gadījumā nevar attiecināt uz vārdu 'latvietis"?
24.09.2016 23:41 |
 
Reitings 82
Reģ: 25.07.2016
Krievs, imo, nav lamuvārds, tas ir zīmogs, kas gan balstīts uz stereotipiem. Tā pat par čigāniem- zaglis, kas manuprāt ir pat lielāks stereotips. Ja kādu tas aizvaino, lai meklē vainu sevī.
24.09.2016 23:40 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
Nēģeris un melnais ir sinonīmi, tāpēc nav pamata pirmo apzīmējumu nelietot.

Pirmais vārds apzīmē vergu! Tas vārds cēlies no vergturu laikiem. Tāpat neskaitās pieklājīgi teikt melnais. Es pats izmantoju vārdu melnādainais, kas nevienu neaizskar.
Cukurfabriku slēdza ES prasību dē

Ieviesa kvotas. Valstis varēja izvēlēties dabūt kvotu vai pārtraukt ražošanu līdz noteiktam gadam par to saņemot kompensāciju. Kā kura valsts izvēlējās, pareizāk sakot ražotāji. Kā minēju, tad Lietuvā ražo.
LV gadījumā mēs bieži vien gribam ieviest visādus ierobežojumus ko saka ES, bet kuri nav obligāti.
Nepatīk man ES, bet ja esam tad jāņem cik var no visiem fondiem, ko protams mēs nedarām...
24.09.2016 23:20 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Maskava pilna ar tādiem, Londona un Peterborough, savukārt, pilna ar tādiem, kā mēs. Esi sveicināta, globalizācija!
24.09.2016 19:12 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
PSRS laikos "melnais" nebija nēģeris, bet gan cilvēks no kaukāza, kurš tirgū pārdeva ievestos arbūzus
Maskava tagad esot pilna ar tādiem, tikai viņi, pārmaiņas pēc, tirgo kaut ko nopietnāku.
24.09.2016 19:08 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Nēģeris un melnais ir sinonīmi

PSRS laikos "melnais" nebija nēģeris, bet gan cilvēks no kaukāza, kurš tirgū pārdeva ievestos arbūzus :)
24.09.2016 19:03 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Šāds jautājums skar ne vien krievus, žīdus un pederastus, bet arī nēģerus. Bet - par visu pēc kārtas.
.
Ja kāds kādas cilvēku kopas apzīmējumu izmantojis sagrozītā nozīmē, tad tas nenozīmē, ka šai cilvēku kopai jāatsakās no sava apzīmējuma.
.
Apzīmējums krievs gandrīz vai par lamuvārdu kļuva jau padomju laikā. Tagad situācija ir normalizējusies.
.
Žīds un jūds ir sinonīmi, un abi apzīmē piederību ticībai. Vārds ebrejs nozīmē viņpus Eifratai dzīvojošais, tātad apzīmē diezgan nekonkrētu iedzīvotāju kopu. Vispareizākais apzīmējums tautai būtu izraēlieši. Tā kā starp izraēliešu un žīdu kopām lielas atšķirības nav, tad otrais apzīmējums tiek attiecināts uz visu tautu neatkarīgi no to pārstāvju dzīvesvietas.
.
Nēģeris un melnais ir sinonīmi, tāpēc nav pamata pirmo apzīmējumu nelietot.
.
Visbeidzot aicinu visus, kas šo lasa, neuztvert minētos vārdus kā lamuvārdus.
24.09.2016 18:53 |
 
Reitings 751
Reģ: 02.12.2015
Cukurfabriku slēdza ES prasību dēļ. Protams, nebija tā, ka ES pateica tieši - slēdziet cukurfabriku, bet noteikti nevar noliegt to, ka tieši ES prasību dēļ tas tika slēgts, LV.
Ko es par ES gribu pateikt. Neesmu ne par, ne pret, ir gan ieguvumi, gan zaudējumi, varētu par to arī vairāk parunāt, bet diez vai vajag. Tikai - muļķīgi teikt, ka ES mums ir parādā to un šito, dod naudu kultūrai, bet maitas nedod medicīnai, bet tai pašā laikā, kad ES prasa no mums, tad teikt, ka mēs to negribam pildīt. Tāds ļoti liels piemērs ir bēgļi, kur atceros, ka raven ir negatīvs viedoklis pret bēgļiem. Vai ES, tavuprāt, ir kaut kada nevalstiska palīdzības organizācija? Iestājoties ES, valstij rodas gan tiesības, gan pienākumi, kas jau uzreiz nozīmē, ka nevar sagaidīt tikai ienākumus un pozitīvas lietas.
24.09.2016 15:27 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
57days kā tu zini, tad tā kolonija vairāk bija baltvācu roku darbs, ne latviešu. Bet jā, man nesimpatizē, ka esam bijuši vergturi.
Drīzāk labāks piemērs ir sarkanie strēlnieki...par to man tiešām kauns, ka mēs palīdzējām nākt pie varas tirāniem...
raven ko tad tu iesaki? Stāties laukā no NATO un krist ceļos Krievijai un lūgties lai viņi neokupē mūs? Būt par Krievijas satelītvalsti?
NATO ir vienīgais garants, jo mēs vieni paši varētu noturēties tikai dažas dienas.
NATO nav ideāla organizācija, bet tā ir vienīgā, kas var vajadzības gadījumā mūs aizsargāt.
24.09.2016 13:26 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Cik saprotu tu esi pret NATO spēku izvietošanu Baltijā un Polijā? Skumji...

Realitātē, ja kaut kas notiks, NATO reaģēs tikai tad, kad puse Latvijas jau būs iznīcināta. Bet fantazēt jau nav aizliegts.
Latvija atkal iegādājās vecu militāro tehniku (metāllūžņus) par milzu naudu. Vai tas tagad valstī ir nepieciešams, kad medicīna un izglītība ir briesmīgā līmenī?
Ja ķīnieši sāktu taisīt kara bāzes apkārt amerikai - vai to amerika neuzskatītu par draudu un nesāktu karu?
24.09.2016 13:17 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Es tikai gribēju zināt, vai tu pats visu, ko jebkad ir darījuši latvieši, uzskati par savu "vainu"/"sasniegumu".
Man nav saprotams formulējums frāzei, ka "labie" krievi "nožēlo" PSRS izdarības. Nosoda - jā. Nožēlo...?
24.09.2016 13:13 |
 
Reitings 969
Reģ: 21.08.2016
Manuprāt, tas nāk no paša cilvēka. Ja būs kāda negācija pret krieviem, tad šo vārdu arī lietos ar negatīvu nokrāsu, bet tomēr ir atšķirība starp krievu un krievvalodīgo, un mums Latvijā tomēr ir vairāk krievvalodīgo, varbūt tāpēc arī to lieto biežāk.
P.s. Dažu cilvēku tumsonība tiešām pārsteidz.. Negatīvi, protams.(t)
24.09.2016 13:12 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
57days jā! Vismaz nekā ar ko tur lepoties nesaskatu.
Faktiski vienīgais no mūsu tautas vēstures kara vēstures lepojos (neskaitot aizstāvēšanos) ir tas, ka kurši bija vikingi. Ironiski, bet es jūtu lepnumu par to, jo mēs maza nācija varam sevi saukt par vikingu pēctečiem. Protams neatbalstu asinsizliešana un gūstekņu ņemšanu, bet tieši romantisko vikingu daļu. Piedzīvojumu garu.
..................................
Man viens vectēvs II pasaules karā bija leģionārs, otrs komunists (īsts). Ja ar pirmo vectēvu es lepojos, tad diemžēl ar otru es nekādīgi nevaru lepoties, jo viņa uzskati ir pret maniem.
Tā kā, ja tu gribēji zināt vai es spēju būt objektīvs, tad uzskatu, ka spēju.
24.09.2016 13:08 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
LV, vai tu nožēlo Latvijas koloniālismu Tobago?
24.09.2016 12:58 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
Un kas attiecas uz tēmu, tad vienā teikumā: Jācīnās nevis ar sekām, bet gan cēloņiem!
24.09.2016 12:56 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
KitijaK brīnumi notiek:-D
raven pareizi būtu teikt, ka es esmu pret Krieviju. Pret krieviem kā tautu man nekas nav. Daudzus krievus uzskatu par savējiem, labākiem par daļu latviešu. Bet protams liela daļa no krieviem man nesimpatizē. Kāpēc? Viņu darbi un vēlreiz darbi. Es nevaru palikt vienaldzīgs, kad viņi bradā par man svētām lietām.
Ne bez iemesla ir teiciens ''Krievi nāk'', ne bez iemesla saka krievs ar sliktu domu. Nepazīstu nevienu latvieti, kas krievus, kas nav ar fašistisku domāšanu (ironiski ne? ), kas ir lojāli savai mītnes zemei (tas nenozīmē savu sakņu aizmiršanu), ciena vietējos (tātad runā vietējo valodā) un tā tālāk. Tāpat Krievijas krievi, kas nav nozombēti, kas atzīst pagātnes grēkus un to nožēlo. Kas ir par brīvību, par demokrātiju nevis diktatūru. Tādus krievus es un citi saucam par labajiem. Bet interneta komentāros esmu lasījis, ka daļa krievi (sliktie) tādus sauc par nodevējiem. Kā viens Krievijas krievs vienreiz izteicās: Būt par Krievijas patriotu nozīmē ienīst savu valsti. Jāpiekrīt, kamēr nemainīsies Krievijas agresīvā politika pret citām valstīm un pašu tautu tikmēr nevar būt runa par to, ka Krievija un tās ''patrioti'' ir pieņemami.
.........................................................................
Neesmu amerikāņu nīdējs, bet neesmu arī viņu fans. Priekš Latvijas viņi nepieciešami, jo ja nebūsim ar viņiem draugos, tātad pusi no NATO spēka, tad var atgadīties Gruzijas un Ukrainas piemēri. Cik saprotu tu esi pret NATO spēku izvietošanu Baltijā un Polijā? Skumji...
..........................................................................
Un kur tu izrāvi, ka esmu par ES? Esmu pret! Esmu eiroskeptiķis! Biju arī pret eiro ieviešanu (paldies Jānim Dombravam kas arī bija pret!).
Bet kamēr mēs tur esam, tikmēr vajag maksimāli paņemt no ES līdzekļiem.
Lai reāli palīdzētu Latvijai, vajadzētu celt rūpnīcas, bet tas ES nav izdevīgi, jo Latvija viņiem ir vajadzīga tikai kā patērētājs.

Kas tas par murgu? Kam tad dod naudu priekš ražošanas? Neviens neliedz attīstīt ražošanu. Piemēram bija mums cukurfabrikas. Ne jau ES viņas slēdza, bet gan pašu bāleliņi. LT piemēram ražo cukuru.
Un ja pieskaramies ražošanas tēmai...tu zini, ka pirms II pasaules kara mēs bijām viena no augošākajām ekonomikām Eiropā? Kas notika? Atnāca krievi un visu izveda uz Krieviju.
Šobrīd mēs atpaliekam no Igaunijas ekonomikas. Kāpēc? Tāpēc, ka igauņu valstsvīri un uzņēmēji domā ar skatu Eiropas virzienā, ne Austrumu. Tāpat arī LT cenšas tikt projām no Lielā lāča ietekmes. Bet ko darām mēs? Ar skatu uz Eiropu, bet ar kājām Krievijā. Kamēr tas nemainīsies tikmēr nebūs nekā.
........................................................................
Es varbūt esmu sapņotājs, ideālists, bet es ticu, ka reiz pienāks diena, kad pasaulē valdīs miers starp tautām. Nav nozīmes tavai izcelsmei, tavai ādas krāsai, piederībai kādai reliģija, ja visus vieno vēlme dzīvot mierā. Kari un nesaskaņas posta ne tikai cilvēku pasauli, bet arī visu apkārt mums. Mēs neesam vieni uz Zemes. Un Zeme ir viena. Mēs esam atbildīgi par to lai citas dzīvas radības neizmirtu, tāpat lai pati Zeme neaiziet bojā.
Ticu, ka pēc gadu tūkstošiem valdīs miers...ja vienīgi cilvēki nebūs Zemi pārvērtuši par mirušu planētu.
24.09.2016 12:55 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits
vairāk  >

Lietotāji online (2)