Zero Waste

 
10 gadi
Reitings 483
Reģ: 29.01.2009
Vai kāda piekopj/mēģina šādu dzīvesveidu? Cik reāli tas ir Latvijā?
02.11.2017 21:14 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Kur tad norūpējušās, zaļās meitenes te nav, ak.
Atkritumu šķirošanai nav risinājuma pārtikas atkritumiem. Pēc būtības tie nekur nebūtu jāved, jāizveido tikai komposta vieta vai konteiners un pēc dažiem gadiem būtu komposta melnzeme apzaļumošanai.

Idiotisms ir arī lapu savākšana un pildīšana PE maisos. Tā vietā lai sgrābtu lapas zem krūmiem, vai ap kokiem, pašvaldības nodarbojās pakošanu PE un vešanu prom.

Par kompostu piekrītu, tas pat stādiem un zemei būtu tieši labs, tikai nav jau iespējas to darīt. Nē, nu atrastu, slēdzamas tvertnes, bet pilsētas vidū īsti netaisīs tādas. Ja tikai piestums klāt parka krūmiņiem, to visu viens un divi aizpūtīs prom.
26.01.2018 19:19 |
 
Reitings 2062
Reģ: 31.10.2015
Tāds īsts zero waste tiešām nav iespējams , pat Āfrikā mežonīgās ciltis saražo atkritumus :)
Domāju tāds nosaukums ir vairāk modernās zaļās kustības dēļ , kas apzīmē visu šo zaļo dzīvesveidu ar pēc iespējas mazāk saražotiem atkritumiem , bet ne burtiski 0 atkritumu .
Man liekas , ka svarīgi nevis pilnībā , pilnībā sevi ierobežot , bet gan ierobežot tiktāl , cik iespējams savas mājsaimniecības un iespēju robežās . Ja esi bezbērnu vientuļniece vai pāris , tad arī tam visam ir vairāk laika un iespēju , bērni tomēr daudz ko pakārto .
Tie mazgājamie autiņi , piemēram , no vienas puses izklausās "zaļi" , no otras - cik no tiem vecākiem mazgā tos autiņus rokām , nevis katru dienu slēdz iekšā veļasmašīnu ?
It kā ūdens būtu neizsmeļams resurss un neko nemaksātu (t) Un atminoties , cik šajā pašā forumā ir tās ar tīrību apsēstās , kuras slēdz vešeni katru dienu vai katru otro dienu , tad par kādu zaļo dzīvesveidu var būt runa ?!
26.01.2018 19:24 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
Varbūt ir idejas kā pārliecināt kaimiņus, ka šķirot un forši un nemaz nav laikietilpīgi? :-) Es nezinu, infografikas kāpņu telpā salīmēt? :-D
Mums pilsētā ir tikai divas atkritumu šķirošanas vietas. :-| Kad interesējos par iespēju uzlikt tepat pie mājas, atbildēja, ka vajag saskaņošanu ar mājas iedzīvotājiem, kuri, savukārt, teica, ka neko tādu negrib, jo bomži staigās (really? :-D ) un tāpat miskastes daudz vietas aizņemot (mums ir divas parastās). :-| (t)
26.01.2018 19:26 |
 
Reitings 5709
Reģ: 29.01.2009
elzaelza, nu... man šķiet, ka ieslēgt veļasmašīnu ir nieks, salīdzinot ar tām parasto pamperu kaudzēm... :-/ Jo, ja jau lieto mazgājamos autiņus, droši vien neizmanto gluži Ariel veļas mazgāšanai. Un LV elektrība pārsvarā ir ūdens enerģijas ģenerēta, vienīgais trūkums tik tiešām sanāk pats ūdens patēriņš. Vai tiešām to var pielīdzināt pamperiem?
26.01.2018 19:29 |
 
Reitings 2062
Reģ: 31.10.2015
Latvijas mērogā svarīgi būtu vismaz primitīvākais - atkritumu šķirošana , bet diemžēl ,kā reāli pats cilvēks var kaut ko šķirot , ja pat daudzos dzīvojamos rajonos nav pieejami šķirošanas konteineri . Jēga tad sķirot , ja tāpat jāmet visu vienā urnā ?
.
Un kā tad ar veikalā jau iefasētiem produktiem un tiem , kur pašam jālīmē svara uzlīmītes ? uz kā līmēt , ja tu nāc ar savām tarām un negribi ņemt caurspīdīgo maisiņu ?
Ja tomātu plastmasas kārbiņa maksā šobrīd lētāk , man tad jāatsakās ieekonomēt un jāņem dārgākus tomātus , kuri nav iefasēti ? Ļoti gudri . (t)
26.01.2018 19:30 |
 
Reitings 624
Reģ: 29.01.2009
Lietas ko es daru :
1. Njemu lliidzi savu kafijas kruuzi vienmeer & visur.
2.Skjiroju atkritumus.
3.Njemu liidzi savu auduma paartikas maisinju.
Lietas ko es centiishos shogad realizeet :
1. Peec iespeejas vairaak pirkt paartiku mazajos tirdzinjos no zemniekiem.
2. Kur vien iespeejams nelietot tos mazos plastmasas maisinjus kur likt iekshaa sveramaas lietas darzenjus, riekstus utt. Meegjinaashu nolietot tos kas ir maajaas.
26.01.2018 19:38 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Kāda ir mēģinājusi tās bišu vaska ietinamās drāniņas? Cik ilgi kalpo?
26.01.2018 20:11 |
 
Reitings 1716
Reģ: 27.07.2012
Es šķiroju visu, mums šeit tas ir obligati( reāli piešķir sodus par nešķirošanu, kas ir ļoti pozitīvi patiesība).

Man šobrīd tas pats!
26.01.2018 21:31 |
 
Reitings 1716
Reģ: 27.07.2012
Plus šobrīd pastiprināti interesējos par zero waste, jo tiešām aizdomājos par visiem daudzajiem iepakojumiem utt.
Plus jau tagad apdomāju, ko un kā organizēt, šķirot, kad atgriezīšos Latvijā.
26.01.2018 21:33 |
 
Autorizēts lietotājs10 gadiPatīkModerators
Reitings 10497
Reģ: 29.01.2009
Tās, kas mājās šķiro atkritumus? Jums tie atkritumi tiek kur uzglabāti līdz iznešanai?
Reiz vienai foršai ģimenei redzēju, ka zem izlietnes ir skapis ar atvilknēm, kur katram atkritumu veidam vietiņa, tas gan izskatījās dīvaini, bet noteikti ērti.
26.01.2018 22:17 |
 
Reitings 1716
Reģ: 27.07.2012
Man zem izlietnes ir vairāki plastmasas spaiņi/trauki vai kā, lai tos nosauc. Tas ir papīram, ēdiena atkritumiem un mix. Plastmasu un pudeles/bundžas (ko var nodot) un stiklu uzglabājam atsevišķi un regulāri iznesam, aizvedam uz veikalu.
26.01.2018 22:25 |
 
Reitings 16391
Reģ: 09.10.2011
Tās, kas mājās šķiro atkritumus? Jums tie atkritumi tiek kur uzglabāti līdz iznešanai?

Ir tāda liela atvilkne zem izlietnes ar 4 atkritumu spaiņu iedalījumiem. Bet ar to, protams, nepietiek :D Skapja istabā ir arī vieta avīzēm un stikla traukiem :)
26.01.2018 22:50 |
 
Reitings 2062
Reģ: 31.10.2015
LIetuviešu projektu mājās nemaz nav kur uzglabāt , jo skapītī zem izlietnes vietas pietiek 1 spainim un varbūt kādam blakus mazam pusmaisam . Tāpēc arī šeit šāda šķirošanas privilēģija ir tikai tiem , kuriem ir lielākas virtuves ar plašāku vietu zem izlietnes .
27.01.2018 01:10 |
 
Reitings 220
Reģ: 24.08.2016
plauktā blakus parastajam atrkritumu traukam stāv pārsvarā papīra rimi maiss, kur metu papīru un plastmasu, jo konteiners kopīgs. Citā vietā vēl stāv maiss/kaste stiklam. Tā kā virtuve liela, un no daudzajiem plauktiem izmantojamm tikai kādus 4, tad vieta nav problēma.
27.01.2018 10:48 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Es nešķiroju atkritumus banāla iemesla dēļ - pie mājām nav dalīto konteineru, ir viens, kurā visu arī met iekšā.
Esmu tālu no Zero Waste, diemžēl tas nav iespējams, jo visas kvalitatīvās preces var nopirkt tikai iepakojumā - kosmētika tūbiņā+kastītē, kaut vai datorpeli neviens netirgos bez kastītes, utt. Bet man sanāk ietaupīt sava skopuma dēļ. :-D Piemēram, katru reizi lielveikalā pirkt maisiņu par 10-15 centiem man šķiet izšķērdība (iepērkos 2-3x nedēļā), turklāt tie maisi plīst, tāpēc man ir izturīgi auduma maisi. Ja nu tomēr nav paņēmies līdzi, tad pērku papīra maisiņu (paldies French_girl, kas man ierādīja, ka papīra maisiņš maksā tikpat cik plastmasas. :-D ) Maisiņi noder, lai iemestu maiņas apavus vai arī ievietotu līdzņemamās pusdienas, jo rokassomā nav vietas, vai lai paņemtu našķus, ejot ciemos. Cenšos nelietot vienreizējos traukus, maisiņi no augļiem un dārzeņiem tiek izmantoti dzīvnieku ekskrementu ievietošanai. Ja pērku vienu ābolu vai banānu ķekaru, neņemu maisiņu, bet pārdevējas man ir aizrādījušas "vai tad maisiņā nevarējāt ielikt?"
*
Par daudzām precēm man nav saprotams, kāpēc tās ir tā jāiepako. Piemēram, kāpēc šķēres ar savilcēju pieliek pie kartona gabala? Jāmeklē citas šķēres, ar ko izpakot jaunās šķēres. (t) Dzintara kosmētika. Produktu pumpītis izmantots pats lētākais, tāds, kurš aizķep, salūzt, nepupējas, toties tas draņķis ir KASTĒ. Vai veļas kapsulas. Mana loģika saka tā: pirmajā reizē nopērku kapsulas kastē, izlietoju, tad pērku maisiņos (kas ir nedaudz videi draudzīgāk) un pārberu tukšajā kastē. Bet pat tad, ja pilnīgi visiem Persil vai Kastaņiem būs atlaides, lētāk tik un tā sanāks pirkt kastē, ko es nesaprotu.
27.01.2018 11:22 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Dzintara kosmētika. Produktu pumpītis izmantots pats lētākais, tāds, kurš aizķep, salūzt, nepupējas, toties tas draņķis ir KASTĒ

Kādā kastē?
27.01.2018 12:20 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Daudzi Dzintara produkti tiek tirgoti kartona kastē, jautājums, priekš kam?
http://skaistumsunmode.espati.lv/public/userfiles/image/Skaistumkop%C5%A1na.%20Junijs%202016/Dzintars_edited-2.jpg
27.01.2018 12:51 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Daenerys1, ā, domāju šitie http://3.bp.blogspot.com/-12bQluDYzfs/VJhp54wEaKI/AAAAAAAADrQ/Hp3mcrLUaM0/s1600/Dzintars_body_cream.jpg pumpīšprodukti kastēs, kas nebija redzēts. Viens no iemesliem varētu būt tāds, ka uz kastes vairāk, vieglāk, lētāk var uzrakstīt, jo tas kartons, līdzens utt.
27.01.2018 12:59 |
 
Reitings 7408
Reģ: 06.05.2013
Lasot komentārus šķiet, ka te liela daļa nemaz neizprot, ko no sevis izsaka Zero Waste kultūra. Tā neaizliedz cilvēkam pirkt lietas iepakojumos. Ja tāda vajadzība ir, alternatīvas bez iepakojuma nav, tad jāpērk, bet jāskatās, lai iepakojums būtu pārstrādājams.
Primārā lieta, ko sludina Zero Waste ir domāt, ko mēs pērkam. Padomāt, vai šo lietu, ko veikalā turam rokās, mums tiešām vajag, vai dzīve neizsakāmi pasliktināsies, ja šīs lietas nebūs. Šeit ir ļoti labi aprakstīts, kas tas ir, ko un kā labāk darīt.
Man joprojām nav pilnīgs Zero Waste, tāpat sanāk šo un to iemest zaļajā konteinerā, bet, kopš sāku šim pievērsties, mana miskaste, kas domāta zaļajam konteineram, vairs nav jāiznes katru otro dienu - tur nav ko likt.
Šķirojamie atkritumi, ja tādi uzrodas, tiek sašķiroti. Man pie mājas ir konteineri, bet, ja nebūtu, man nesagādātu problēmas pastaigas pēc aiziet līdz kādai vietai, kur tie konteineri ir, vai aizvest tos uz pārstrādes punktiem. Tas nav jādara katru dienu. Man ik pa laikam jautā, kā man māja nesmird, ja jau miskastes tik daudz. Kam tur smirdēt? Sausam papīram? Izskalotām burkām un bundžām? Tām plēvītēm, ko nākas no vienas otras preces novilkt? Viss sauss, tīrs, tur nav kam smirdēt. Var stāvēt kaut nedēļām, līdz atrodas iespēja izmest tam paredzētā vietā.
Kosmētiku, to, kuru negatavoju pati, pērku no ražotājiem, kas savus flakonus pieņem atpakaļ un nodod pārstrādei, piemēram, Madara Cosmetics. Ja par kādu ražotāju nav skaidrības, vienmēr var viņiem pajautāt, vai viņi savus iepakojumus pieņem atpakaļ un ko ar tiem dara vēlāk - izmanto atkārtoti, pārstrādā.
Lietas, kuras pašai vairs nevajag, bet nav sabojātas, lieku facebook grupās, lai tie, kam nepieciešams, var tās izmantot tālāk. Var jau teikt, ka ir neliela ķēpa, jāsarunā tikšanos, uz to jābūt un bieži vien par to pretī saņem tikai "paldies!", bet tas ir tā vērts - lieta nekļūst par atkritumu, to izmantos tālāk. Gan mēbeles, gan sadzīves priekšmetus, gan apģērbu tā esmu atdevusi. Tā var cilvēkiem piedāvāt visu, kas nav nepieciešams. Esmu atdevusi arī paralonu no matrača - mākslas studenti to labprāt paķer, viņiem vajag visneiedomājamākās lietas, bieži meklē dažādus CD, kaut vai saskrāpētus, visādus sadzīves priekšmetus, tāpēc - ja mājās ir kas lieks un tas nav galīgi salauzts, droši to var piedāvāt FB atdošanas grupās.
Tad vēl tāda lieta - ja kas ir saplīsis, vispirms izvērtēt iespēju salabot esošo, nevis uzreiz izmest ārā. Apģērbu labošana nav nekāds dārgais prieks.
Bieži cilvēki apgalvo, ka dzīvot šādi ir ļoti dārgi, jo šī filozofija iesaka pirkt kvalitatīvas mantas, tā vietā, lai pirktu lētas, taču, ja ievēro pamatpunktu - nepirkt neko lieku, līdzekļu paliek pietiekami, lai varētu nopirkt tās kvalitatīvās mantas. Nereti kvalitatīvas mantas lēti var nopirkt secondhand veikalos. Cena kā lētai mantai, kvalitāte labāka, nekā par to pašu cenu pirktai jaunai.
Iesaku palasīt to blogu, tur ir ļoti daudz ideju, kā samazināt atkritumu daudzumu aiz sevis.
27.01.2018 13:27 |
 
Reitings 3388
Reģ: 27.11.2012
Alexxa, paldies par linku. Ļoti interesants blogs.
27.01.2018 13:35 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits