Diskusija - IZM rosinājums atteikties no speciālām skolām

 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
http://m.apollo.tvnet.lv/zinas/izm-doma-atteikties-no-specialajam-un-vakara-skolam
----
Ko jūs domājat par to, ka speciālās skolas bērniem ar īpašām vajadzībām varētu tikt likvidētas un šie bērni tiktu integrēti parastās skolās?
----
Izveidoju diskusiju, jo, izlasot rakstu un mazliet apollo komentārus, sapratu, ka man nav skaidras ne pret, ne par pozīcijas. Ir kaut kādas domas par to visu teorētiski, bet laikam pārāk maza saskare realitātē ar šādiem bērniem bijusi, lai spriestu. Interesanti būtu dzirdēt jūsu viedokli.
17.07.2017 14:51 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Skolu no 6 gadiem gan pilnīgi atbalstu, bet šī jaunā doma ir garām.
17.07.2017 17:33 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Manuprāt, nav normāli, ka mūsdienu vidusskolēns beidz 12.klasi ar 19/20 gadiem. Pieaudzis cilvēks jau, daudzi pat jau dzīvo atsevišķi no vecākiem, bet teorētiski skolā prasa, lai šie cilvēki ir zem vecāku uzraudzības. Mani novērojumi liecina arī to, ka valstīs, kur jaunieši vidusskolu beidz ātrāk, viņi arī ātrāk nobriest/ kļūst saprātīgāki ātrāk, kas ir diezgan likumsakarīgi.. Tāpat tā pirmā klase neko diži neatšķirtos no bērnudārza, pa lielam tiktu mainīts nosaukums un kādi sīkumi.

Pilnīgi manas domas, loģiskākā reforma visu gadu garumā.
17.07.2017 17:34 |
 
Reitings 2337
Reģ: 14.07.2014
Atbalstu pievienot tos skolēnus ar īpašām vajadzībām pie pārējiem, kam ir tikai fiziskas speciālās vajadzības (ratiņkrēsls utml.palīgierīces). Bet speciālās vajadzības var būt arī fiziskiem veseliem bērniem ar psihiskām novirzēm - šo gan nespēju iedomāties nekādā formātā. Kā arī jau minētos bērnus ar dzirdes/runas traucējumiem. Integrēt ir, protams, iespēju robežās jāmēģina, bet brutāli sabāzt visus vienā maisā nav pareizākais solis.
17.07.2017 17:50 |
 
Reitings 704
Reģ: 21.12.2015
Pieaudzis cilvēks jau

Nu tāpēc bērniem jāziedo mazliet no savas bērnības, lai mazākos gados pabeigtu skolu? Sačakarē 1. skolas gadu, sačakarēsi daudz ko. Nu nav tie bērni tik agri gatavi skolas formātam. Nu nav. Ne par velti šī nav jau 1x kad šo mēģina.
17.07.2017 18:02 |
 
10 gadi
Reitings 3281
Reģ: 18.01.2011
6 gados bērns nevar viens nekur pārvietoties, tad jāalgo papildus aukle, jo normāli vecāki strādā līdz pašam vakaram, nedzīvojam tik bagātā valstī, tie ir reti izņēmumi, kur viens no vecākiem var nestrādāt vai strādāt pusi dienas.
17.07.2017 18:05 |
 
Reitings 2337
Reģ: 14.07.2014
Es, godīgi sakot, neredzu tik milzīgu problēmu, ka skolu absolvē 19 gados.
Nu pārbīdīsim mēs par gadu-diviem. Absolvēs 17-gadīgi. Un ko 17 gadīgs cilvēks tālāk darīs? Tak pubertāte vēl beigusies nav, un to tad no šī cilvēka prasīsi pilnu atbildību par dzīvi, studiju/profesijas izvēli utt.?
17.07.2017 18:07 |
 
10 gadi
Reitings 3281
Reģ: 18.01.2011
Daudz prātīgāk būtu samazināt mācības uz 11 klasēm, tāpat tas vidusskolas posms ir bezjēgā izstiepts.
17.07.2017 18:10 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Esmu pret, lai arī ideja - integrēt īpašos bērnus sabiedrībā nav peļama, realitātē tomēr tas tā nestrādās. Kurlie turas kopā ar kurlajiem, aklie ar aklajiem utt. Mūsu pasaulē viņiem ir grūti ar mums saprasties. Bez tam, ja klasē ir viens vai divi vai trīs īpašie bērni, viņus apkārtējie var apsmiet un tiem apkārtējiem arī izglītības līmenis kritīs, jo skolotājs pievēršot vairāk laika piemēram bērnam ar atpalicību, pievērš mazāk uzmanības visiem citiem. Ja nu tas tomēr tiek darīts, tad ir nepieciešams samazināt skolēnu skaitu klasēs līdz 20-25 kā maksimums.
Mācīšanos no 6 gadu vecuma gan es atbalstu. Lielākā daļa bērnu tāpat ir gājuši bērnudārzos, sagatavošanas grupiņās, visādās nodarbībās utt. Paskatieties, kādi tie sīkie skraida apkārt - ar smārtfounu pratīs apieties, bet skolas solā nosēdēt ne? Laiki iet uz priekšu un bērni attīstās ātrāk, līdz ar to vajag arī pasauli šai attīstībai pielāgot to veicinošā veidā.
17.07.2017 18:44 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Daudz prātīgāk būtu samazināt mācības uz 11 klasēm, tāpat tas vidusskolas posms ir bezjēgā izstiepts.
17.07.2017 18:10 | nos
tiesi ta!
17.07.2017 18:46 |
 
Reitings 704
Reģ: 21.12.2015
skolas solā nosēdēt ne

Tieši tik vienkārši - viņi burtiski nespēj nosēdēt tās 20+18min/40min (ja skolotājs vismaz minimāli ievēro kustību pauzi), vēl pie tam 4 mācību stundas dienā. Starpbrīžos izskrieties ar "nedrīkst". Vai tas bērns spēj par sevi parūpēties? Atrast nepieciešamos mācību līdzekļus, samainīt tos, uzņemties atbildību par savu rīcību, sekot noteikumiem? Nu nav tā skolā iešana tik vienkārša.
17.07.2017 19:54 |
 
Reitings 704
Reģ: 21.12.2015
+ Lai arī daļa pārklājas ar sagatvošanas posmu, tomēr ir citi priekšmeti, kuros ir ko apgūt.
17.07.2017 19:56 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
catana, tad augšām būtu jādomā pie tā, kādas robežas nospraust (paplašināt) mācībspēkiem un veidot citādas vadlīnijas mācību materiāla pasniegšanai.
Ticu, ka tie bērni nevar nosēdēt, kaut arī ar prātu saprot viņiem pasniegto informāciju. Te es atkal nebaidīšos piesaukt glāstāmās viedierīces, kur bildītes un ķinķēziņi mainās tik ātri, ka bērns nav pieradis un nav iemācījies pietiekami ilgi noturēt uzmanību uz vienu lietu.
17.07.2017 20:06 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Mācīšanos no 6 gadu vecuma gan es atbalstu. Lielākā daļa bērnu tāpat ir gājuši bērnudārzos, sagatavošanas grupiņās, visādās nodarbībās utt. Paskatieties, kādi tie sīkie skraida apkārt - ar smārtfounu pratīs apieties, bet skolas solā nosēdēt ne? Laiki iet uz priekšu un bērni attīstās ātrāk, līdz ar to vajag arī pasauli šai attīstībai pielāgot to veicinošā veidā.

Piekrītu. Paši bērnus padarām par nespējniekiem, kuriem it kā atņem bērnību. Atšķirības nekādas, to sagatavošanas posmu vai pēdējo gadu bērnudārzā saukt jau par pirmās klases iziešanu, nedaudz palielinot mācību vielu. Bērni ātri mācās un visu var, ja tiek normāli audzināti. Nosēdēt taču pat 9.klasē nevar, ko tad darīt. :D Skola ir jābeidz līdz ar pilngadības sasniegšanu, proti, 18 gadiem. Kļūsti pieaudzis, vari visu likumīgi darīt, normas kā pieaugušajiem, vecāki neatbild vairs, ko tur skola vairs var norādīt, bet nez kāpēc jāizturas kā pret maziem pamatskolēniem.
17.07.2017 20:20 |
 
Reitings 7079
Reģ: 11.10.2013
Nelasīju komentārus un pašu rakstu arī, nē, bet... Manā novadā ir skola īpašiem bērniem. Es esmu ar viņiem bijusi saskarē, un es zinu to, ka ir tādi, kas varētu iekļauties parastā skolā, un ir tādi, kuri pavisam noteikti nevarētu. Šādas skolas ir nepieciešamas. Daudziem bērniem jau sākas stress, kad viņam apkārt sēž vairāk par pāris cilvēkiem. Ko viņš darīs klasē, kur ir 20 bērni un viens skolotājs, kurš nespēs visu laiku vaktēt un veltīt uzmanību tam vienam bērnam? Ticu, ka cietīs arī "parastie" skolēni, jo viņu mācību process būs apgrūtināts. Jā, "īpašos" bērnus nedrīkst pilnībā izolēt no apkārtējiem, bet viņiem ir jābūt savai drošajai vietiņai, kur atgriezties un justies kā savējam. Šo skolu likvidēšana radīs milzīgu postu... (t)
17.07.2017 20:28 |
 
Reitings 704
Reģ: 21.12.2015
Zinas tante, augša māk pieprasīt nevis dot attiecīgos līdzekļus. Burtiski tikko lasīju, ka IZM atrunājas, ka process nenotiks skolas solos, bet pielāgotā vidē.... Mwahahaha, es strādāju vienā no lielākajām Rīgās/Latvijas skolām un nav naudas lai visus kabinetus nodrošinātu ar IT tehniku (man pat tumbu nav, svešvalodu apguvē tomēr svarīgi) un viņi sapņo par ko tādu? Kā pirmsskolas skolotāji drīkstēs bērnudārzos "mācīt" 1.klasi, ja viņām nav sākumskolas izglītības? Nu godīgi meitenes, kā cilvēks kas tajā visā ir iekšā - nu netiek darīts tas domājot par bērniem (t)
17.07.2017 20:40 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Pirmsskolas skolotāji var iegūt kvalifikāciju tam vai uzreiz nodot tos sākumskolas rīcībā, to varētu risināt. Šo speciālo skolu likvidēšana nāk par sliktu gan šiem skolēniem, gan attiecīgi normālajiem. Integrēt vajag, bet ne iemetot kopējā katlā, kur neviens nezina, kā apieties.
17.07.2017 20:46 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
catana, jā, diemžēl atvēri acis, ka tāds domu gājiens ir visai utopisks. Man ģimenē ir mācībspēki, visi cīnās - par finansējumiem, inventāru, remontiem utt.
17.07.2017 20:50 |
 
Reitings 5726
Reģ: 27.08.2011
Esmu pret!
Daļa no tādiem bērniem nespēj aizstāvēt sevi, daļa ir agresīvi.Protams,ka ir arī samērā normāli, bet..Jau tagad mēdz būt gadījumi,kad parastajās skolās mēdz būt tāds, kurš sit klasesbiedrus un tad šis skaits palielināsies. Kā Jūs to vispār iedomājaties? Ieradīsies skolā tāds ,kuram ir psiholoģiskās problēmas, ik pēc laika mēģinās kādai no klases aizbāzt roku zem svārciņiem.. un viņam neieskaidrosi tā nevar, tā nevajag...pat ja vedīs pie psihologa. Viņiem ir vajadzīga īpaša pieeja, mācību vielas skaidrošana. Ir skolas ,kur viņi 16gadu vecumā ir 4.klases līmenī . Viņiem tās mācības notiek ilgāk , pacietīgāk ,lēnāk ..un nav tā,ka visi spēj apgūt mācību vielu 9.klase=9.klases līmenis. Te pat nav runa par 1gada vielas atpalikšanu!
Viņiem sava vide ,manuprāt ,ir drošāka. Viņi zin kā savstarpēji sazināties , it sevišķi ,kurlie , vai arī aklie, viņiem ir sava pasaule, savi joki, citādāka izpratne par lietām un pasauli kā tādu.
Manuprāt, jēdzīgāk ir viena speciāla skola ,kur ir skolotāji ,kuri jau māk mācīt , appieties ar šāda veida bērniem (zin īstos vārdus kā uzmundrināt , nomierināt, kā paskaidrot labāk ,ja nesaprot) neviss piem. iesviest parastajā skolā piem. urlu un ko talāk - algot speciāli vienu skolotāju ,lai viņš māca vienu bērnu,vai arī parastais skolotājs stāstīs mācību vielu un tas bērniņš tik plik ,plik ar actiņām un neko nesapratīs!:'-(
17.07.2017 21:02 |
 
Reitings 5726
Reģ: 27.08.2011
Tādās skolās arī iet bērni ,kuri no visa saprot 20% , vai arī bērni ,kuri nevar pakustināt rociņas, ir vajadzīgi pamperi. Tāds bērns jutīsies labi ,kad klases biedri redzēs,kad viņu ved uz citu istabu,lai mainītu pamperus?Līdzvērtīgie nebūs tik nosodoši ,jo jau pieraduši,ka ir visādi bērniņi apkārt, ar dažādām problēmām, bet vai parasts skolēns sapratīs šo?
17.07.2017 21:08 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits