#MeToo jeb #EsArī

 
Reitings 772
Reģ: 23.08.2016
Brīnos, ka šī tēma sieviešu foruma vēl nav apspriesta! Kāds ir jūsu viedoklis vai pieredze par šo tēmu, kas pacēlusies sabiedrībā (ne tikai saistībā ar holivudas skandālu)?
19.10.2017 14:15 |
 
Reitings 772
Reģ: 23.08.2016
Godīgi sakot, nedomāju, ka jākoncentrējas uz vainīgā atrašanu un sodīšanu. Drīzāk tas varētu likt mums pašiem padomāt par savu uzvedību un par to, uz ko izvēlamies "pievêrit acis", piem. Kàdus padomus izvēlētos dot citiem.

Un tieši kā tas palīdzēs upuriem ? Man šķiet,ka tieši būtu jakoncentrējas uz vainīgā atrašanu un sodīšanu. Upurim,kas ir cietis,tajā brīdī, ir ļoti smagi pie vienas vietas, ko tev attiecīgā situācija liek pārdomāt.

Kampaņa jau nav vērsta uz tiesībsargājošām iestādēm, bet gan upuriem. Un diemžēl - nākotnes upuriem. Lai cilvēki nebaidītos vērsties policijā uzreiz pēc notikušā, jo tā jau arī ir, kā daudzi saka - paiet nedēļas, mēneši, gadi, un neko vairs nevar pierādīt. Policijai zvana, ja uz ielas paķer un izvaro svešinieks. Cik daudz ir meitenes, kuras tīņa gados ballītē izvaro pazīstams cilvēks. Kaut paņemtas pret pašu gribu un pazemotas, bet policijai zvanīt.. nē. Zina, ka vainos pašas. Un tā visādi maniaki klejo apkārt, domādami, ka viss ir ok. Meitene teica nē, bet pēc tam nevienam neziņoja. Tad jau patika!
19.10.2017 19:34 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Salomeja, bet kāpēc jākrīt galējībās? Vai nu klusē, vai teju burtiski izkleidz visai pasaulei... Tiešām nevar vispirms kaut kādā šaurākā lokā par to izrunāties un risināt savas problēmas bez visas sabiedrības informēšanas par to? Varbūt, lai katra tagad pie savas mājas uzstāda plakātu ar tekstu - mani izvaroja. Tā lai visi garāmgājēji var redzēt... Pie reizes tad var arī līdzīgus plakātus uzstādīt ar tekstiem - man ir STS/es veicu abortu/man ir hemoroīdi/es ēdu puņķus u.tml. Un davaj visi parunāsim par šīm tēmām... Es goda vārds neredzu jēgu kam tādam! Un, jā, būtu jākaunas. Nevis par izvarošanas faktu, bet par privātuma neievērošanu. Tādas tēmas ir kā sex publiksā vietā - visiem ir sex un visi zina, kas tas ir, bet tomēr nav īsti ok to darīt publiski visu acu priekšā.
19.10.2017 19:35 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Salomeja, daudzi gadījumi šīs akcijas ietvaros skan šādi - mani izvaroja, bet es neko neteicu un nedarīju. Tas iet pretrunā ar šo - “lai cilvēki nebaidītos vērsties policijā..”. Un arī uzreiz vēršoties policijā negarantē, ka pierādījumu būs pietiekoši, lai vainīgo sodītu. Un tam nav nekāda sakara ar kaunu. Tas ir tiešs sakars ar pierādījumiem, jo gluži “uz vārda” policijā tā kā nevajadzētu ticēt nevienā gadījumā.
19.10.2017 19:41 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Un tieši kā tas palīdzēs upuriem ? Man šķiet,ka tieši būtu jakoncentrējas uz vainīgā atrašanu un sodīšanu. Upurim,kas ir cietis,tajā brīdī, ir ļoti smagi pie vienas vietas, ko tev attiecīgā situācija liek pārdomāt.

Runāšana iespējams, pasargàtu potenciālos upurus, bet koncentréšanās (resp., uzstādīt to kā prioritāti) uz vainīgā atrašanu kampaņas ietekmē drīzāk rada tādu kā iespaidu, ka ir kaut kādi daži ļaundari, kas tagad jānotver. Notversim un viss, problēma nebūs. Nemaz nerunājot par to, ka līdzi var paķert nevainīgus cilvēkus. Man personīgais viedoklis, atļauts nepiekrist :-).
Ja ir konkrēts gadījums, tad tas arī ir konkrēti jāizmeklē. Iespējams, ka runāšanas iespaidā, upuris uzdrošināsies meklēt palīdzību un iespējams, ka uzticības persona to nenorakstīs kā nenozīmīgu sīkumu.
19.10.2017 19:43 |
 
Reitings 772
Reģ: 23.08.2016
Neons, citēšu tevi pašu:
bet kāpēc jākrīt galējībās?

Ne jau visi izvarotie tagad tvītos un postos #esarī. Lielākā daļa tāpat klusēs, bet varbūt kāds kampaņas iespaidā sadūšosies aiziet izrunāties ar psihologu, izstāstīs savu sāpi māsai vai draudzenei, varbūt pat dosies uz policiju.
Un, jā, būtu jākaunas. Nevis par izvarošanas faktu, bet par privātuma neievērošanu. Tādas tēmas ir kā sex publiksā vietā - visiem ir sex un visi zina, kas tas ir, bet tomēr nav īsti ok to darīt publiski visu acu priekšā.

Par šo vispār man nav vārdu.
19.10.2017 19:47 |
 
Reitings 2461
Reģ: 02.01.2010
Visai dīvaini salīdzināt izvarošanu ar hemoroīdiem vai puņķu ēšanu..tāds kā mājiens, ka upuriem jāturpina klusēt, kaunēties un izlikties, ka nekas tāds nav bijis.
19.10.2017 19:50 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Es reiz biju ciemos pie vienas paziņas, mēs bijām 13 sievietes, vienīgā, ko es iepriekš pazinu, bija pati namamāte (sievietei bija 53 gadi), es biju tajā kompānijā visjaunākā (23). Vecākajai bija 60+. Mēs runājām par šo un to, un ziniet, tajā 13 sieviešu kompānijā es biju vienīgā (!!!!) kas bērnībā un pusaudža gados līdz pilngadības sasniegšanai nebiju saskārusies ar seksuālo vardarbību. Visas pārējās bija. No audžutēviem, kaimiņiem, utt. Galvenais, ka sieviešu izlase nejauša - dzīvo Rīgā, daļa bija namamātes kolēģes, daļa - klasesbiedrenes, daļa - citādi iepazītas. Nu nav tā, ka visas no krīzes centra atnākušas. Godīgi sakot, man bija viela pārdomām vēl vairākus mēnešus.
*
Palasīju to rakstu, mani pārsteidza tas, ka tur dažām sievietēm bija negatīva pieredze ar uzmākšanos, bet viņas turpināja naktī pilnīgi vienas svārkos staigāt pa Rīgas centrālajām ielām! Ja man būtu bijis kaut viens gadījums, goda vārds, es sēdētu mājās aiz 5 atslēgām, ja gribētu tikt uz pasākumu, sauktu taksi, ja nebūtu naudas taksim, sēdētu mājās! Tik droši pārvietojos pa Rīgas centru un pat Sarkandaugavu un Maskačku, jo man tiešām nekad nekas nav atgadījies. Kā vēsta arhaiskais teiciens - sargā sevi un dievs tevi sargās!
19.10.2017 19:54 |
 
Reitings 772
Reģ: 23.08.2016
Salomeja, daudzi gadījumi šīs akcijas ietvaros skan šādi - mani izvaroja, bet es neko neteicu un nedarīju. Tas iet pretrunā ar šo - “lai cilvēki nebaidītos vērsties policijā..”.

Tas nozīmē, ka cilvēki baidījās par to runāt, kā jau vairums upuru, bet tagad ir saņēmuši drosmi. Diemžēl, lielākoties jau ir par vēlu, lai kādu varētu sodīt. Tas ir aicinājums un mācība vienlaikus, nebaidīties un ziņot uzreiz.
Un arī uzreiz vēršoties policijā negarantē, ka pierādījumu būs pietiekoši, lai vainīgo sodītu.

Un? Ja tu no rīta atklāj, ka mašīnai izsists logs, arī nevērsīsies policijā, jo var nepietikt pierādījumi? Ja tu vērsies pēc mēneša, tad pierādījumu nebūs vispār! Izvarošana ir ļoti smags noziegums, par kuru ir, vienkārši IR jāziņo!
19.10.2017 19:56 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Ne jau visi izvarotie tagad tvītos un postos #esarī. Lielākā daļa tāpat klusēs, bet varbūt kāds kampaņas iespaidā sadūšosies aiziet izrunāties ar psihologu, izstāstīs savu sāpi māsai vai draudzenei, varbūt pat dosies uz policiju.

Nu varbūt... Bet man nez kāpēc šķiet, ka tādu cilvēku, kuri šīs kampaņas iespaidā saņemsies kaut ko darīt būs ļoti niecīgs procents. Es vnk iedomājos sevi, man ir kaut kāda problēma, kuru nevienam nestāstu jau ilgu periodu... Pēkšņi panesas kaut kāda tēma soc.tiklos par šo... Es palasītu, bet diez vai kaut ko darītu, jo neko jaunu nu es īstenībā neuzzinātu. (t)
Par šo vispār man nav vārdu.
Ok, es nelāgi uzrakstīju... :-P Bet doma bija par to, ka tomēr ir lietas, kuras, manā uztverē, tomēr nav jāizbazarē visai pasaulei. Nav jāklusē, ir jāmeklē palīdzība un atbalsts, bet nu kuram katram (un internets bez privātuma uzstādījumiem ir “kurš katrs”) arī nav jāpasniedz un jāstāsta absolūti viss par sevi - kā labais, tā sliktais.
19.10.2017 19:58 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Tiešām nevar vispirms kaut kādā šaurākā lokā par to izrunāties un risināt savas problēmas bez visas sabiedrības informēšanas par to? Varbūt, lai katra tagad pie savas mājas uzstāda plakātu ar tekstu - mani izvaroja.

Ar plakātu uzstādīšanu - Tu domā to, ka cilvēki masveidā atklāj savas pieredzes ar šo #meToo?
Varbūt esmu pārpratusi, bet man liekas, ka tas ir vairāk, lai demonstrētu, cik daudzi saskarās ar šādām problēmām, ka tie nav reti gadījumi. Kā, piem., Daenerys pārsteigums. Bet varbūt kļūdos.
19.10.2017 20:06 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Tas nozīmē, ka cilvēki baidījās par to runāt, kā jau vairums upuru, bet tagad ir saņēmuši drosmi. Diemžēl, lielākoties jau ir par vēlu, lai kādu varētu sodīt. Tas ir aicinājums un mācība vienlaikus, nebaidīties un ziņot uzreiz.
Tad varbūt būtu vērts runāt, ka jāiet uz policiju obligāti, bet nevajag cerēt, ka policija kaut ko darīs. Un tas jau arī ir tas grūtākais. Jo arī izsista mašīnas loga dēļ policija neko īpašu nedarīs, ja nebūs kaut kādu pierādījumu. Visgrūtākais tieši ir faktā, ka izvarošanas upurim akūtnepieciešami justies aizsargātam, jo noziegums ir ļoti intīms, bet vēršanās policijā, kur neko nedara (loģisku apsvērumu dēļ), rētu padarīs tikai dziļāku...
19.10.2017 20:11 |
 
Reitings 525
Reģ: 05.01.2016
Neon, es kaut kur prāta tālākajā stūrī saprotu ko Tu mēģini mums pateikt par privātumu un negribēšanu izvarošanas faktu "izbazarēt pa visu pasauli". Tomēr ja par šo netiks runāts, tad mēs visi, ar kuriem dzīvē nav šādas nelāgas lietas notikušas, turpināsim dzīvot savā laimīgajā rozā pasaulītē. Par to ir jārunā un sabiedrība ir jāinformē par To, cik bieži un ar cik daudziem tas ir noticis un turpina notikt. Tu taču gribi zināt kādā sabiedrībā izaugs tava meita, mazais brālis, utt. Vismaz es gribētu būt informēta, lai spētu sagatavot šai situācijai arī viņus. Jo godīgi sakot, līdz šīs akcijas sākumam es biju viena no tiem ignorantajiem ar klapēm uz acīm, kuri par to vienkārši pat neaizdomājās.
Par to ka dibena apcamdīšana ir kompliments.. Nu jā, personīgi pazīstu daudzas kurām tiešām ir. Bet tas ir tāds sieviešu tips, vīriešiem ir izdevīgi uzskatīt, ka mēs visas priecājamies par "čau seksīgā" "uuuuuh jeeeeah kas par pupiņiem". Man patīk komplimenti, bet šos uzskatītu par komplimentiem tikai ja būtu 14gadīga vai ar akūti zemu pašapziņu.
19.10.2017 20:16 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Lielāko daļu dzimumnoziegumu izdara pazīstamie cilvēki - izvaro onkulis, kaimiņš, patēvs, utml. Kas tur ko nepierādīt? Ja jau tas viss ir tik nepierādāms, tad jau nebūtu pilni cietumi ar viņiem.
19.10.2017 20:16 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Nu bet, meitenes! Eksistē tūkstošiem sieviešu, kurām tas patīk un ir pieņemami!

Nu protams, tāpēc jāklusē un mega traģiski jāuztver šī kapmaņa, jo nu daudzām patīk un salīdzinājumi, kas sekoja, visai briesmīgi, ja tā var salīdzināt šādas lietas.
19.10.2017 20:17 |
 
Reitings 4218
Reģ: 29.01.2009
Mans viedoklis ir, ka par tēmu 'vardarbība - gan seksuālā, gan fiziskā, gan emocionālā - kas tā tāda, kā tā izpaužas, tās atpazīšana, profilakse utt. utjpr.' var un vajag runāt jebkad un jebkur kur vien ir tāda vajadzība.
.
Un, ja šis tagad ir aizgājis tautās, tad tam arī vajadzēja tagad aiziet tautās.
.
Katrā ziņā, man ir tīri interesanti palasīt viedokļus, kas izpeld šī skandāla sakarā. Un kārtējo reizi praksē pārliecināties, ka
= upuris ir tas, kuram ir priekšroka no tā visa aiziet pirmajam
= vislielākais zaudētājs, lūzeris, dumiķis, nejēga un nepraša izrādās vardaris, jo tieši vardaris šai destruktīvajā spēlē ir tas, kas
= = vismazāk apzinās, kas patiesībā notiek
= = ir vislielākais savu iegribu vergs
= = ir vistālāk no sevis izpratnes un izzināšanas
= = ir visbailīgākais, bet vienmēr to noliegs un savas bailes projicēs uz upuri, ne izvilks tās ārā no zemapziņas un aizlaidīs tālēs zilajās
.
Galu galā, nav nekāds brīnums, ka tieši vardaris tik daudziem šķiet pievilcīgākais un simpātiskākais šai savienībā - un te runāju gan par viņa topošajiem un esošajiem upuriem, gan par tiem, kam vardara ārkārtīgi grūti pieejamā un noslēpumainā tumsā noslēptā patiesā būtība šķiet pievilcīgāka par vārgo tik tikko saulītē izlīdušo upura pašapziņas iedīgli, ko tā vien gribas iemīt atpakaļ tumsā un nekurienē, jo tas starpstāvoklis starp zem zemes noslēpto sēklu un pilnbrieda ziedēšanu ir pārāk neizteiksmīgs un tāds nekāds, ka labāk ar attieksmi 'upuris pats vainīgs' šķiet to neizteiksmīgumu labi ātri nopļaut - lai nav, ja nav. Vispār tā pļaušana arī ir vardarbība, ja jau par to runājam. Bet, atkārtošos, upuris ir tas, kam ir priekšroka no tā visa aiziet pirmajam, jo tieši viņš ir tas, kas pirmais nojauš 'ka te ir arī kaut kas cits, ne tikai tas, kas it kā ir vienīgais pieejamais'. :)
19.10.2017 20:18 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Ar plakātu uzstādīšanu - Tu domā to, ka cilvēki masveidā atklāj savas pieredzes ar šo #meToo?
Jā, tas par to bija domāts.
Varbūt esmu pārpratusi, bet man liekas, ka tas ir vairāk, lai demonstrētu, cik daudzi saskarās ar šādām problēmām, ka tie nav reti gadījumi. Kā, piem., Daenerys pārsteigums. Bet varbūt kļūdos.

Man nekad nav licies, ka tas ir kaut kāds retums... Varbūt esmu no citas planētas, bet es daudz un bieži dzirdu sievietes par tādām tēmām runājam, un filmās rāda, un masu mēdijos par to runā. Tā jau sen nav nekāda tabu tēma par kuru visas kaunās un klusē. Jā, iespējams man arī būtu pārsteigums, ja akurāt visas vienā telpā satiktās sievietes būtu izvarotas... Taču liela daļa arī pārspīlē (kaut vai uzšaušana pa dupsi). Un izbrīna arī Dae pieminētās, kuras pēc atgadījuma turpina vazāties tumšās ielu vārtrūmēs puskailas (pārspīlējums, protams). Nu kaut nedaudz taču būtu tomēr sevi jāpasargā...
19.10.2017 20:19 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Macaw, Neons jau teica, ka nelāgi uzrakstīja par salīdzinājumiem.
19.10.2017 20:22 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Kaut vai jaunas meitenes palasa sērfojot tajos soc.tīklos uz aizdomājas, nākotnē varbūt pat spējot sevi pasargāt, jo pievērš uzmanību tam visam. Tik ļoti tiešām kādam cērt acīs, ka kāds to pastāsta, ka tas jāuztver kā plakāta izkāršana pie mājas? Ir uzplaukušas runas par šo tagad, ir jāzina, ir jādiskutē, jāinformē, jārunā par vīriešiem, attieksmi, (arī pretēji gadās kādreiz), ne jau jāsēž klusībā kādā policijas iecirknītī vai vēl labāk zem gultas un jāraud, ka tāpat jau nekas nebūs. Jāceļ kājās tā tēma. Ja nepatīk, atseko un nelasi.
19.10.2017 20:22 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Katra gan jau labāk zina par sevi, kurai draugu daļai to atklāj, kurai uzliek bloku, kura grib paust plašāk un uzsākt diskusiju.
19.10.2017 20:26 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Šai tēmas sakarā, lūk, jums vēl viens aspekts, meitenes... Ar mani šis tas bērnībā atgadījās (es tagad nopietni!). Es toreiz sapratu, ka kaut kas nav ok un ir skaidrs, ka tas viss īsti pareizi nebija, bet nu ne es par to pārdzīvoju, ne mani tas uztrauca, ne radīja traumu (vismaz kā man likās). Tik vien, ka es to atceros vnk kā faktu. Tagad, kad visur runā par šo “kutelīgo tēmu” dažādos aspektos, maļ uz riņķi un izsaka visādus viedokļus, tajā visā iedziļinoties, man sāk parādīties kauna sajūta un apziņa, ka man nodarīts pāri ļoti nopietni un man par to ir jāuztraucas un jādomā! Sanāk, ka tiek neapzināti panākta sajūta un domas, ka ar mani kaut kas pavisam nav bijis labi un pareizi. Es sāku domāt (šo visu sarunu iespaidā), ka man ir trauma. Ko man tagad darīt?... Vai tad nebija labāk uzskatīt, ka viss kārtībā un dzīvot mierīgi? Ko man tagad darīt ar šīm jauniegūtām sajūtām un atklāsmi, ka mani kā izrādās sačakarēja (kaut arī es tā nedomāju pirms tam)?... Retoriski jautājumi, bet nu, ar to gribēju teikt, ka ne viss ir viennozīmīgi...
19.10.2017 20:34 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!