Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Apkalpojošā sfērā bez krievu valodas zināšanām

 
10 gadi
Reitings 2493
Reģ: 29.01.2009
Sveikas!
Man te ienāca prātā viens jautājums - vai ir iespējams Latvijā strādāt, pieņemsim, veikalā par pārdevēju bez vai ar ļoti minimālām krievu valodas zināšanām? Saprotu, ka lielākā daļa bļaus, ka krievu valoda Latvijā ir jāzina obligāti, bet to variet pietaupīt, esmu to jau miljons reižu dzirdējusi. Es negribu, lai šī būtu kašķu diskusija, un vislabāk būtu, ja atbildētu tikai tās meitenes, kuras pašas ir strādājušas, piemēram, veikalā vai kafejnīcā nezinot krievu valodu. Vai spējāt saprasties ar krievu tautības klientiem? Vai tomēr viņi pieprasa, lai jūs runātu krieviski, pat ja viņi latviski saprot? Tiešām visi krievi ir tik neiecietīgi vai ir arī kāds pozitīvs piemērs?
24.11.2014 11:43 |
 
Reitings 3296
Reģ: 26.08.2009
kad iesāku, krieviski nerunāju praktiski necik. Kaut ko pa lielam sapratu, bet lai pati runātu... Darba devējam, protams stāstīju, ka protu tā un šitā... Galu galā, atkarībā no konkrētās jomas kur strādā, jāzina konkrētie vārdi. Strādājot apģērbu veikalā Tev būs lietderīgi zināt audumu nosaukumus, kafejnīcā - ēdienus un galda piederumus. Un tādā garā. Ar laiku, patiesībā pat diezgan ātri aizies. Es joprojām ar krievu kolēģiem runāju latviski, kamēr ar klientiem - krieviski. Tāpēc vien, ka ar klientiem nepieciešamo vārdu krājumu es pārzinu, bet papļāpāt-par-dajebko vēl ne.
25.11.2014 05:21 |
 
Reitings 900
Reģ: 19.01.2014
žēl, ka krievvalodīgajiem pietrūkst pelēko smadzeņu šūnu, lai iemācītos vismaz angļu valodu
25.11.2014 02:00 |
 
Reitings 10987
Reģ: 12.07.2010
es domaju ka tiesam vismaz kaut cik pamatzinasanaam jabut. man ar krievu val nav isti laba, bet nu vienkarsuu sarunu varu izveidot ar nepareizi pielietotam galotnem sad un tad :D
24.11.2014 20:13 |
 
Reitings 207
Reģ: 12.03.2014
Pff-elementāri :D

es krievu valodu nezinu(nu itkā saprotu-bet bail atbildēt-kļudīties)-man nav nekas pret to valodu-skolā galvā vnkārši neiklapējās :D

esmu strādājusi par pārdevēju Ventspili,Liepājā un Rīga-loģiski,ka vairumā ir krievu valoda. vnkārši strādājot par to sfēru, tie vārdi kautkā aizķer.. :)
un nav jau tikai riebīgie cilvēki-kas nezin latviešu valodu-vai tēlo ka nezin :)
24.11.2014 20:11 |
 
Reitings 9202
Reģ: 13.03.2011
Var, pati strādāju apģērbu veikalā pierīgā, mazā, kur klienti bieži prasa palīdzību, ir krievvalodīgie, bet nu pārsvarā ar visiem tāpat runāju latviski, nezinu, nekādu problēmu nav, neērti nejūtos (par ko?) priekšnieki uz to piever acis, jo visādi citādi esmu jauka, laipna un smaidīga :)
24.11.2014 20:03 |
 
Reitings 381
Reģ: 07.07.2013
Pašlaik strādāju Rīgā, klientu apkalpošanas sfērā, tiesa gan, ne pie kases vai kā tml., bet pārsvarā saziņa sanāk telefoniski. Krievu val. zināšanas man ir minimālas, kā jau te izskanēja- pārsvarā saprotu, ko saka, bet nemāku atbildēt. Kad zvana kāds krievs, atbildu latviski. Kādos 70% gadījumu klients parasti pāriet uz latviešu valodu, vai retāk- pajautā, vai es runāju krieviski un turpina krieviski. Gadījumos, kad galīgi nesaprotu, iedodu klausuli kolēģim, bet tas notiek ļoti reti.
Vienvārdsakot- manas minimālās krievu val. zināšanas nekādus BAIGOS sarežģījumus nerada, reizēm, protams, ir neērti, bet domāju, ka neērti vajadzētu justies tam, kas dzīvojot Latvijā, nemāk latviešu val., nevis man.
24.11.2014 19:53 |
 
Reitings 4628
Reģ: 06.07.2013
Man ar to vienīgā saskarsme bija 15 gadu vecumā, kad skolēnu vasaras darba programmā vienu mēnesi nostrādāju Drogās. Tajā laikā man bija divi gadījumi - viens vecs krievu onkulis nolamāja par stulbu, jo nerunāju krieviski, un vēl viena sieviete pajautāja, vai es zinot, kur dzīvoju. Kad atbildēju ar "Latvijā", viņa kaut kā apklusa. Ar pārējiem viss bija labi.

Par krievu tūristiem runājot, ar viņiem var sazināties arī angļu valodā, kas tomēr skolā tiek mācīta no agrāka vecuma un parasti obligātā kārtā, atšķirībā no krievu. Esmu runājusi ar krievu tūristiem angliski, kad viņi uz ielas pajautā ceļu uz kaut kurieni. Latvija nav nekāda Krievijas province.

Mani bērni bez kādas mācīšanās jau sākumskolas laikā praktiski visu saprata krieviski, lai mājās runājam tikai latviski un krievu draugu arī nebija. Laikam no TV samācijās, tāpat kā angļu valodu. Pie tam bērni visu apguva bez piepūles un dabiski viegli.


Nu, tad varbūt viņi skatās daudz krievu kanālus... Man bērnībā bija līdzīga situācija - mājās runāja latviski, skolā runāja latviski, dzīvoju arī rajonā, kur krievu ir ļoti maz, līdz ar to arī visi pagalma draugi bija latvieši. Tie daži gadi pamatskolā, kad mācījos krievu valodu, neko daudz nedeva, jo skolotāja pieņēma, ka krievu valodu taču tā pavisam nemaz nevar nezināt.
Jau saprātīgākā vecumā nedaudz paskatījos krievu raidījumus un palasīju žurnālus, līdz ar ko saprotu runāto un it īpaši rakstīto, bet pateikt nemāku vispār neko.
24.11.2014 17:08 |
 
Reitings 3551
Reģ: 23.11.2012
Neskati pēc sevis visus, ne katram cilvēkam padodas valodas Viens var iemācīties gada laikā, cits mācīsies 20 gadus un tāpat lauzīti runās...

Bērns var visu iemācīties ātri un bez problēmām, vajag tikai radīt tam interesi un viss notiks pats no sevis.
Vai krievu valodas zināšanas ir svarīgākas darba devējam, nekā jaunu cilvēku piesaiste uzņemumam...

Vislabāk - jauns darbinieks kas zin LV, Rus un Eng.
Un te krieviem ir priekšrocība - LV iemācās skolā kā obligāto, Rus dzimtā, un Eng - pats par sevi.
Latvieši (ja skolā izvēlas vācu), tad ir LV un Eng - tāpēc grūtāk dabūt darbu Latvijā.
Runajot par tūrismu Par visādām ārzemēm Runās kaut latviski, ja par to papildus maksās Tas ka vietējie tūroperatori pasūta ekskursijas krievu valodā nav nekāds jaunums Ārpus krievu viesnīcām retais kaut ko sapratīs no tevis

Jebkurš tūrisma darbinieks nopelnīs vairāk ja zinās krievu valodu, tas arī visu nosaka.
24.11.2014 16:37 |
 
Reitings 1823
Reģ: 17.05.2013
Strádáju veikalá ar loti minimalam krievu valodas zinisanam, paec pus gada jau daudz vairak saprotu un jau pamazam pati ari varu censties runat ja cilveks maz saprot latviski.
24.11.2014 16:12 |
 
Reitings 192
Reģ: 13.11.2014
Dionysus
Nedaudz izbrīna krievu valodas nezināšana jaunajai paaudze. Mani bērni bez kādas mācīšanās jau sākumskolas laikā praktiski visu saprata krieviski


Neskati pēc sevis visus, ne katram cilvēkam padodas valodas :D Viens var iemācīties gada laikā, cits mācīsies 20 gadus un tāpat lauzīti runās...

Tikai reāli to tāpat nespēs nokontrolēt, jo darba devējs darbinieku izvēlas pēc saviem kritērijiem un simpātijām.

Tik uz priekšu katram ir tiesības izvēlēties, tikai lai pēc tam neraud visur apkārt, ka darbinieki trūkst :D
Vai krievu valodas zināšanas ir svarīgākas darba devējam, nekā jaunu cilvēku piesaiste uzņemumam...
Daudz kur šīs zināšanas prasa nevieta, jo vietējiem "urāliem" (pārtikas bodē) alu iedot varētu arī bez viņu valodas prasmēm...


Runajot par tūrismu Par visādām ārzemēm :D Runās kaut latviski, ja par to papildus maksās :D Tas ka vietējie tūroperatori pasūta ekskursijas krievu valodā nav nekāds jaunums :D Ārpus krievu viesnīcām retais kaut ko sapratīs no tevis :D
24.11.2014 16:03 |
 
Reitings 3551
Reģ: 23.11.2012
Nedaudz izbrīna krievu valodas nezināšana jaunajai paaudze. Mani bērni bez kādas mācīšanās jau sākumskolas laikā praktiski visu saprata krieviski, lai mājās runājam tikai latviski un krievu draugu arī nebija. Laikam no TV samācijās, tāpat kā angļu valodu. Pie tam bērni visu apguva bez piepūles un dabiski viegli.
Tāpēc, domāju, ka skolu beidzot ar abām svešvalodām problēmu nebūs.
24.11.2014 15:35 |
 
Reitings 555
Reģ: 05.01.2012
es straadaaju veikalaa un manas krievu zinaasanas bija apmeram taa - es visu lieliski saprotu, ko man saka, tikai atbildeshu latviski,jo man ir vieglaak.
1. daudzi pirceeji (noveroju,ka lielakoties viirieshi) , kuri bija rus, uzreiz paarlikas uz latvieshu valodu
2. bez problemam sazinamas rus-lv, lv-rus
3. saucu paligaa kaadu vai vnk laipni pateicu,ka diemzel nezinu kaa tas ir krieviski.
Man nebija nekaadu probleemu ar to,ka es nezinaaju kaadu vaardu, stradaaju ar paartiku, un biezhi vien vajadzeja kaut ko ieteikt, paskaidrot utt, tapec runaju jaukti, un viss bija kaartibaa, pa 1,5h samacijos labaak runaat un saprast.
24.11.2014 15:22 |
 
Reitings 1496
Reģ: 12.09.2009
PROTAMS var! Ja vien tas nav kāds specifisks uz krieviem vērsts uzņēmums. Es pati esmu strādājusi senāk par administratori, krievu valodā zināju "spasiba un zdraste" :D Tas man nebija šķērslis iet un strādāt, jo 1.- ar laiku iemācījos specifisko terminoloģiju, kas bija nepieciešama man , lai paskaidrotu tādiem krieviem, kas vispār lv nerubī 2. - biija tādi, ar kuriem runāju lv, kuri saprata 3. bija tādi ar kuriem runāju lv un kuri man atbildēja krieviski un es visu sapratu. Jo tu tā pat nesaprotot precīzi katru vārdu, domu tā pat sapratīsi! Un vispār pārdevējs tā ir nulles profesija, kur vispār baidīties strādāt un speciāli gadu iepriekš iet mācīties ru valodu nav nepieciešams , jo tā pat tur ilgi nestrādāsi!
24.11.2014 15:08 |
 
10 gadi
Reitings 4775
Reģ: 29.01.2009
Nu es esmu strādājusi daudzās klientu apkalpošanas vietās Rīgā, katrs 2 vai 3 bija krievs un darbs bija tāds, ka ar Dobrij denj un Dosvidanije nepietika! :D Bija jāizskaidro, jāpalīdz, utt... Bet pēdējā darbā priekšnieks bija pieņēmis meiteni, nepārbaudot krievu val zināšanas, tā nu viņa tur strādāja, pusi nesaprasdama! :D Bet nu kamēr sūdzības no klientu puses nav, tikmēr jau var strādāt un nerunāt krievu val... Būs sūdzības, meklēs citu darbinieku. Un strādājot darbā, kur katru dienu ir saskarsme ar krievu val, noteikti var iemācīties kaut ko vairāk par pamatfrāzēm... :)
24.11.2014 15:06 |
 
Reitings 5726
Reģ: 27.08.2011
zinu,kas iztiek bez krievu valodas, bet tas kā kurā vietā
24.11.2014 15:04 |
 
Reitings 1080
Reģ: 06.09.2013
Vidusskolā vasarā strādāju veikalā bez nekādām krievu valodas zināšanām.Tiesa, darbu dabūju caur paziņām. Ja vasaras sākumā es patiešām nezināju neko,pilnīgi neko krieviski, tad vasaras beigās visas preces, kas bija veikalā zināju. Tādas elementāras frāzes arī teicu klientiem krieviski.
Tagad man ir darbs ar klientiem ikdienā, bet viss ir pavisam vienkārši - pie latviešu klientiem sūta latviešus, bet pie krievu klientiem - krievus. Vairāku gadu laikā tikai 1x biju pie klienta, kas nerunāja latviski. Kā par brīnumu sapratāmies, cik toreiz vajadzēja,lai gan stress bija, ka mums nesanāks :)
24.11.2014 15:00 |
 
Reitings 2861
Reģ: 11.10.2014
ja piemēram darba sludinājumā rakstīts "krievu un angļu valoda tiks uzskatīta par priekšrocību", domājiet darba devēji tā pat neatlasīs cv no pieteikumiem, kuros norādīts, ka valodas pārzina?

es saprotu, ka nevar pieprasīt dzimumu, vecumu, u.c. faktorus, kam ar darba izpildi nav sakara, bet valodu zināšanas ir zināšanas, kāpēc, lai nevarētu pieprasīt konkrētas zināšanas, kas vajadzīgas attiecīgajā profesijā? bet mēs runājam par tūristīgām vietām. zinu daudz cilvēku, kas strādā apkalpojošajā sfērā, kuras klienti nav tūristi un ir ok ar vienu valodu.
24.11.2014 14:58 |
 
Reitings 11330
Reģ: 17.04.2012
Nodarbinātības valsts aģentūra jau sen bīda valdībai likumu kas neļaus darba devējiem obligāti pieprasīt krievu valodas zināšanas, ja tas strādā apkalpojošā sfērā.

Tikai reāli to tāpat nespēs nokontrolēt, jo darba devējs darbinieku izvēlas pēc saviem kritērijiem un simpātijām.


Tieši tā! Man jau liekas, ka kādu laiku atpakaļ bija aizliegts prasīt sludinājumā krievu valodu vai valodas vispār (precīzi neatceros), bet tas nenozīmē, ka DD neesot atteikuši krievu valodā nerunājošiem, aizvualējot atteikuma iemeslus citādāk.
24.11.2014 14:52 |
 
Reitings 69
Reģ: 18.11.2014
Strādāju 2 mēnešus Siguldā kafeinīcā, par cik krievu valodu īpaši nesaprotu mums ar kolēģi bij noruna , es runāju ar ārzemniekiem un viņa ar tiem kas krieviski, protams gadijās ka viņa nevarēja atnākt tad tāapt vienkārši viņi man prasija krieviski un es ar viņiem pa latviski runāju.
24.11.2014 14:50 |
 
Reitings 3551
Reģ: 23.11.2012
Nodarbinātības valsts aģentūra jau sen bīda valdībai likumu kas neļaus darba devējiem obligāti pieprasīt krievu valodas zināšanas, ja tas strādā apkalpojošā sfērā.

Tikai reāli to tāpat nespēs nokontrolēt, jo darba devējs darbinieku izvēlas pēc saviem kritērijiem un simpātijām.
24.11.2014 14:40 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits