Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

"krievs"- lamuvārds?

 
Reitings 213
Reģ: 26.01.2013
Šodien, lasot forumu, aizdomājos: Vai vārds "krievs" ir kļuvis par sava veida lamuvārdu? Jo visur, kur pieminēti krievi, tiek lietotas formas "krievvalodīgie" vai "krievu tautības cilvēki". Mēs taču nesakam "latviešu tautības cilvēki", "zviedrvalodīgie" u.tml. Kāpēc latvieši tik ļoti baidās no vārda "krievs"?
21.09.2016 18:33 |
 
Reitings 6750
Reģ: 16.01.2011
Es arī par šo nesen aizdomājos!
Nezinu, kāpēc "krievs" tiek uztverts kā palama... Mani tas patiešām mulsina. (t) Man draudzene vienreiz pajautāja "A kas tu gribi ka tevi par kaut kādu latvieti sauc? Man, piemēram nepatiktu". (Bet, labi, toreiz es pateicu "čigāns", bet ideja tā pati) Tad vispār uz mutes biju. Jā, es nekaunos no savas tautības, sauc mani par latvieti!
Kāpēc šis vārds ir ar tik negatīvu noskaņu - nespēšu izskaidrot. Bet žēl, ka tā. Tautība nav nekas slikts.
21.09.2016 18:43 |
 
Reitings 1884
Reģ: 08.07.2013
Cik man zināms, terminu "krievvalodīgie" var attiecināt ne tikai uz krievu tautības cilvēkiem, bet arī cilvēkiem, kas pēc tautības ir latvieši (ukraiņi, poļi, lietuvieši etc), bet dzīvo vidē, kur visi runā krieviski, tāpēc paši arī ikdienā runā tikai šajā valodā. Atceros, ka vienreiz man augstskolā pasniedzējs piesējās, kad lietoju vārdu krievi un teica, ka jāsaka krievvalodīgie, jo tas, ka cilvēks runā krieviski (un varbūt nemaz īsti nesaprot latviski) nenozīmē, ka viņš ir krievs pēc tautības.
21.09.2016 18:44 |
 
Reitings 1816
Reģ: 10.04.2014
tik pat daudz cik "krievs", tik pat daudz esmu dzirdējusi, ka "latvietis" (abi vārdi dažādākajos locījumos) tiek lietoti ne tajā labākajā gaismā. Cilvēkiem patīk vispārināt, dažu cilvēku sliktās īpašības, iezīmes piedēvēt visai tautai.
21.09.2016 18:46 |
 
Reitings 1884
Reģ: 08.07.2013
Pārlasīju savu komentāru, nedaudz neskaidri uzrakstīju, bet doma bija - medijos izvairas no vārda "krievs", to nereti aizstāj ar "krievvalodīgais" tieši mana aprakstītā iemesla dēļ.
21.09.2016 18:50 |
 
Reitings 1534
Reģ: 28.04.2015
Jā, es arī šito nesaprotu.
21.09.2016 18:51 |
 
Reitings 4962
Reģ: 24.08.2013
terminu "krievvalodīgie" var attiecināt ne tikai uz krievu tautības cilvēkiem, bet arī cilvēkiem, kas pēc tautības ir latvieši (ukraiņi, poļi, lietuvieši etc), bet dzīvo vidē, kur visi runā krieviski, tāpēc paši arī ikdienā runā tikai šajā valodā

++++
Uz pieres nevienam tautība nav rakstīta, taču no tā vien, ka cilvēks runā krieviski, nevar spriest, ka viņš ir arī krievu tautības, tāpēc saka krievvalodīgais, jo baltkrieviem, ukraiņiem, gruzīniem utt ne visiem patīk, ka viņus pieskaita pie krieviem.
Es esmu krieviete un man par to kauns nav, kaut gan, protams, ir manāms, ka daudzos gadījumos vārdam krievs līdzi nāk nicīga, negatīva pieskaņa.
21.09.2016 19:03 |
 
Reitings 4962
Reģ: 24.08.2013
Varbūt cilvēki īsti nesaprot atšķirību starp krievs un krievvalodīgais, tāpat kā daudzi uzskata, ka, ja krievs iegūst Latvijas pilsonību. viņš automātiski kļūst par latvieti. Te der atcerēties veco teicienu par to, ka sivēns piedzimis aitu kūtī joprojām ir sivēns nevis aita. :-D
21.09.2016 19:06 |
 
Reitings 790
Reģ: 08.11.2015
Latvijā ir ljoti polarizēta sabiedrība, kā arī komplicēta sociālpolitiskā situācija. Pasaulē ir vairākas valstis, kur ir līdzīga problēma, piemēram- bijušās Dienvidslāvijas valstis, Ukraina, Serbija, ASV. Čupa citu valstu, kur ir līdzīga sabiedrības polarizācijaa vai segmentēšanās problēmas, bet šī polarizācija ir citādāka un tai ir citi iemesli. Sabiedrība ir komplicēta struktūra, nav tāda viena vienīgā un pareizā iemesla "kāpēc un kā to labot".:-)
21.09.2016 19:09 |
 
Reitings 8187
Reģ: 27.12.2009
Ikdienā ar to nesaskaros,lai gan draugu un paziņu lokā ir daudzi krievi/ne-krievi, tomēr saucu vārdos cilvēkus,ne tautībā. Es drīzāk nesaprotu,kāpēc ir doma,ka baidās no vārda ''krievs''?
Un vārds ''krievs'' ir daudz vieglāk/ērtāk/ātrāk izsakāms nekā ''krievvalodīgie'' :-D
21.09.2016 19:13 |
 
Reitings 2995
Reģ: 22.06.2016
nu tas pats kas ar "gejs"... it kā jau nav lamuvārds, bet cilvēki apvainojas.
21.09.2016 19:36 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
Krievs - persona, kas jūtas piederīga krievu tautai.
Krievvalodīgais - persona kas runā un dzīvo krievu informācijas telpā.
...................................................................................................
Krievvalodīgais ir vairāk apzīmējums konkrētai iedzīvotāju grupai. Parasti netiek izmantots saistībā ar lamāšanos. Negatīvā nozīmē gan, jo parasti krievvalodīgie ir tie, kuri nevēlas iekļauties citas, neatkarīgas valsts sabiedrībā, bet gan pastāv uz savu ''kultūru'' un valodu.
....................................................................................................
Krievs tiek izmantots kā lamuvārds, jo šī tauta simbolizē ļaunumu ko savulaik PSRS un mūsdienās Krievija piekopj pret citām valstīm/tautām.
Krievi ir liela nācija, tāpēc šajā tautā (kā jebkurā) ir gan labi cilvēki, gan slikti.
Galvenā atšķirība ir tā, ka krievi nevēlas pieņemt pagātni, to, ka viņi bijuši tie ļaundari. Ja vācieši pieņēmuši, nosoda nacistus, savu pagātni tad krievi nespēj to pieņemt. Kā mana vēstures skolotāja teica: krieviem ir imperiālistiska domāšana. Un jāpiekrīt....vai citā valstī cilvēki tik viegli pieņemtu savas valsts asinsdarbus? Retajā...krievi (vairākums) grib valdīt par citām tautām.
.....................................................................................................
Kad tiek izmantots vārds krievi sliktā nozīmē tad tiek domāti tādi krievi kā Putins, Ušakovs, Lindermanis, viņu atbalstītāji. Kā lamuvārds krievs netiek apzīmēts pret eiropiskajiem/lojālajiem krieviem.
......................................................................................................
Starp krievvalodīgajiem Latvijā un ne tikai ir populāri teikt latvietis pievienojot fašists, duraks un tā tālāk. Pats esmu ar to gan dzīvē, gan virtuālajā vidē saskāries.
......................................................................................................
Tautība nenosaka kas tu esi par cilvēku. Tautība ir tava identitāte. Jautājums tikai vai tu identificē sevi pareizi vai arī pieņem glorificēto versiju.
......................................................................................................
Kad latvietis nekaunēsies no tā ka ir latvietis, kad krievs nekaunēsies, ka ir krievs. Kad visas citas tautas apzināsies sevi.
Kad krievs apzināsies savas tautas asiņaino pagātni un nosodīs to, tad iestāsies miers starp krievu un citām tautībām. Apzināšanās domājams izskaudīs agresiju šajā slāvu tautā.
Kas attiecas uz krievvalodīgajiem - cilvēki bez piederības kādai valstij un tautai. Pamatā dzīvo nostalģijā par PSRS. Pamātā šī grupa nekad nemainīsies.
.......................................................................................................
Ceru, ka manā dzīves laikā pienāks tāda diena, ka visi Latvijas krievi būs lojāli Latvijai:-)
21.09.2016 20:53 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
nu tas pats kas ar "gejs"... it kā jau nav lamuvārds, bet cilvēki apvainojas.

Apšaubu, ka īsts gejs apvainojas...viņi tak ar to lepojas...
Apvainojas ''parasts'' cilvēks ja viņu tā nosauc, jo būsim godīgi...cilvēks ir dzīvnieks, un lai izdzīvotu viņam jāvairojas. Geji/lezbietes ir novirze no normas kas ir mūsu gēnos, tāpēc arī vairākumam nepatīk ja viņu apvaino par tādu personu.
Lamuvārds tas nav, bet ir ar negatīvu ievirzi.
21.09.2016 20:57 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Es arī piederu pie tiem, kas no vārda "krievs" izvairas Latvijas "krievvalodīgo" kontekstā. Es gan parasti saku - jaunieši no ģimenēm, kurās runā krieviski. Tīri tāpēc, ka viņi ir mūsējie, parasti dzimuši un auguši Latvijā jau vairākās paaudzēs. Krievs kaut kā man asociējas ar "no Krievijas", attiecīgi, mūsu jaunieši īsti tam neatbilst. Un jā, piekrītu arī par "krievvalodīgajiem" ukraiņiem, uzbekiem, baltkrieviem un citiem. Nu nejūtas viņi kā krievi.
21.09.2016 21:08 |
 
Reitings 500
Reģ: 03.03.2014
Par vārdu "gejs" apvainojas, jo tas jau tiek pasniegts kā augstākais lamuvārds. Mūsdienās tādu raksturojumu sviež pa labi un kreisi, "izskatās kā gejs, ģērbjas kā gejs, intereses kā gejam".. Tas vienkārši tiek pasniegts negatīvi tādu homofobu dēļ. Tāpat arī piedēvēta negatīva noskaņa vārdam "krievs", tie paši rusofobi vien ir. Tikai šie fobi apvainojas, kad viņus tā nosauc, bet nepamana līdzību. ;-)
Man krievs asociējas ar cilvēku, kas dzīvo Krievijā, nevis Latvijā un ir ar Krievijas pilsonību.
22.09.2016 18:11 |
 
Reitings 803
Reģ: 21.09.2015
Šitais ir no sērijas, ka čigāns nevar teikt, bet jāsaka romu tautības . Tad jau latvietis arī ir lamu vārds un igaunis tajā pašā katlā jāmet.
22.09.2016 18:19 |
 
Reitings 1868
Reģ: 25.05.2014
MK noteikumi Nr. 329 "Noteikumi par Tautību klasifikatoru" paredz lietot abas formas: čigāns un roms. Iepriekšējie MK noteikumi paredzēja tikai 211. kodu - čigāns. Savukārt jaunajos MK noteikumos lieto 313. kodu - čigāns (roms).
22.09.2016 18:26 |
 
Reitings 803
Reģ: 21.09.2015
Roberts.I
MK noteikumi Nr. 329 Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 224-15 "Meliorācijas sistēmas un hidrotehniskās būves"
http://likumi.lv/ta/id/274993-noteikumi-par-latvijas-buvnormativu-lbn-224-15-melioracijas-sistemas-un-hidrotehniskas-buves-.
Ministru kabineta noteikumi Nr.246 Noteikumi par Tautību klasifikatoru
http://likumi.lv/doc.php?id=173765
03.06.2016.g.zaudējuši spēku.
22.09.2016 18:33 |
 
Reitings 1868
Reģ: 25.05.2014
dreambig, jā, MK noteikumi Nr. 246 ir zaudējuši spēku 03.06.2016. Tajos biju minēts 211. kods - čigāns.
Savukārt, 31. maija MK noteikumos Nr. 329 parādās 313. kods - čigāns (roms), turklāt minēts, ka 212. kods turpmāks piešķirts netiks:
http://likumi.lv/doc.php?id=282521
22.09.2016 18:45 |
 
Reitings 5954
Reģ: 08.07.2013
Kāds lamuvārds? Tie, kas tā domā, vienkārši ir neizglītoti un nezina, ka "krievvalodīgais" attiecas uz kopienu, kas runā krieviski. Latvijā krievu nemaz nav tik daudz - ir vienkārši liela masa cilvēku, kas iebrauca PSRS laikā un pārkrievojās.
22.09.2016 20:57 |
 
Reitings 1584
Reģ: 29.05.2016
Latvijā krievu nemaz nav tik daudz

2011. gadā par krieviem sevi uzskatīja 26,9 %. Retā tauta mūsdienās nav atšķaidīta, bet krievu it īpaši...kādas tik tur tautas nav. Galu galā pašu Krieviju (Krievzemi) neizveidoja krievi (ai kā krievu vēsturniekiem nepatīk šis fakts :-D ), bet gan vikingi.
Bet nu ja uzskata par krievu, tad pieder pie tās tautas. LV pamatā ir krievi, viņi sastāda vairākumu no krievvalodīgo grupas. Starp citu starp krievvalodīgajiem ir arī latvieši. Maz, bet ir.
22.09.2016 21:30 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits