Alkoholisms 23 gadu vecumā

 
Reitings 689
Reģ: 05.08.2017
Pārdzivoju un nezinu kā palīdzēt sava dzīvesbiedra māsīcai. Viņa ir izvēlējusies mani par savu uzticības personu, jau no pirmās iepazīšanās dienas mums izveidojās ļoti labs kontakts. 23 gadus veca, dzīvo viena pati, strādā par pārdevēju rotaslietu veikalā, jo studijas pameta. Skaista, sirsnīga meitene, bet... alkoholiķe. Es sākumā neticēju, ka tik jaunā vecumā tā var notikt, kā arī viņa nāk no labas, izglītotas ģimenes, tiesa, tad, kad viņai bija 9 gadi, traģiski bojā gāja viņas mammīte, taču tētis, omīte vienmēr bijuši blakus un rūpējušies.
Savu dzeršanu no pārējās radu saimes viņa slēpj, taču runas jau ir izplatījušās (viņa dzīvo dzīvokli, kas pieder omītei un ziņkārīgās kaimiņienes ziņo par katru nepareizo soli). Arī radu saietos viņas vēlme iemalkot vairāk, nekā situācijai būtu atbilstoši, ir tikusi pamanīta.
Vakar vakarā uzaicināju viņu ciemos, jo sen bijām runājušas, ka man skapī ir daudz drēbju, kuras vairs nevilkšu, bet viņai būtu tieši laikā. Bija septiņi vakarā, kad viņa atbrauca, sākumā likās, ka tāda dīvaina, bet tad uzreiz sapratu - iedzērusi un oda pēc kārtīgām paģirām jeb vairāku dienu plosta.
Bija atnesusi vīnu kā dāvanu, bet deva skaidrus mājienus, lai attaisu. Attaisīju. Pēc drēbju mērīšanas apsēdāmies virtuvē, un es konkrēti pajautāju, vai viņai ir problēmas ar alkoholu. Jocīgā kārtā viņa neko nenoliedza, bet izplūda asarās, teica, ka ar šo problēmu cīnās kopš 19 gadu vecuma. Agrāk niekojusies ar draudzenēm, pēc tam sākusi atslābināties viena (teica - bēgu no vientulības), un tagad bez tā vairs nevar. Principā katru vakaru pēc darba piedzeroties, un nereti pusdienu pārtraukumā skrienot nopirkt mazo blašķīti, ko tualetē izrauj - savādāk grūti izturēt smagās paģiras.
Runājām par darba tēmu, studijām, pašizaugsmi, un sapratu, ka viņai tas kādreiz bija ļoti svarigi, bet tagad to ir "apēdusi" galvenā prioritāte - alkohols. Bet trakākais tajā visā, ka viņa apgalvoja, ka riebjas savs darbs, maz nopelnot un tāpēc plāno to pamest, jo atradusi vīrieti, kuram patīk sievieti aplaimot ar materiālām dāvanām. Jā, precētu.
Viņa teica, ka grib ārstēties, grib mainīt savu dzīvi un vērst to par normālu, raudāja.. taču tad beidzās vīns, es jau viņas acīs redzēju, ka kļūst tramīga, un es arī neko citu nepiedāvāju. Tad viņa ātri aizgāja.
Ar draugu par šo izrunājos, viņš saka, ka traģika, jo bērnības un pusaudžu gados viss liecināja, ka aug ļoti gudra, talantīga un mērķtiecīga sieviete. Ārēji tāda viņa arī izskatās, no malas nekad nepateiksi, ka ir tādas problēmas - skaista, vienmēr uzpucējusies, ar inteliģentu valodu...
Kā viņai palīdzēt? Gaidīt brīdi, kad pieaugs un attapsies, bet tad varbūt jau būs "nodzērusies"? Vienkārši nelikties ne zinis? Piespiedu kārtā taču ārstniecības iestādē ielikt nevar, ja vien neuztaisa par rīcībnespējīgu. Vai vajadzētu šīs problēmas nopietnību atreferēt viņas tuviniekiem (tēvam un omītei)? Es zinu, ka Sarkandaugavā alkoholiķi konsultācijā ar psihiatru var dabūt recepti pret tieksmi uz alko, ko arī ieteicu, bet viņa to uzreiz atmeta, sakot, ka tādā gadījumā nekad nevarēs nolikt automašīnas tiesības. Vai tā ir? Man nav ne jausmas. Katrā ziņā drausmīgi sāp sirds, nespēju noskatīties kā cilvēks laiž sevi postā, vēl jo vairāk, ka esmu vienīgā ģimenes jeb ģimenei tuvu stāvoša persona, pie kuras viņa ar šo problēmu ir vērsusies.
04.11.2017 16:32 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
par laimi, man pietika spēka tikt tam visam cauri, taču tai pat laikā nekaunos runāt par savām problēmām, tāpat kā nekaunos atzīt, ka tādas manā dzīvē ir bijušas un ka tikai manis pašas spēks un vēlēšanās kaut ko mainīt, ļāva man izrauties no alkohola gūsta!

Saprotu, pertikim gruti atteikties no banana.
nevērtēju citus pēc kaut kādiem iedomātiem ideāliem.

Nemelo...tikko verteji vel.
05.11.2017 00:17 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
prāta mežģis

:D
Vienkārši garumzīmju nebija, saprotu, ka bija - ož pēc kādas folkloras.
Ir cilvēki, kuri ķersies, ir cilvēki, kuri neķersies pie alkohola, lai kādas grūtības, bizdings un tālākie apzīmējumi arī nebūtu - tas gan ir fakts.
05.11.2017 00:31 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017

prāta mežģis.

Tu to saki, jo nav diaktrisko zimju? Es cereju, ka saprati, kas ar to bija domats. Skumji...
05.11.2017 00:44 |
 
10 gadi
Reitings 195
Reģ: 29.01.2009
Ar smagu atkarību jānonāk smagākajā punktā, tad arī cilvēks pats sapratīs, ka nodara sev postu. Tad arī meklēs palīdzību, parasti baznīcā vai AA un mēģina turēties nedzerot, atrod jaunu dzīves režīmu, kas aizvieto brīvo laiku, kuru varētu pavadīt dzerot.
05.11.2017 11:26 |
 
Reitings 1
Reģ: 17.09.2017
alkohols ir traka atkarība, nekad to neesmu sapratis. bet tā nav vienīgā, tagad ir daudzi, kas aizrāvušies ar tiešsaistes likmēm jeb visiem kazino. Neiesaku nevienam sākt! tikai cilvēks krīt lielākā bedrē aizvien - no visiem aizņemoties, tādas iestādes pastāv tikai uz tādiem zaudētājiem.
05.11.2017 12:35 |
 
Reitings 284
Reģ: 25.07.2012
Tu jau vari dzīvesbiedra māsīcas priekšā izlikties pēc pilnas programmas - gan speciālistus meklēt, gan pierunāt iet uz kodēšanos un ko tik vēl ne. Bet, ja viņa pati negribēs problēmu uzveikt, tad tā būs lieka laika tērēšana. Viņai pašai ir jāgrib mainīties, pašai ir jāgrib atteikties no alkohola, turklāt gribēšana ir jāizrāda nevis ar tukšiem vārdiem, sakot, ka grib, bet gan ar reālu rīcību, pašai meklējot palīdzību. Jā, un es arī uzskatu, ka papīru "tīrums" šajā gadījumā ir mazākais, par ko vajag satraukties. Ja cilvēks katru dienu lieto alkoholu, viņš nedrīkst, vienkārši nedrīkst vadīt auto. Tas pat nevar būt diskutējams. Gribi vadīt auto - atsakies no alkohola. Nespēj (vai negribi) atteikties no alkohola - aizmirsti par auto vadīšanu.
05.11.2017 13:31 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Cilvēkam, kam ir slikti, kam ir atkarība burties cauri visai informācijai internetā nav nemaz tik viegli. Ja ieliek gatavu informāciju, vismaz kaut kādu kopainu rokās, tas ir daudz. Pati esmu meklējusi informāciju par palīdzēšanas iespējām sakarā ar alkoholu, patiesībā sameklēt un izvērtēt to visu nav nemaz tik vienkārši, turklāt visādi stereotipi par tiesību neiegūšanu var biedēt pat sākt meklēt šo informāciju. Es baigi neesmu interesējusies par mašīnas aspektu, tiem cilvēkiem, kas manā dzīvē gadījās ar šādām nosliecēm, tiesības jau bija kabatā un nepiekrītu, ka šādiem cilvēkiem tiesības nevajag, jo tas nenozīmē, ka viņi sēžas dzērumā. Tāpat es šaubos, vai šāda palīdzības meklēšana varētu iespaidot tiesību iegūšanu, jo, meklējot informāciju par šo jomu, nebiju saskārusies ar tādu faktu un vispār daudziem ir nepareizi spriedumi, ka, ja aiziet pēc palīdzības, uzreiz dzīve norakstīta, tiesības nedabūs utt. Tā nav. Zinu kaudzīti ar cilvēkiem ar diagnozēm, kam nebija problēmu iegūt tiesības. Internetā var iegūt priekšstatu, ar kādām diagnozēm nedod un tas nebūt nav tik izplatīti, ka katram, kas meklē palīdzību, nedod.
05.11.2017 14:10 |
 
Reitings 2152
Reģ: 08.05.2014
nepiekrītu, ka šādiem cilvēkiem tiesības nevajag, jo tas nenozīmē, ka viņi sēžas dzērumā

Nu jā, jo dzērumā pie stūres sēžas nedzērāji, loģiski
05.11.2017 14:20 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Nu jā, jo dzērumā pie stūres sēžas nedzērāji, loģiski

:-D
05.11.2017 14:27 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
katram, kas meklē palīdzību, nedod.

Petunija, Tu neesi unikala. Tavs uzdevums ir dot-dot pec iespejas vairak. Aicinu Tevi dot tikai alkoholikiem.
05.11.2017 14:44 |
 
Reitings 1022
Reģ: 04.11.2017
Es domāju, ka speciālists varētu palīdzēt labāk nekā autore.
05.11.2017 14:54 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Es laikam šādā situācijā ļautu viņai izrunāties, sākumā vienkārši to. Varbūt, skatoties pēc situācijas, uzmanīgi (lai neizklausītos pēc pārmetumiem vai piespiešanas) iedrošinātu meklēt palīdzību, iespējams privāti (ja meitene ir situēta), jo tas varētu mazināt viņas bailes, ka kaut kad šis fakts 'nāks gaismā'. Svarīgi, ka viņa pati uz šo palīdzības meklēšanu skatītos pozitīvi un spētu uzticēties speciālistam (vismaz līdz zināmam līmenim).
Cik saprotu, tad ar tiesību iegūšana viņa tagad tieši nenodarbojas? Tās ir tikai raizes par nākotni?
Jautāju, jo pēc Tava stāsta par viņas dzeršanas apjomiem, viņai tiešām nevajadzētu sēsties pie stūres, citu un savas drošības labad.
05.11.2017 15:03 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
speciālists varētu palīdzēt labāk nekā autore

Alkoholoki vairuma gadijumu nav turigi, tikai atlidzibas apmers var ieintereset cilveku ar nopietnu zinasanu limeni palidzet kadam. Saja gadijuma raksta autorei nepieciesama palidziba vairak ka tai meitenei, kurai 23 :)
05.11.2017 15:19 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Neesmu pētījusi statistiku, bet domāju, ka vairāk pie stūres sēžas brīvdienu dzērāji, kuri pēc ballītes vai pasēdēšanas izdomājuši kaut kur braukt.
05.11.2017 15:41 |
 
Reitings 284
Reģ: 25.07.2012
Neesmu pētījusi statistiku, bet domāju, ka vairāk pie stūres sēžas brīvdienu dzērāji, kuri pēc ballītes vai pasēdēšanas izdomājuši kaut kur braukt.

Autore rakstīja, ka meitene katru vakaru piedzeras. Tātad viņa nekad nav 100% skaidrā. Par kādām tiesībām un auto vadīšanu tur vairs var būt runa. Kam viņai tiesības, ja tāpat nevarēs braukt, jo katru dienu ir zem promilēm. Pietiek mums dzērājšoferu uz ielām (t)
05.11.2017 16:01 |
 
Reitings 689
Reģ: 05.08.2017
Jolly - Roger Ko tu MAN piesienies ar saviem neadekvātajiem spriedumiem? Ja tu cilvēkus, kuri cieš no kādas konkrētas problēmas jeb atkarības, vari nosaukt par sūdiem, tad paskaties spogulī.
...
Tiesības viņa ļoti grib nolikt, pati teica, ka tas ir motivējošs mērķis un ka tādējādi arī ierobežotu dzeršanu, un neticu, ka viņa būtu tik neapdomīga, lai pie stūres sēstos dzērusi. Auto jau viņai ir, kā arī braukt māk, taču jāiziet autoskola. Zinu, ka palīdzību pie narkologa var meklēt Sarkandaugavā, Tvaika ielā. Ārsts uzklausa problēmu un nozīmē optimālāko ārstēšanās veidu. Un, ja pēc tam viņa brauks uz to pašu vietu automašīnas tiesību sakarā, papīros neuzrādīsies, ka bijušas problēmas ar dzeršanu? Jo, tad kad iet pie narkologa tiesību likšanas sakarā, tak prasa, cik bieži un daudz dzer.
Man gribas viņai palīdzēt, jo redzu, ka nav vēl tik tālu degradējusies, kad viss vienalga un izvēlas bomžu dzīvesveidu. Uzskatu, ka cilvēkam, nonākot tādā problēmsituacijā, ir tomēr svarīgi saņemt atbalsta sajūtu no vismaz viena cilvēka, jo tāpat ģimenes priekšā un darbā jātēlo teātris. Jā, neesmu speciālists, un tāpēc jau interesējos vai kaut kādas medicīniskas manipulācijas attiecībā uz alkoholisma ierobežošanu/novēršanu, nesagraus viņas nākotnes sapņus. Nu var jau teikt - pofig, upurē visu, galvenais ir tikt vaļā no postošās atkarības... bet jauns cilvēks jau tā nedomā, viņam gribas ticēt skaistai nākotnei jeb vienkārši normālai, cilvēka cienīgai dzīvei.
05.11.2017 16:13 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017

Autore rakstīja, ka meitene katru vakaru piedzeras. Tātad viņa nekad nav 100% skaidrā. Par kādām tiesībām un auto vadīšanu tur vairs var būt runa. Kam viņai tiesības, ja tāpat nevarēs braukt, jo katru dienu ir zem promilēm. Pietiek mums dzērājšoferu uz ielām

Patiesiba es zinu vairakus, kam bija problemas ar alkoholu, bet vini pie stures nesedas ta, ka to dara cilveki, kuri dzer ballites un pec ballitem dzer. Bet tas, protams, viss individuali.
05.11.2017 16:27 |
 
Reitings 567
Reģ: 19.09.2017
Jolly - Roger Ko tu MAN piesienies ar saviem neadekvātajiem spriedumiem? Ja tu cilvēkus, kuri cieš no kādas konkrētas problēmas jeb atkarības, vari nosaukt par sūdiem, tad paskaties spogulī.

Priecajos, ka kakens grib paspeleties, Petunija, piemeram, negrib :)
Man ir pienemami, ka tu spej uztvert tikai niecigu dalu no manis rakstita. Es rakstiju, ka japamaina attieksme, jaizturas pret sadiem cilvekiem ka sudiem. Nosaukt vinus par sudiem ir tapat ka nepateikt neko, tapec es rakstu, ka pret viniem ir jaizturas ka pret sudiem.
Spogulis nepieciesams Tev, nepieciesams, lai sevi izdekoretu ka nakas :)
05.11.2017 16:32 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Londa9, paris linki, ko pirmos atradu/atcerejos sakara ar alkoholismu, kas parada, ka tvaika iela nebut nav vieniga iespeja (un ari rpnc ietvaros ir majigakas filiales par tvaika ielas filiali, linkos ir ari privatas iestades):
http://www.rpnc.lv/narkologiska-palidziba
https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/atkaribu-slimibas/narkologiska-palidziba
http://aa.org.lv/informacija-par-aa/
http://detox.lv/lv/alkoholisms
http://vivendicentrs.lv/lv/narkologs
http://www.hipnoze.lv/index.php/hipno-psihoterapija/hipnopsihoterapija
http://www.skalbes.lv/konsultacijas
http://medicine.lv/meklesana-jautajumos/?s=Narkolo%C4%A3ija%20/%20atkar%C4%ABbu%20%C4%81rst%C4%93%C5%A1ana
05.11.2017 16:38 |
 
Reitings 1022
Reģ: 04.11.2017
Loģika Jolly teiktajā ir. Tikai vai tas būtu motivējoši meitenei? Drīzāk vēl lielāka degradācija, vientulība un sūdzēšanās.
05.11.2017 16:39 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits