"krievs"- lamuvārds?

 
Reitings 213
Reģ: 26.01.2013
Šodien, lasot forumu, aizdomājos: Vai vārds "krievs" ir kļuvis par sava veida lamuvārdu? Jo visur, kur pieminēti krievi, tiek lietotas formas "krievvalodīgie" vai "krievu tautības cilvēki". Mēs taču nesakam "latviešu tautības cilvēki", "zviedrvalodīgie" u.tml. Kāpēc latvieši tik ļoti baidās no vārda "krievs"?
21.09.2016 18:33 |
 
Reitings 751
Reģ: 02.12.2015
Ja vēsture būtu iegrozījusies nedaudz citādi, ir pilnīgi iespējams, ka Latvija un Lietuva veidotu vienu valsti.

Es tiešām nevēlos izklausīties stulba (bet laikam nāksies), bet kur ir tās lielās vēsturiskās saites, kuras savieno Latviju ar Lietuvu? Cik nu atceros no savām vēstures stundām, Lietuva bija vairāk saistīta ar Poliju, bet Latvija bija zviedru, vācu un krievu rokās.
22.09.2016 22:15 |
 
Reitings 1868
Reģ: 25.05.2014
Pirmais, ko atrada Google:
Atsevišķi jāaplūko Lietuviešu-latviešu un Latviešu-lietuviešu Vienības biedrību darbība starpkaru periodā. Šo biedrību sākotne meklējama vēl XIX gs. Diezgan romantisku ideju mudināta, XIX gs. sākās lietuviešu un latviešu sadarbība, to nosacīja intensīva abu tautu kultūras dzīve, tautas atmoda. Varēja saklausīt mudinājumus dibināt kopīgu Lietuvas un Latvijas valsti. Vienotas lietuviešu latviešu valsts atbalstītāju skaits samazinājās pēc Pirmā pasaules kara pēc atsevišķu nacionālu Lietuvas un Latvijas valstu izveidošanas, taču šis nodoms pavisam neizzuda, bet ieguva turpinājumu Latviešu-lietuviešu (Rīgā) un Lietuviešu-latviešu (Kauņā) Vienības biedrību darbībā. Lai gan šīs biedrības veicināja starpvalstu politisko problēmu risināšanu, visā savā pastāvēšanas laikā tās tā arī palika par kultūras, sabiedriskajām organizācijām.
22.09.2016 22:18 |
 
Reitings 2861
Reģ: 11.10.2014
dažreiz gadās negatīvā nozīmē lietot vārdu -krievs. piemēram, ja kaut kur sabiedriskā vietā kāds skaļi uzvedās, reāli traucē un draudzene iečukst ausī "aij nu tie taču krievi". tas nav ne pozitīvi, ne arī aizvainojoši, it kā fakta konstatēšana, bet tomēr ar negatīvu pieskaņu. mentalitāte. kaut kādā veidā, visi krievi, ko pazīstu, ir klusie mierīgie tipi, bet publiskās vietās pārsvarā, ja kāds trokšņo, tad ne jau latviski trokšņo.
22.09.2016 22:22 |
 
Reitings 751
Reģ: 02.12.2015
Man šķiet, ka līdzīgus gabalus es varu atrast arī par Latvijas un Krievijas vienotību, biedrībām un pārējo. Būtu vēsture nedaudz citādāk iegrozījusies, joprojām būtu PSR Latvija PSRS sastāvā. Varbūt sāksim sevi tāpēc saukt par krieviem, jo, ja vēsture nebūtu bijusi mums labvēlīga, tad mēs joprojām būtu Krievijas sastāvā?
Tas ir tikpat absurdi, cik tas apgalvojums "Ja vēsture būtu iegrozījusies nedaudz citādi, ir pilnīgi iespējams, ka Latvija un Lietuva veidotu vienu valsti."
22.09.2016 22:24 |
 
Reitings 1304
Reģ: 29.01.2009
Varbūt nedaudz negatīvu nokrāsu piešķi valsts politiskie uzskati, darbības un notikumu interpretācija neatbilsoši notiekošajam. Par ko arī tagad tiek runāts United Nations sapulcē.
22.09.2016 22:24 |
 
Reitings 2861
Reģ: 11.10.2014
lai gan negatīvā nozīmē sanāk lietot arī citas tautības, atkarībā no tā, kurā pasaules malā esmu. dzīvojot āzijā, daudziem bija pretenzijas pret indiešiem un es reāli saprotu kāpēc. toleranti un smuki jau nav, bet sanāca uzklausīt arī "aij tas jau indietis".. "americans..." un tādā garā. tā kā tas noteikti nav tikai stāsts par krieviem latvijā, tas ir stāsts par globalizāciju kā tādu.
22.09.2016 22:25 |
 
Reitings 1868
Reģ: 25.05.2014
KitijaK, man tomēr šķiet, ka latviešu un lietuviešu valodas ir tuvākas, tāpat kā, teiksim krievu un ukraiņu.
Ja PSRS nebūtu sabrukusi, tad, visticamāk, visas tautības saplūstu vienā dažu gadsimtu laikā.
22.09.2016 22:27 |
 
Reitings 751
Reģ: 02.12.2015
KitijaK, man tomēr šķiet, ka latviešu un lietuviešu valodas ir tuvākas, tāpat kā, teiksim krievu un ukraiņu.

Jā, tāpēc pastāv dažādu valodu saimes un grupas. Varbūt tev vai kādam citam būs interesanti apskatīt šo linku http://valoda.ailab.lv/latval/vidusskolai/VALODA/v5-geneal.htm un tātad manu pēdējo komentāru galvenā doma ir tāda - ja valodas ir vienā grupā, tas nenozīmē, ka valodas un to lietotāji ir pielīdzināmi. Pēc tādas loģikas, starp zviedriem, norvēģiem, dāņiem, vāciem un angļiem nav atšķirības, jo visas ir indoeiropiešu saimē ģermāņu grupā. Tāpat kā latviešu un lietuviešu baltu grupā, bet ukraiņu un krievu - slāvu grupā. Un tās frāzes "ja notiktu tas un šitais, tad mēs būtu viena valsts" ir muļķīgas, jo notikt varēja dažādas lietas.
22.09.2016 22:32 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
Latvija un Lietuva ir relatīvi līdzīgas valstis, kamēr Krievija izteikti dominē pār Ukrianu lieluma un ietekmes ziņā.
Vai kāds latvietis apvainotos, ja viņu nodēvētu par lietuvieti?

Krievija dominē? Atvaino, bet Krievija ir bumba ar laika degli. Tuvāko 50 gadu laikā noteikti Krievija zaudēs daļu teritoriju. Pieminiet manus vārdus! Krievija ir mākslīga valsts jeb izveidota okupējot citas tautas. No vēstures tak zināms, ka tādas valstis ilgi kopā neturas. Prognozēju, ka Kaukāza daļa tuvāko gadu laikā varētu mēģināt atdalīties.
Īstā Krievijas teritorija ir maza, salīdzinoši;-)
Un ietekme beigsies tad, kad beigsies nafta/gāze. Tātad visticamāk tuvāko 80-150 gadu laikā.
...........
Un jā apvainotos gan, ja ir ar nācijas pašlepnumu. Cita lieta ja salīdzinātu ar leišiem.
Slāvi nav nav tas pats kas balti.

Ir gan!
Mani te tūlīt noraks, bet man ikdienā nākas pielietot "viņš ir krievs, bet normāls krievs".

Tieši tā, ir jānodala atsevišķi labie no sliktajiem.
Žīds vispār ir normāls, latvisks vārds, nez kur tas ebrejs uzradās.

Tu galvu saspiedi? Tas vārds ir ar negatīvu pieskaņu, un nekā latviska tur neredzu. Nelietoju!
Ja vēsture būtu iegrozījusies nedaudz citādi, ir pilnīgi iespējams, ka Latvija un Lietuva veidotu vienu valsti.

Nedaudz? Tur vajadzētu krietni daudz ko izmainīt...drīzāk tad būtu bijusi viena valsts ar igauņiem.
Vienīgais kas būtu spējis apvienot leišus un latviešus (zinu, ka nav pareizi tā saukt) ir Nameisis.
22.09.2016 22:38 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
Ja PSRS nebūtu sabrukusi, tad, visticamāk, visas tautības saplūstu vienā dažu gadsimtu laikā.

Oponēšu! Ja nebūtu sabrukusi, tad nācijas būtu palikušas vienotas nacionālajos jautājumos, nekā tagad ir daudz internacionāli noskaņoti latvieši. Paldies dievam ka mana paaudze sāk atgriezties pie nacionālās domāšanas:-)
Visas senās impērijas bija okupējušas dažādas tautas, bet pa lielam viņas nepazaudēja savu valodu.
22.09.2016 22:43 |
 
Reitings 1877
Reģ: 21.05.2011
Žīds no ebreja atšķiras tikpat daudz kā roms no čigāna.
22.09.2016 22:45 |
 
Reitings 490
Reģ: 10.08.2014
Skaļo (atcerēsimies izteicienu par tukšo mucu) nacionālist! Vārdam "žīds" latviešu valodā ir daudz senāka vēsture par rusicismu "ebrejs".
22.09.2016 23:12 |
 
Reitings 407
Reģ: 10.09.2016
Ja PSRS nebūtu sabrukusi, tad, visticamāk, visas tautības saplūstu vienā dažu gadsimtu laikā.
Nebūtu sabrukusi tad, sabruktu 10 gadus vēlāk, tāpat kā Eiropas Savienība sabruks, agru vai vēlu, bet sabruks.
22.09.2016 23:42 |
 
Reitings 4962
Reģ: 24.08.2013
Mani te tūlīt noraks, bet man ikdienā nākas pielietot "viņš ir krievs, bet normāls krievs".
Tieši tā, ir jānodala atsevišķi labie no sliktajiem.

Ā, un te ir kāds Dievs, kurš nu pateiks, kurš labais, kurš sliktais? :-D
Izklausās, ka sīki pamuļķi iedomājas esam sevi par nez kādiem soģiem un šķirotājiem.
22.09.2016 23:42 |
 
Reitings 751
Reģ: 02.12.2015
Skaļo (atcerēsimies izteicienu par tukšo mucu) nacionālist! Vārdam "žīds" latviešu valodā ir daudz senāka vēsture par rusicismu "ebrejs".

Es citēšu vikipēdiju :D , bet
Līdz Otrā pasaules kara beigām ebreji Latvijā parasti tika dēvēti par žīdiem, apzīmējums ebreji tika lietots retāk. Pēc Otrā pasaules kara tiek lietots vārds "ebrejs", jo "žīds" tika negatīvi izmantots nacistu antisemītiskajā propagandā un Holokaustā. Vienlaikus, ņemot vērā, ka līdz ar PSRS okupāciju Latvijā iebrauca ebreji no Ukrainas, Krievijas un citām padomju republikām, tika pārņemta krievu valodas tradīcija izvairīties no vārda жид, kas krievu valodā uzskatāms par netaktisku ebreju apzīmējumu.

Kāda starpība, kurš vārds ir patiesi latvisks, ja ir izvēle starp diviem vārdiem - viens ar negatīvu noskaņu, par ko ir informēti visi, bet otrs ar neitrālu? Tāpat arī čigāns un roms. Sabiedrība mainās un valoda arī tai līdzi.
23.09.2016 01:46 |
 
Reitings 490
Reģ: 10.08.2014
Kitij, sabiedrība nav abstrakts kunkulis, tā veidojas no atsevišķiem indivīdiem. Es, kā indivīds Vakardiena, ikdienā lietoju abus apzīmējumus. Pazīstu diezgan daudz ebreju, esmu profesionālos nolūkos sadarbojusies ar Rīgas Ebreju kopienu. Publiskos pasākumos, jā, pārsvarā tiek lietos "politkorektais" "ebrejs", taču sadzīviskā un humoristiskā kontekstā "žīdam" konkurences nav.
Ar čigāniem saskarsmes mazāk, pazīstu vien pāris, tie dēvē sevi par čigāniem.
23.09.2016 02:16 |
 
Reitings 490
Reģ: 10.08.2014
Par diskusijas tēmu: krievus saucu par krieviem.
23.09.2016 02:18 |
 
Reitings 3871
Reģ: 14.09.2015
Driiz "amerikaanis" buus lamu vaards!:-D
23.09.2016 07:06 |
 
Reitings 3551
Reģ: 23.11.2012
Manā bērnībā 'krievs" bija apvainojošs nosaukums.
Atceros kad kāds darīja kaut ko aplami, nepareizi vai muļķīgi - teica "nu tāds kā krievs"
Dzīvoju privātmāju rajonā kur tikai viens kaimiņš bija krievs, nezinu kāpēc, bet viņš bija kļuvis pārējiem par tādu kā apsmiekla objektu.
Ja es kādam pasaku "tu esi Krievs", man zemapziņā ir sajūta ka viņš varētu par to apvainoties.
23.09.2016 08:45 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
Skaļo (atcerēsimies izteicienu par tukšo mucu) nacionālist! Vārdam "žīds" latviešu valodā ir daudz senāka vēsture par rusicismu "ebrejs".

Ok, ja gribat laterāli pareizo variantu, tad latviešu valodā ir : jūds jeb jūdu tauta.
Vārds žīds jau 30. gados (varbūt agrāk, nezināšu) tika izmantots ar negatīvu pieskaņu. To, ka ebrejs nāk no krievu valodas, gan nezināju. Bet kā minēju, tad latviešu valodā korekti būtu jāsauc par jūdu.
23.09.2016 12:27 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits