Negaidītās pakāršanas paradokss

 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Sveiki! Otrā pasaules kara laikā Zviedrijā iedzīvotājiem tika izsludināta šāda ziņa: "Nākamajā nedēļā tiks veiktas civilās aizsardzības mācības, taču iedzīvotājiem iepriekš nebūs zināms, kad tās notiks." Varētu domāt - kas te īpašs? Tomēr, kā tūlīt redzēsim, te viss nemaz nav tik gludi. Sakarā ar šo notikumu tika izveidots šāds paradokss:
..
"Tiesnesis cietumniekam nolasa šādu spriedumu: "Nākamajā nedēļā (no pirmdienas līdz svētdienai) jūs tiksiet pakārts, un līdz pat bendes ierašanās brīdim jūs nezināsiet, kad jūs tiksiet pakārts." Cietumnieks tagad sēž kamerā un spriež šādi: "Svētdienā mani noteikti nepakārs, citādi es zināšu, kad tas tiks izdarīts. Tātad, pēdējā diena, kad varētu pakārt, ir sestdiena. Bet arī šajā dienā mani nepakārs, citādi es zināšu, kad tas notiks. Tātad, pēdējā pakāršanas diena ir piektdiena." Un šādi cietumnieks spriež tālāk, līdz nonāk pie secinājuma, ka viņš netiks pakārts vispār. Un tā cietumnieks mierīgi sēž savā kamerā, līdz trešdienā ierodas bende un cietumnieku pakar. Un patiešām, tiesnesim izrādījās taisnība: sods tika izpildīts nedēļas laikā, un līdz bendes ierašanās brīdim cietumnieks nezināja, kad notiks pakāršana."
..
Kā tas var būt, ka, no vienas puses, tiesnesis izteica pretrunīgu spriedumu, bet, no otras puses, viņam izrādījās taisnība?
17.11.2016 12:07 |
 
10 gadi
Reitings 2587
Reģ: 07.03.2011
Liek atcerēties gadījumu ar zilo/balto kleitu :-D
Es tomēr palieku tiesneša pusē. Ja izietu dienām cauri no pirmdienas, ne no svētdienas, kā laiks tiešām rit, cietumniekam tiešām ir jāsagaida sestdiena.
17.11.2016 23:40 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Bet kāpēc nezināšana tiek "svērta" augstāk par pašu sodu? Ir piespiests sods, tas ir pirmais un galvenais. Pat, ja nav nezināšanas, sods paliks.
Tiesnesis nav tik vienkāršā situācijā, kā varētu likties. Viņa problēma ir, kā rīkoties, lai varētu izpildīt solījumu, ja vien vispār viņš to var izdarīt.
Bet, ja nav soda, nav, par ko nezināt.
Pēc maniem ieskatiem, ja zin, ka nesodīs, tad nezin, ka sodīs.
17.11.2016 23:46 |
 
Reitings 5119
Reģ: 29.01.2009
smkudrulacis
pasaki labāk par skapi! :D
kas man uzreiz nāca prātā - pilns skapis, bet "nav ko vilkt" :D
17.11.2016 23:47 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
..zināms par n-dienu atpakaļ, ne uz priekšu.
Man kaut kā nepielec tavs domu gājiens. :)
17.11.2016 23:48 |
 
Reitings 5119
Reģ: 29.01.2009
..zināms par n-dienu atpakaļ, ne uz priekšu.

Man kaut kā nepielec tavs domu gājiens.

tas ir tā,ka viņu nenogalināja 4dien un to viņš saprot 5dien :D :D :D
17.11.2016 23:50 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Liek atcerēties gadījumu ar zilo/balto kleitu
Tas bija labs. Bet tur nebija paradoksa. Tur bija jautājums, kā katrs uztver krāsas. :)
Es tomēr palieku tiesneša pusē. Ja izietu dienām cauri no pirmdienas, ne no svētdienas, kā laiks tiešām rit, cietumniekam tiešām ir jāsagaida sestdiena.
Kāpēc tieši sestdiena? Ja piemēro tavu loģiku, tad tev pašai būtu jāsagaida šī sestdiena, lai kaut ko tādu izspriestu.
17.11.2016 23:54 |
 
10 gadi
Reitings 2083
Reģ: 01.08.2012
tiesneša sacītais nav pretrunīgs klasiski, jo šīs divas patiesības neizslēdz, neapgāž viena otru, viena iegūst patiesumu uz otras rēķina. mērķtiecīgs mindfuck. gribas izdomāt analogas situācijas. tas liek baidīties, ka ir neskaitāmas formulas, kas jau sen tiek aprobētas politikā.
paldies, skudrulāci. :)
18.11.2016 00:01 |
 
10 gadi
Reitings 2587
Reģ: 07.03.2011
Tāpēc, ka tikai sestdienā vienīgais atlikušais gadījums būtu svētdiena. Ja nodzīvots līdz sestdienai. Lai piektdienā saglabātos kā vienīgais variants sestdiena (un nepakāršana), sestdienai jābūt nodzīvotai, lai svētdiena nebūtu īstenojama. Un tā atpakaļ. Teorētiski.
Es kaut kā galīgi neesmu visādu matemātikas formulu piekritēja, vienmēr esmu centusies "likt kauliņus", kā dzīvē tas izskatās. Tāpēc visādi "5 tādi kauliņi, 5 tādi, cik reizes jāizvelk, lai būtu tā". Dzīvē var izvilkt ar pirmo un var arī ar pēdējo. Teorijas norāda tikai intervālus.
18.11.2016 00:01 |
 
Reitings 5119
Reģ: 29.01.2009
Es tomēr palieku tiesneša pusē. Ja izietu dienām cauri no pirmdienas, ne no svētdienas, kā laiks tiešām rit, cietumniekam tiešām ir jāsagaida sestdiena.

Kāpēc tieši sestdiena? Ja piemēro tavu loģiku, tad tev pašai būtu jāsagaida šī sestdiena, lai kaut ko tādu izspriestu.

Ja iet no otra gala, pēc tās "loģikas", tad cietumnieku ķipa var pārsteigt jau pirmdien, nav jāgaida sestdiena.
18.11.2016 00:01 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
smkudrulacis
pasaki labāk par skapi!
kas man uzreiz nāca prātā - pilns skapis, bet "nav ko vilkt"
Izskatās, ka daudzi no jums jauc vienā putrā teorētiskos spriedumus ar neapgāžamajiem, reālajiem dzīves notikumiem. Reālajā dzīvē tuvināti (jo ne vienmēr; bet tā jau būs filozofija!) tiek pieņemts, ka pretrunu nav. Taču visādos prātojumos, tādos kā tiesneša sprieduma analīze, var taisīt secinājumus, kādi vien pieļaujami. Un tikai pēc tam mēs tos salīdzinām ar reālo dzīvi (sods vai nu reāli tiek izpildīts, vai netiek).
18.11.2016 00:02 |
 
Reitings 5119
Reģ: 29.01.2009
grecia
tur nav matemātika, bet vnk loģika..
18.11.2016 00:03 |
 
Reitings 5119
Reģ: 29.01.2009
skudrulāci
nu bet tāpēc es gribu, lai pasaki par skapi. vai arī Tu neko nezini par skapja paradoksu, tas bija tikai kā piemērs? :( :D
18.11.2016 00:03 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
tiesneša sacītais nav pretrunīgs klasiski, jo šīs divas patiesības neizslēdz, neapgāž viena otru, viena iegūst patiesumu uz otras rēķina.
Bet tas jau arī saucas par pretrunu pēc definīcijas.
mērķtiecīgs mindfuck. gribas izdomāt analogas situācijas. tas liek baidīties, ka ir neskaitāmas formulas, kas jau sen tiek aprobētas politikā.
Politiķi darbojas ar manipulēšanu ar vārdiem. Bet taisnība, ir arī paradoksi, kuri tieši pamatojas uz manipulēšanu ar vārdiem, ne uz klasisko loģiku. Zini, bet politiķi reti kad ir tik gudri! :-D
paldies, skudrulāci.
Mēģināsi iegūto zināšanu pielietot politikā? :)
18.11.2016 00:13 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Tāpēc, ka tikai sestdienā vienīgais atlikušais gadījums būtu svētdiena. Ja nodzīvots līdz sestdienai. Lai piektdienā saglabātos kā vienīgais variants sestdiena (un nepakāršana), sestdienai jābūt nodzīvotai, lai svētdiena nebūtu īstenojama. Un tā atpakaļ. Teorētiski.

Tiesneša uzdevums ir izraudzīties soda izpildes dienu, lai ievērotu solījumu. Cietumnieks, faktiski, spriež tiesneša vietā, kad to dienu vispār drīkst nospraust. To, kurā dienā izpildīt sodu, tiesnesis var izlemt jau sprieduma nolasīšanas brīdī, jo šīs dienas nospraušana nav atkarīga no tā, cik ilgs laiks pagājis kopš nedēļas sākuma. Tātad, soda diena nav atkarīga no tā, cik dienas cietumnieks piedzīvojis.
Es kaut kā galīgi neesmu visādu matemātikas formulu piekritēja, vienmēr esmu centusies "likt kauliņus", kā dzīvē tas izskatās. Tāpēc visādi "5 tādi kauliņi, 5 tādi, cik reizes jāizvelk, lai būtu tā". Dzīvē var izvilkt ar pirmo un var arī ar pēdējo. Teorijas norāda tikai intervālus.
Tas daudziem nav skaidrs, ka matemātika nav dabaszinātne, bet gan ir tikai tās tuvināts atveids.
18.11.2016 00:26 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
nu bet tāpēc es gribu, lai pasaki par skapi. vai arī Tu neko nezini par skapja paradoksu, tas bija tikai kā piemērs?
Tas bija piemērs. Par skapja paradoksu nezinu gan. Atsūti man vēstulē! (l)
18.11.2016 00:29 |
 
10 gadi
Reitings 2587
Reģ: 07.03.2011
Tieši tā. Tiesnesis izvēlas datumu un saka - es Tev neteikšu. Bet varbūt cietumnieks tāds ģēnijs un izsecina pats. Varbūt uzpērk cietuma sargus un uzzina. Vai piekukuļo bendi. Bet varbūt kļūdās savos aprēķinos. Tas nemazina tiesneša sprieduma pareizumu.
18.11.2016 00:40 |
 
10 gadi
Reitings 2587
Reģ: 07.03.2011
Arī no manis paldies skudrulācim :-) Biju priecīga šovakar pakustināt savas depresīvās smadzenes.
18.11.2016 00:42 |
 
Reitings 1224
Reģ: 17.08.2015
Kaķi, Nu skapis var būt pilns ar drēbēm,bet tukšs no apaviem. :D
18.11.2016 00:42 |
 
10 gadi
Reitings 2083
Reģ: 01.08.2012
skudrulacis - nē, pašnāvību vēl negrasos taisīt. :D vakara prieks šis bija.
18.11.2016 00:43 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Tieši tā. Tiesnesis izvēlas datumu un saka - es Tev neteikšu. Bet varbūt cietumnieks tāds ģēnijs un izsecina pats. Varbūt uzpērk cietuma sargus un uzzina. Vai piekukuļo bendi. Bet varbūt kļūdās savos aprēķinos. Tas nemazina tiesneša sprieduma pareizumu.
grecia, tas nav sadzīves uzdevums. Tas ir matemātikas uzdevums. :)
18.11.2016 01:05 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits