Sēšanās pie stūres reibumā

 
Reitings 649
Reģ: 06.11.2012
Nedaudz palasot diskusiju par alkoholisma tēmu, es uzķēru dažādus dāmu viedokļus par tiesībām un braukšanu pie stūres reibumā. Tad nu radās doma, ka, man liekas, ka ir nepieciešama atsevišķa diskusija par šo tēmu.
Mana galvenā doma, ko es vēlos pateikt, ka, attiecībā uz sēšanos pie stūres dzērumā, likumdošana ir vērsta nevis uz preventīvu darbību ar domu novērst cilvēku sēšanos pie stūres, bet dzērušu cilvēku pie stūres sodīšanu. Ja tiktu pamainīta likumdošana, tad šādu problēmu varētu samazināt vismaz vēl par 60%.
Paskaidrojot šo atšķirību es minēšu, ka, vispirms Jums ir jāatbild uz pāris testa jautājumiem.
Kā Jums liekas- Vai, Jūsuprāt, :
1) Latvijā var sēsties pie stūres iedzēris?
a) Jā
b) Nē
2) valsts preventīvi gādā par to, ka cilvēks nesēžas pie stūres reibumā?
a) jā
b) nē
3) Un visbeidzot- Kāpēc cilvēks vispār sēžas pie stūres reibumā?
a)Viņš vienkārši grib dzert un braukt
b)Viņš grib sasist mašīnu vai uzbraukt kādam
c) cilvēks pēc dabas ir "efektīvs"
d) cilvēks nesaprot, ko dara
05.11.2017 20:35 |
 
Reitings 649
Reģ: 06.11.2012
Interesanti... Kā jau bija sagaidāms, tad viedokļi ir... parastie.
Lai varētu paskaidrot savu domu, vispirms, tātad, atbildēsim uz sākotnējiem jautājumiem.
Tātad- 1)vai Latvijā drīkst sēsties pie stūres dzērušam. Pareizā atbilde ir Jā. Līdz 0.5 promilēm to drīkst darīt. Tas, cik tas ir, vai ir pārsniegt, kad ir pārsniegts- principā, tas nav vairs svarīgi.
2)Vai valsts preventīvi gādā par to, lai cilvēks nesēstos pie stūres reibumā? Pareizā atbilde ir NĒ. Valsts nodarbojas tikai ar fakta konstatāciju un sodīšanu. (Skat. zemāk)
Un 3) Kāpēc cilvēks sēžas pie stūres reibumā? Es neesmu redzējis nekur nekad nevienu vainīgo/pieķerto sakām, ka viņš sēdās, lai kādu sabrauktu vai vienkārši pavizinātos. Tā vienkāršā patiesība, kāpēc cilvēks sēžas pie stūres reibumā ir a) viņš vēlas būt efektīvs. Respektīvi- ietaupīt laiku, lai nokļūtu no punkta a uz punktu b. Tas ir TIEŠI TĀPAT, kāpēc cilvēki bieži vien parkos nomīda apmales puķu dobēm- jo grib ietaupīt tik dārgo pussekundi, lai nokļūtu no punkta a uz punktu b. Un otrā pareizā atbilde- cilvēks nesaprot, ko dara- es pieļauju, ka pēc vienas promiles cilvēki vienkārši nesaprot, ko dara- tieši tāpat, kā rodas muļķīgi youtube klipiņi vai watsappa video- tikai dažreiz cilvēkam arī mašīna liekas piemērota vai nekaitīga, lai piepildītu kādu savu domu.
Tiktāl, es ceru, skaidrs.
Bet par tiem uzlabojumiem-
3 lietas. Pirmkārt valstij ir jāaizliedz tirgot neefektīvus alkometrus- piemēram, lētos sūdus, ko var nopirkt ikvienā benzīntankā. Tas vienkārši ir bīstami.
Otrkārt- nav noslēpums, ka lielākā daļa dzērājšoferu tiek pieķerti pēc lieliem pasākumiem- neatkarības svinības, Jāņi, pilsētas svētki, zaļumballes, Positivus, Summersounds, utt.. Interesanti- ka,m cik es esmu tur bijis- cilvēkiem tur 1) NAV iespēju pārbaudīt, vai ir pārsniegtas tās sasodītās 0.5 promiles un 2) pašos festivālos policija nepārbauda, vai kāds, iespējams, grasās sēsties un braukt iedzēris(blakus masu autostāvvietām). Policija jau ir gatavībā pāris kilometru tālāk- lai pieķertu un sodītu. Tā vietā valstij ir jānosaka, ka publiski pasākumu organizatoriem ir JĀNODROŠINA iespēja cilvēkiem pārbaudīt savu alkohola saturu asinīs. Es esmu absolūti drošs, ka par simbolisku samaksu viens, vai divi eiro, būs ļoti daudz potenciālo dzērājšoferu, kas izmantos šādu iespēju, lai pārliecinātos, cik tad ir vai nav izdzerts un kā tas saskan ar likumdošanu.
Un treškārt- aizliegt sēsties pie stūres no 0.2 promilēm. Tas atturētu sēsties arī tos, kas ir izdzēruši tikai vienu aliņu, bet jūtas gana droši par savām spējām, kas, pilnīgi iespējams, ir atbilstošas, bet, iespējams, organisms, tā nedomā.
Trīs vienkāršas lietas, kas kardināli samazinātu šādu pārkāpumu skaitu.
Cilvēki nav ļauni vai neatbildīgi. Viņi ir efektīvi. Gēnos. Mēs tur neko nevaram darīt. Visi tādi esam un, ja neesam, tad tur gan slēpjas problēma.
05.11.2017 21:30 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Es pazīstu vienu sievieti, kura dzērumā speciāli sadauzīja mašīnu, jo uznāca melnie, kaut kas sagāja galvā šķērsām, izdomāja, ka vīrs viņu nemīl un viņa esot nelaimīga attiecībās un jā, lai spītētu vīram, sasita mašīnu. Pazīstu vienu vīrieti, kurš uz smagām paģirām (lasiet: konkrētā pālī) vizinās ar jaudīgu Harley Davidson moci un nekautrējas ar to lielīties citiem. Esmu vairākkārt norādījusi, ka man tas nešķiet nopietni un ka ar to nav jālepojas, bet gan jāaizdomājas par savas rīcības iespējamajām sekām, bet viņš tikai smejas un sauc mani par mietpilsoni. Smieklīgi, ka tai pat laikā pārmet citiem cilvēkiem nodokļu nemaksāšanu, bērnu neesamību vai it kā nerūpēšanos par bērniem utml.
05.11.2017 21:37 |
 
Reitings 4628
Reģ: 06.07.2013
Lai gan zinu kādu, kurš izbrauc īsos gabalus tāpat kādreiz.

Nu, jā, manā piemērā minētais cilvēks tos divus gadus diendienā braukāja uz un no darba, garākus gabalus uz citām pilsētām utt. Tikai uzmanīgi un ne dzērumā. Cik zinu, tad pieķerts netika. Tagad, jau pēc vairākiem gadiem, nesēžas pie stūres, ja ir izdzerts vairāk par vienu alu. Ja ir pasākumā, kur ir alkohols, un zina, ka būs pašam jāstūrē atpakaļ, tad nedzer.
.
Bet ok, es redzu, ka Excite negribēja diskusiju, tikai ievadu savam pareizajam viedoklim :-D
05.11.2017 21:48 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
1) NAV iespēju pārbaudīt, vai ir pārsniegtas tās sasodītās 0.5 promiles
Tā vietā valstij ir jānosaka, ka publiski pasākumu organizatoriem ir JĀNODROŠINA iespēja cilvēkiem pārbaudīt savu alkohola saturu asinīs. Es esmu absolūti drošs, ka par simbolisku samaksu viens, vai divi eiro, būs ļoti daudz potenciālo dzērājšoferu, kas izmantos šādu iespēju, lai pārliecinātos, cik tad ir vai nav izdzerts un kā tas saskan ar likumdošanu.

Var pārbaudīt, turklāt par brīvu.
2) pašos festivālos policija nepārbauda, vai kāds, iespējams, grasās sēsties un braukt iedzēris(blakus masu autostāvvietām). Policija jau ir gatavībā pāris kilometru tālāk- lai pieķertu un sodītu.

Organizēt katram pie dibena cilvēku, kurš skraida un visu laiku rēķina, cik izdzēris, cikos izdzēris, cikos kāps mašīnā, vai tikai iekāpa pagulēt, vai taisāt braukt? Tas nešķiet smieklīgi?
05.11.2017 21:48 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Cilvēki nav ļauni vai neatbildīgi. Viņi ir efektīvi. Gēnos. Mēs tur neko nevaram darīt. Visi tādi esam un, ja neesam, tad tur gan slēpjas problēma.

Šo var sīkāk - īpaši par to, ka nav neatbildīgi, bet ir efektīvi gēnos?
Es saskatu daudz ko gan, jo riskē jau ne tikai ar sevi, bet var ciest nevainīgi cilvēki.
05.11.2017 21:51 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Es vispār salīdzinot sabiedrību dažādās valstīs nonācu pie secinājuma, ka Latvijas sabiedrībai vnk patīk pārkāpt likumus bez loģiska skaidrojuma. Bērnus atstāj bez uzraudzības, suņu kakas nevāc, sēžas pie stūres dzērumā, regulāri pārsniedz atļauto ātrumu, pīpē sabiedriskajās vietās, kur tas ir aizliegts u.t.t. Arguments - jo man tā ētāk/gribas/negribas. Tik izteiktu cinisku attieksmi pret kārtību, drošību, atbildību un cieņu pret līdzcilvēkiem ārpus LV nav nācies sastapt. Protams, idiotu un pārkāpēju netrūkst arī citur, bet es runāju par sabiedrības tendenci, nevis par dažiem indivīdiem.
05.11.2017 22:00 |
 
Reitings 7408
Reģ: 06.05.2013
pašos festivālos policija nepārbauda, vai kāds, iespējams, grasās sēsties un braukt iedzēris

Varbūt pieliksim katram cilvēkam pa policistam, lai staigā līdzi un vienmēr un visur pārbauda? Tas, ka reibumā nedrīkst sēsties pie stūres, nav nekāds noslēpums. Pieaugušam cilvēkam tas ir pašam jāsaprot.
05.11.2017 22:24 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Man liekas, ka CSDD sociālās kampaņas ir preventīvs pasākums, nezinu gan, cik aktīvs tieši pašreiz, bet tomēr... nav gluži tā, ka valsts nodarbojas tikai ar sodīšanu. Turklāt to, ka notiks masveida policijas reidi, izziņo jau iepriekš, kā brīdinājumu. Ja valsts būtu ieinteresēta tikai sodīšanā, šo brīdinājumu nebūtu.
Esmu arī pārsteigta par to, ka masveida pasākumos vairs nav iespējas pārbaudīt promiles. Atzīšos, ka sen neesmu bijusi tādā pasākumā, bet Positivus festivālā vismaz agrāk bija tāda iespēja, tas žēl, ja vairs tas neeksistē.
Nevēlos gan teikt, ka viss ir ideāli un uzlabojumu nav vajadzīgi (lūdzu nepārprast).
Piekrītu par to, ka cilvēki cenšas būt efektīvi, un liekas, ka uzspiešana uz šīs nots, tiešām varētu nest kādus augļus. Noteikti būtu vērts mēģināt. Excite, Tev ir kādi konkrēti pasākumi padomā?
05.11.2017 23:14 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Esmu arī pārsteigta par to, ka masveida pasākumos vairs nav iespējas pārbaudīt promiles. Atzīšos, ka sen neesmu bijusi tādā pasākumā, bet Positivus festivālā vismaz agrāk bija tāda iespēja, tas žēl, ja vairs tas neeksistē.

Es gan redzēju, kur var.
05.11.2017 23:18 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Par to, ka valsts nodarbojas tikai ar sodīšanu - esiet reālas! Es cilvēcīgi saprotu, ka var lidot virs atļautā ātruma, jo aizdomājas un nepamana to, ka tiek pārsniegts ātrums vai arī steidzas, var noparkot mašīnu neatļautā vietā, jo nepamana zīmi vai arī ļoti steidzas un citur tuvumā nav vietas, kur nolikt, var nedot ceļu kādam auto, jo to nepamanīt - visos šajos gadījumos arī sods ir pamatots, bet var to šoferi saprast, kāpēc viņš tā darīja. Bet braukšanai dzērumā NAV attaisnojuma, par to IR jāsoda! Tad vai nu nedzer, vai nu nebrauc. Ja brauc, tad nedzer, ja dzer, tad nebrauc, nu nav te pelēkās zonas. Nevar nepamanīt, ka esi iedzēris. Vai nejauši sajaukt bezalkoholisko alu ar alkoholisko.
05.11.2017 23:23 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Runājot par atļautā alkohola daudzuma asinīs limita samazināšanu - vairākās Eiropas valstīs tas ir samazināts, piem., Norvēģijā, Igaunijā, u.c. Ir kāds informēts par efektivitāti?
05.11.2017 23:25 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Es gan redzēju, kur var.

Macaw, es neapgalvoju, ka nevar - Excite apgalvoja, ka nav redzējis, ka var. Es vienkārši biju mazliet pārsteigta viņa komentāru, bet, kā jau teicu, neesmu sen bijusi tāda veida pasākumos, tāpēc, iespējams, ka mana info ir novecojusi.
05.11.2017 23:30 |
 
Reitings 649
Reģ: 06.11.2012
Ar nelielu piebildi- es nekur neteicu, ka tāda lieta nav. Es pirms pāris gadiem, kādiem pieciem, stendus redzēju Summersoundā. Pēc tam- dažreiz kkur.. Bet mana doma bija tāda, ka tiem stendiem jādarbojas 1) VISOS sabiedriskos pasākumos un 2) visu pasākuma laiku, nevis tikai, kad cilvēki kkur ar naudu vazājās. Un ar visu- es domāju- visu diennakti! :)
05.11.2017 23:37 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Nu es domāju, ka tie, kas gribēja, pārbaudīja, ne jau visur pie dibena jāpiesien tie alkometri, kur tāpat kāds apskatīsies, ka gandrīz jau norma ir, tur šur vai tur un brauks tāpat. Nevar katrā pasākumā staigāt un likt iepūst vai kā tika minēts, lai policija katram pakaļ skraidītu. Cilvēki ir cilvēki - kuri ir vieglprātīgi, ne visai ''gudri'', kas nav labi teiks, bet šobrīd neatrodu citu veidu, kā pasniegt domu, tie arī rīkosies līdzīgi pēc mājas ballītes, kur nebūs neviena, kurš atkal skraidītu un atgādinātu, ka auto + alkohols jau nav savienojams jēdziens. Mājās gan braukšana bieži vien atkrīt, bet, ja ir plānā ''atlaist'', tad normāli domā par to, kur paliksi, kā tiksi utt. Kaut vai Jāņu akcijas ir asprātīgas un diezgan biedējošas, nav jau tā, ka tikai izlec uz ceļa un ahā, sodiņš. Tāpat citas lietas. Nu žmiegt ar vēl lielākiem sodiem. Un kā saprast ''ja neesam efektīvi, tad tur ir problēma''? Ja es zinu, ka lietoju alkoholu, pēkšņi mani izsauks uz darbu, es nelekšu mašīnā un netesīšos, tad man ir lielākas problēmas, jo negribu būt efektīva? :D
05.11.2017 23:47 |
 
10 gadi
Reitings 3281
Reģ: 18.01.2011
Man vispār vienam radiniekam stipri nepaveicās pēc labām brīvdienām. Brauca pirmdienas rītā agri uz darbu un noturēja policija, lai gan pēc sajūtām licies, ka vairs nekas nav palicis, alkometrs rādīja ko citu. Bet nu samaksāja 500 eur uz rokas policistam un ar to viss beidzās.
Un vispār pie mums ļoti daudz atpērkas, kamēr pie mums policistiem tik maz maksās, tas nekas nebeigsies.
05.11.2017 23:48 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Un, ja tik ļoti patīk dzert, bieži, tad var iegādāties pats sev alkometru - jā, varbūt nebūs precīzākais, tad der rēķināt kādu promili klāt drošībai, ja cilvēks domā, ko dara - bet kaut kā cilvēki šādu lietu nepiekopj. Arī pasākumos kaut kā rindas nestāv uz šo pakalpojumu, kur nebūt nav jāmaksā par to.
05.11.2017 23:52 |
 
Reitings 2461
Reģ: 02.01.2010
Manuprāt, atrisinājums ir ļoti vienkāršs - ja zini, ka jābrauc, nedzer nemaz. Pavisam nedzer. Nevis iedzer, tad meklē alkometrus, sūdzies, ka tādu nav vai esošie ir nekvalitatīvi, vai lien mašīnā un ceri, ka varēsi atpirkties..absurds.
Ja cilvēks ir "efektīvs", nevis stulbs, tad padomās par rīcības sekām un izvēlēsies saprātīgāko variantu.
Imho, dzērušie braucēji ir nevis efektīvi, bet idioti ar sakāpinātu pašvērtējumu.
06.11.2017 00:15 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Manuprāt, atrisinājums ir ļoti vienkāršs - ja zini, ka jābrauc, nedzer nemaz. Pavisam nedzer. Nevis iedzer, tad meklē alkometrus, sūdzies, ka tādu nav vai esošie ir nekvalitatīvi, vai lien mašīnā un ceri, ka varēsi atpirkties..absurds.
Ja cilvēks ir "efektīvs", nevis stulbs, tad padomās par rīcības sekām un izvēlēsies saprātīgāko variantu.
Imho, dzērušie braucēji ir nevis efektīvi, bet idioti ar

Gluži līdzīgas domas.
Ko var darīt, informēt, informēt, baidīt, bet lēmumu pieņems pats - tā kā izglītot un draugu lokā nepieļaut nekādas atkāpes, bet uzmanīt, rūpēties, pārliecināt, ja kāda situācija rodas. Sliktākā gadījumā piespiest nebraukt. Vienīgi citreiz šis cilvēks paliek viens un tad sadzeras, raud un izdomā braukt, piemēram, pie savas mūža mīlas, nu kā to nosaukt? Kā jau tika minēts, nu tāds cilvēks nedomā ne par drošību, cieņu, ne sevi, ne citiem, ne kaut kādu tālāku rīcību, rezultātu - tas jau arī citur tā, bet ne jau preventīvo pasākumu skaits pie vainas tur tik ļoti.
Interesanti... Kā jau bija sagaidāms, tad viedokļi ir... parastie.

Un kur tad tie baigie piemēri ar to likumdošanu, kā tad šo pagriezt par 180 grādiem perfektā gadījumā, kaut kā izčākst.
06.11.2017 00:32 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Man starp citu mājās ir tie lētie alkometri, vienreiz tā rādījums ir salīdzināts pat ar profeisonālo policistu alkometru, un rādījums atšķīrās tikai par 0.01 promili - lētais rādīja 0,4 promiles (tā ir lielākā precizitāte aiz komata), policijas alkometrs - 0,41 promili. Tie gan ir iegādāti intereses pēc, neizmantojam, lai dzertu un brauktu. Pamēram, piemēram, cik promiles ir no 1 gaišā alus, cik no 1 tumšā alus, cik - no 2 vīna glāzēm, utml. Godīgi? Agrāk man tas likās nekas īpašs, kas tad tur, iedzer alu un brauc. Pati tā nedarīju, bet mierīgi sēdos blakus tiem, kas tā darīja. Kopš man ir alkometrs, kaut vai lēts, es absolūti piekrītu delusion, vai nu dzer, vai nu brauc, ja esi dzēris, tad viss, tajā dienā tu braukt nevari. Ja mans lētais alkometrs rādītu kaut vai 0,1 promili, es nebrauktu.
Ja kas, šis ir tas lētais un salīdzinoši precīzais (pārbaudīts!) alkometrs: https://www.ebay.com/itm/Digital-Alcohol-Breath-Tester-Breathalyzer-Analyzer-LCD-Detector-Backlight-CC/162720371574?hash=item25e2e3d376:m:moEOW0THiOV3WrW8f2yrKGw
Esmu uzdāvinājusi arī draudzenēm.
Tiem, kam tomēr patīk dzert un braukt, gribētu stingri piekodināt, ka ar šo alkometru 0.4 var izrādīties arī visi 0.6 ceļu policijas alkometrā, respektīvi, ja šis parāda da jebko, labāk ir nebraukt.
Bet interesanti bija eksperimentēt. Pēc zobu tīrīšanas man vienmēr ir 0.3 promiles, pēc 15-20 min ir 0. Izdzēru lielu glāzi Iļģuciema kvasa un man parādīja 0,6 promiles, pēc 10min. arī bija nulle.
06.11.2017 01:12 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
06.11.2017 01:18 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!