Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

lauki - kas būs?

 
10 gadi
Reitings 1746
Reģ: 18.11.2009
Kaut kā netīšām uzgāju un noskatījos šo video, palika ļoti skumji. Lauki izmirst ļoti strauji, tieši Latgalē. Drīz jau vispār visi dzīvos pilsētās.
Ko jūs par to domājat?
03.07.2017 14:06 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Raidījumu neesmu redzējusi, bet kamēr Latgales lielajās pilsētās nebūs uzņēmumu, kuros ir ieinteresēti strādāt jauni cilvēki, kas veido savas ģimenes un kamēr nebūs spēcīga infrastruktūra, tikām nebūs nekā.
Mana pieredze un paziņu loks rāda, ka cilvēki arvien vairāk tiecas dzīvot uz laukiem. Gan uz pilnīgām viensētām, gan ciemiem pilsētu tuvumā.
Pati gribu uz laukiem, taču ar hardcore lauksaimniecību vai amatniecību nodarboties nevēlos. Tāpēc cenšos sakārtot dzīvi tā, lai var strādāt attālināti, prom no pilsētas burzmas un mūriem un brīvajā laikā urķēties pa savu gurķu vagu.
03.07.2017 14:16 |
 
Reitings 33
Reģ: 16.03.2017
Ir taisnība. Pati nāku no laukiem un, ja kādreiz te bija liela dzīvība (piena kombināts, veikali, pasts , kultūras nams u.t.t), tad šobrīd no tā nekas nav palicis. Arī iedzīvotāju ir aizvien mazāl. It īpaši bērnu, jauniešu. Bet ko gan var gribēt? Kā laukos var būt cilvēki , ja nav nekādu darba , karjeras iespēju, jo visas iestādnes tiek slēgtas? Manuprāt, lauku izmiršana ir neizbēgama un tas ir bēdīgi.
03.07.2017 14:19 |
 
Reitings 2062
Reģ: 31.10.2015
Tādēļ ka Latvijā neciena mazos uzņēmējus , zemniekus , lopkopjus utt . Lai dabūtu kaut kādu finansējumu , nezin ko jāpierāda , ka tu taisies nodarboties ar baigo pārdošanu un ražošanu , bet parastām viensētām neviens neko nedod . Jaunieši šodien ir merkantīli un ciniski , visi grib dzīvot vai nu pilsētās vai tuvu tam , bet , lai viss ir uz gatavo , neko pašiem nav jādara - piens un olas no zila gaisa .
Jo mazāk cilvēku dzivo ciematiņā , jo mazāk iespējas , ka tiek atvērts kaut kas jauns , respektīvi nav jaunu darba vietu , kur tad lai strādā visi tie jaunieši ? tāds koks no abiem galiem .
Pamatā jau tā ir valsts vaina .
03.07.2017 14:23 |
 
10 gadi
Reitings 1025
Reģ: 29.01.2009
Man pazīstama ar visu ģimeni, t.sk. 4 bērniem, pārcēlās uz latgales ciemu. Principā nostūri.
Dzīvo lauku mājiņā. Paši atjauno. Audzē vistas, pīles utt.
03.07.2017 14:31 |
 
Reitings 417
Reģ: 30.03.2017
Es nepiekrītu.
Esmu to jau teikusi. Dzīvoju laukos, dziļos. Pirms tam dzīvoju Rīgā. Jau krietnu laiku te dzīvoju, jo ieprecējos..
Pilnīgs nē! Laukos nopelna apmēram 3x vairāk nekā Rīgā vien ofisos. Visi kas man apkārt dzīvo ļooooti labi, braukā ar mašīnām, ne zemāka cena par 8 000.
Parēķini, laukos meži ir privātie. Man pazīstamais audzē pat sarkankoka plantāciju un saņem mēnesī vairāk nekā ofisos pa 3 mēn.
Stulbs stereotips, ka laukos nekā nav.
Protams, pilsētā ir veikali un var kkur aiziet, laukos tā visa nav un arī neprasās.
Es Rīgā neatgrieztos nekad vairāk!!
03.07.2017 14:37 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Ne tikai ciemiem bet pat pilsētām tas tā ir - ja nav sasniegta kritiskā iedzīvotāju masa, tad nekas jauns netiek radīts un tā tikai sarūk, nevis palielinās. Ciemos ir vēl trakāk. No maniem laukiem tuvākās pilsētas atrodas 40-50 km attālumā. Tas nozīmē slimnīcas, vidusskolas, kultūras centrus, tirgus, veikalus utt. Ir tomēr gabals ko braukt. Ja neskaita pastu, pagastmāju, pamatskolu un divus veikalus, manā ciemā darba nav. Paskaitiet paši, cik darba vietas tās ir. Jaunieši nav ieinteresēti nodarboties ar lauksaimniecību, jo ir skaidrs, ka mazos apmēros to darīt ir neizdevīgi. Darīt tur nav ko, līdz ar to cilvēki dzer. Un tādā vidē bērnus audzināt...
Bet cilvēki grib dzīvot laukos, kur vien dzirdu, tiek meklētas mājas, tomēr to var atļauties cilvēki, kas savu dzīvi ir kaut cik sakārtojuši.
Risināt to tiešām varētu vien valsts veicinot ražošanu tajos reģionos, ko vēl var saglābt. Lai jau tur esošie cilvēki nebrauc darbu meklēt uz anglijām un somijām, bet paliek tepat. Lai veido ģimenes, audzina bērnus, lai ir skolas un attīstība. Tad arī var domāt, kā uz reģionu atvilināt piemēram apmulsušu rīdzinieku, kuram viss ir piegriezies un gribas laukus.
03.07.2017 14:44 |
 
Reitings 441
Reģ: 11.05.2017
Nenoskatījos video, bet, manuprāt, mazie ciematiņi izsīkst tieši tad, kad slēdz mācību iestādes, līdz ar to liela daļa ģimeņu likvidē saimniecības un pārceļas uz pilsētu.
03.07.2017 14:46 |
 
Reitings 417
Reģ: 30.03.2017
:-D
03.07.2017 14:58 |
 
Reitings 75
Reģ: 08.01.2016
Video neskatījos, bet esmu no Latgales un tas ir fakts, ka ne vien lauki strauji iztukšojas, bet pat pilsētas. Vidusskolu pabeidzu pirms 7 gadiem, gandrīz visi klasesbiedri aizbrauca studēt uz Rīgu, un tagad Latgalē no 25 cilvēkiem atgriezušies 4 vai 5. Pārējie vai nu paliek Rīgā vai uz ārzemēm. Tas Latgalei ir tipiski.
03.07.2017 15:51 |
 
Reitings 1368
Reģ: 04.02.2016
Šeit arī daža laba diskusija parāda attieksmi un viedokli, tajā pašā diskusijā par izglītību, obligāta un kaut kādi arodi ir nekas. Toties juristi, finansisti, it, marketings ir tas kas jāmācās. Cilvēkiem vienkārši vairs laukos nav ko darīt, viņi savam roku darbam neredz jēgu un prestižu.
Es domāju ka paies laiks un daudziem mainīsies vērtības, jau tagad jauni cilvēki pārvācas uz laukiem un sāk darīt darbus kuros ieliek savu roku mīlestību, un tieši tādi kuri sēdējuši baltās apkaklītēs.
03.07.2017 16:17 |
 
Reitings 2062
Reģ: 31.10.2015
✰ ✰ ✰ ļoti šaubos , ka tā jau nu pilnīgi dzīvo visi .Varbūt tev paveicās , ka tuvinieki ir magnāti ar jau labiem iekrājumiem un audzē sarkankokus . Biezie draudzējas ar bieziem , tapēc jau tev nav neādu zināšanu par tiem , kuri savelk galus kopā :-|
03.07.2017 16:31 |
 
Reitings 75
Reģ: 08.01.2016
Ak tā. Un es domāju - cilvēki aizbrauc tādēļ, ka nav naudas par ko dzīvot, un nav naudas lai pirktu tehniku un uzsāktu biznesu, un nav arī pietiekamas izglītības, lai vispār saprastu, kā dzīvotspējīgu biznesu uzsākt un kur prātīgi investēt. Izrādās aizbrauc tādēļ, ka ''nav prestiži'' strādāt laukos. Šaubos, vai šādu komentāru rakstītājām vispār ir bijusi kaut kāda saskarsme ar Latgales laukiem.
03.07.2017 16:33 |
 
Reitings 1368
Reģ: 04.02.2016
Protams, liela daļa aizbrauc peļņā, un tagad jau aizbrauc arī no pilsētām gudrās, izglītotās galvas, bet ir tādi kuri varētu strādāt bet negrib, jo tie ir lauki.
03.07.2017 16:44 |
 
Reitings 417
Reģ: 30.03.2017
Lielākā daļa dzīvo gan tā.
Tie kuri nav spējīgi galus savilkt kopā, ir vnk izlaidušies. Ej raksti ES projektus, un dzīvo cepuri kuldams. Jebkuram ir tiesības to darīt. Audzēt plantācijas, utt. Izveidot saimniecību un noslēgt līgumu ar RPK. Tikai vai pats to gib? Ziedot kādu mēnesi lai tavā rīcībā būtu vairākas štukas
Laukos ir plašas iespējas.
Par prestižumu: kāda starpība? Pilsētnieces protams kāju nespers kūtī. Vismaz daļa.
Kūtī strādājot var savus 900 nopelnīt.
03.07.2017 16:58 |
 
Reitings 417
Reģ: 30.03.2017
Bet laikam esmu atpalikusi no dzīves, vismaz tā var izsecināt.
03.07.2017 17:00 |
 
Reitings 352
Reģ: 23.07.2016
Dzīvoju laukos, liela nabadzība valda un nauda ir tikai lielzemniekiem. Ja laukos nekas nepieder kā savs īpašums/zeme/meži/dīķi/saimniecība, te darīt nav ko. Jābūt vismaz savai mājai ar daudz ha zemes utml. Bet nauda ko nopirkt praktiski nevienam nav. Kā var veidot kādu projektu/saimiecību, ja dzīvo no rokas mutē, reti kuram ir iekrājumi, lai kaut ko sāktu veidot un dzīvotu mēnešiem no iekrājumiem. Pilns ar nabadzīgām ģimenēm, dzērājiem, haltūru strādniekiem utt. Zemnieki neko nemaksā strādniekiem. Laba alga ir tiem, kuriem ir labs darbs pilsētā/vietējā pašvaldībā vai savā saimniecībā.
03.07.2017 17:18 |
 
Reitings 2062
Reģ: 31.10.2015
hahah , var padomāt visiem ir plantācijas īpašumā ... psc cik vienkārši ;)
ja manai omei Koknesē ir dārza mājiņa un apkārt tam neliels pleķītis zemes , kur vien ziediem un garšaugiem vietas , par kādām plantācijām ir runa ?!?!
No mēness te daža laba nokritusi , galīgi reālo dzīvi nepazīst ;)
03.07.2017 17:19 |
 
Reitings 772
Reģ: 23.08.2016
Nav viennozīmīga atbilde uz šo. Laukos ir daudz turīgu cilvēku - lauksaimnieki un tie, kam ir štuks. Ir arī nabadzība, jo vairums cilvēku neko daudz nevar nopelnīt strādājot vietējā veikaliņā vai vienkāršos darbus pagastmājā. Laukus pamet, jo tagad arodizglītība/augstākā izglītība ir standarts, vecāki kasa kopā naudiņu lai sūtītu dēlu uz finansistiem vai juristiem. Un tādiem, protams, nav ko darīt lauku sādžās. Paliek tie, kas nemācās, un tā arī redzu 20gadīgas kasieres un palīgstrādniekus, kas pelna minimālo.
Kā jau te augstāk minēja, ir arī veiksmīgi cilvēki, kam vienkārši nepatīk pilsētas dzīve. Atgriežas jau izglītoti, kaut ko domā, dara... Gali nav jāvelk kopā.
03.07.2017 17:27 |
 
Reitings 772
Reģ: 23.08.2016
Mana prognoze nākotnei - lauki pārvācas uz pilsētu. Lauki tukši.Pilsētas pārpildītas un piedirstas Bagātie pārvācas uz laukiem, jo tie tukši, miers un daba - ekskluzīvi.
03.07.2017 17:29 |
 
Reitings 417
Reģ: 30.03.2017
Mjā..es. Protams es. Atkal muldu. Es tak vienmēr to daru :-D mana feivorit nodarbe.
Kā nav naudas?? Ko man te tagad stāsti? Esmu izbraukājusi visu LV. visiem smukas mājas saceltas un pie mājas līdz pat horizontam graudi stiepjas. Milzīgas platības pieder cilvēkiem. Visi kko audzē. Tieši LATGALĒ jo KRĀSLAVA ir manas otras mājas.
Protams, protams. Ir arī tādi kas dzīvo pussabrukušā mājā un lūdz dievu, lai maizīte būtu.
Tā arī ir daļa. Bet lielākajai daļai tāpat pieder meži, jaunaudzes, saimniecības un platības. Nevajag stāstīt, ka lauki ir noplukuši.
03.07.2017 17:31 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits