Demogrāfija Latvijā, how bad is it?

 
Reitings 262
Reģ: 27.03.2012
Ievadam - paziņa nesen stāstīja, ka oficiālie dati par iedzīvotāju skaitu Latvijā ir neobjektīvi, proti, neatspoguļo faktisko situāciju valstī. Oficiālie dati ir nepieciešami augsto krēslu ieņēmējiem Eiropā, Latvijas padarīšanai par pievilcīgāku investoru acīs, utt. Visas tās tautu skaitīšanas ir arīdzen neobjektīvas, jo, piemēram, LV pilsonis, kas dzīvo Īrijā, bieži atzīmē, ka dzīvo Latvijā, jo aizpildāmās anketas apjoms ir mazāks un kopumā čakars mazāks. Pēc mana paziņas neoficiālās informācijas, Latvijā ir ap 1,6 milj iedzīvotāju. Nevēlos nekādā ziņā teikt, ka neoficiālai informācijai ir lielāka ticamība! Vienkārši diskusijas ievadam.

Pati nekad neesmu piedalījusies nekādā skaitīšanā. Nekad neko neesmu pildījusi. Domāju, pamatā, valsts jau redz pēc tā paša iedzīvotāju reģistra vai kādas citas valstiskas bāzes, cik personas dzimušas, cik dzīvo, un cik nomirst, vai kāda ir tikusi skaitīta atsevišķā procedūrā?

Un visbeidzot - jūsu pārdomas / prognozes par demogrāfisko situāciju mūsu valstī? Te pat cosmo bieži izraisās asas diskusijas par bērniem - liela daļa negrib, neplāno, maksimums 1-2. Sanāk ejam mīnusā... Un ja vēl daļa no mums nāk no ģimenēm ar trīs un vairāk bērniem, tad reāli cik no mums pašas radīs bērnu bagātas ģimenes?

Vai jūs vispār tas (iedzīvotāju skaits) uztrauc vai arī ir liels po... khm, vienalga? Cik tālu valstī valdošā politika var aiziet (attiecībā pret ģimenes institūtu, medicīnas aprūpes un sociālo pabalstu sistēmu, tāpat svarīgs ir darbs, nodokļi, ekonomiskā attīstība un labklājība kopumā), vai arī pavisam drīz no Latvijas paliks vien pāri pāris nesakopti lauki un trīs cilvēki Rīgā?
02.05.2016 20:27 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Ironiski, lasīju diskusiju par šo tēmu samērā lielā internacionālā forumā, ko regulāri apmeklēju, no entuziasta, kas jau vairākus gadus ir iedziļinājies demogrāfijas jomā un ir strādājis pie fondētiem projektiem eiropas universitātēs - būtībā šī problēma ir sastopama visās austrumeiropas valstīs, emigrācija, zema ataudze vs nāvju skaits, stagnātiska ekonomika utt. Kad tēma ir par Latviju, nekad neesmu dzirdējis neko pozitīvu. Kopā ar Lietuvu un Bulgāriju, Latvija ir viens no ātrāk izmirstošajiem reģioniem uz planētas. Kā jau iepriekš minēts, 80.-gados dzimušo sieviešu kohorts, šobrīd dod "atelpu" dabiskās depopulācijas kontekstā, bet tas tā ilgi nebūs.

Pat neiespējama scenārija gadījumā, ja pēkšņi dzimstības līmenis uzkāptu līdz minimālajam 2.08 līmenim un vidējais algu piegums un pirktspēja kļūtu tuvu ekvivalenta Lielbritānijas vai Īrijas līmenim, lielākā daļa aizbraukušo neatgrieztos (kas ir vēsturiski noticis ar lielāko daļu diasporu 20. gadsimtā) un iedzīvotāju skaits turpinātu kristies līdz tiktu sasniegts līdzsvara punkts reģionā starp 1.3 - 1.4 miljoniem. Tas arī nemainītu to ka, vecuma struktūras dēļ pensijas 25 - 30 gadu laikā vairāk neeksistētu.

Eiropas kontekstā var aizmirst par pensijām, nemaz nerunājot par Latviju. Lielākā daļa cilvēku, kas šobrīd šo lasa nekad nesaņems vecuma pabalstus no valsts institūcijām, tikai privātajiem fondiem, uzkrājumiem un investīcijām. Spekulēju, ka visvairāk cietīs pirmā paaudze, kurai nāksies saskarties ar šo realitāti, šobrīd esošie 40-gadnieki ar zemiem ienākumiem.




Loti labs un izsmeloss komentars! Nav kompat vairs piebilst.
03.05.2016 23:03 |
 
Reitings 796
Reģ: 09.08.2015
Manuprāt, Serenay to bija domājusi tikai kā piemēru. Pamēģiniet palasīt kādu citu rakstu, kurā būtu teikts, ka, piemēram, kāds arābu tautības ārsts saista savu dzīvi ar Latviju vai ka kāds cittautietis (neatkarīgi no tā - arābs, krievs vai polis) vēlas dzīvot Latvijā. Komentāros, neatkarīgi no cilvēka tautības, tiks izgāzta milzīga žults un naids. Ja arābs, tātad terorists. Ja krievs, tātad okupants. Ja polis, tad vēl nez kas. Latvieši vispār principā ir ļoti negatīvi noskaņoti pret cittautiešiem, valstī pastāv rusofobija. Diemžēl. Tieši tā iemesla dēļ nevar būt nekāda runa par multikulturālu sabiedrību, ja reiz cilvēkiem ar tumšu ādas krāsu jābaidās staigāt pa ielām.
03.05.2016 23:04 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Latviesi ir negativi noskanoti ari pret savejiem. Esi ko sasniedzis, tatad kretins, neveicas znacit luzeris kam jaspragst labak nost, gribi ko atraktivu izdarit , idiots. Busi slikts vienmer un jebkura gadijuma. Ari tie kas ko saniegusi atri no favoritiem top par kretiniem. Labs nav it neviens. Visi nesmuki zarazas un idioti. ;-)
03.05.2016 23:08 |
 
Reitings 796
Reģ: 09.08.2015
Rīdziniece, jā tas tiesa. Ne velti tas teiciens par to, ka latvietim saldākais ēdiens ir otrs latvietis, jau gadu desmitiem nezaudē savu aktualitāti. :)
03.05.2016 23:21 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Musejos ta velk pie zemes, jo baidas ko atraktivaku atlauties jo apedis bez sals. Kadas kundzes ap 70 it un vairak gadiem ir arzemes, musejas ne vien naudas del ta neatlaujas, bet attieksmes.
03.05.2016 23:34 |
 
Reitings 229
Reģ: 10.02.2014
Ophelia jap, tā arī bija domāts. Diemžēl rasistiska sabiedrība :-(
04.05.2016 00:07 |
 
Reitings 621
Reģ: 28.07.2010
Es piekrītu, ka LV ir rasistiska sabiedrība. To vispār Austrumeiropā, t.i, ex Padomju valstīs šobrīd var loti labi novērot, ka neesam tomēr pienēmuši ES liberālās vērtības par toleranci un vienlīdzību. Tajā pat laikā mēs runājam, ka izmirst latvieši kā nācija. Tam imigranti nevar palīdzēt, bet gan paātrināt procesu, kad latvieš radītu pēcnācējus ar iebraucējiem.
04.05.2016 01:11 |
 
Reitings 621
Reģ: 28.07.2010
Man latviešu valoda, svētki un ēdieni ir loti mīli. Ir žēl apzināties, ka, iespējams, mani mazbērni nerunāa brīvi latviski, nezinās Latvijas vēsturi Un nesvinēs Jānus.

Jocīgi arī ir alzināties, ka jo multikulturālāka klūst sabiedrība, jo lielāka ir iespēja, ka mani mazbērni vispār nelīdzināsies man, bet gan būs, piemēram, mulati, kas dzīvos, piemēram, Japānā.
04.05.2016 01:17 |
 
Reitings 621
Reģ: 28.07.2010
Tīri cilvēciski- atceroties, cik emocionāli bija jocīgi atbadīties no lata, kad ieviesa eiro, ir loti skumji ap sirdi, kad saproti, ka tiks aizstāta arī latviešu valoda, karogs, himma, svētki..

Brīnos, ka tik daudzas šeit saka, ka vinām ir vienalga, ka latvieši izmirst.. Vai tiešām jūsu gimene Un skola nav devusi ne kripatu patriotisma?
04.05.2016 01:21 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Mirstība ir lielāka par dzimstību tiešī tāpēc ka te mirst cilvēki kas te nav dzimuši, bet ir iebraukuši.
Dionysus, šoreiz tu mani sasmīdināji. :D Tas kā jāsaprot: mirst tikai iebraucēji, un bērni dzimst tikai pamatiedzīvotājiem? :D
04.05.2016 05:53 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Demogrāfija Latvijā, how bad is it?

pēc 100 gadiem LV valodā nerunās neviens.

Tas daļēji notiek jau tagad. Ja šitā turpināsies, Latvija ar pilnām tiesībām varēs kļūt par ASV 51. štatu un neatkarības deklarācijas gadadienu svinēt nevis 4. maijā, bet 4. jūlijā. :D
04.05.2016 06:02 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
http://www.csb.gov.lv/statistikas-temas/iedzivotaji-galvenie-raditaji-30260.html
Atvērt "Iedzīvotāju skaits un dabiskās kustības galvenie rādītāji".
04.05.2016 06:22 |
 
Reitings 484
Reģ: 15.01.2016
Ja sieviete par sevi rūpējas un nav absolūti garlaicīga, tad bērni netraucēs. Bet, ja domāsi, ka ar bērniem pēkšņi tava vērtība kritīsies, tad tā arī būs, jo zems pašnovērtējums pat bez bērniem atbaida vīriešus...


Pilnīgas muļķības. Gana daudz ir dzirdēts, kā vīrieši šo apspriež, nu neviens neuzskata svešus bērnus par maznozīmīgu sīkumu, kas netraucē. Lai cik pievilcīga būtu sieviete, atļaušos minēt, ka vairākumam vīriešu divi sveši bērni būtu "instant deal-breaker" (runājot par nopietnām attiecībām). Izņemot gadījumu, kad bērniem ir jau ~16 gadi un cerība, ka drīz izvāksies no mājas.
04.05.2016 08:41 |
 
Reitings 16391
Reģ: 09.10.2011
ir loti skumji ap sirdi, kad saproti, ka tiks aizstāta arī latviešu valoda, karogs, himma, svētki..
Himnai un karogam kājas neizaugs, lai aizmuktu.. Tā kā viss ir atkarīgs no mums pašiem :)
04.05.2016 08:55 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Jā, kamēr mēs dosim priekšroku "helovīniem" (man joprojām nav skaidrs - kāpēc daudzskaitlī?), nevis iešanai ķekatās, tikmēr raudāt, ka ļaunie Valdība, Jevrosojuzs un Musulmaņi grib mums atņemt Latvietību nav īsti korekti :)

Mani vecāki no bērnības atceras iešanu ķekatās ziemā, ko no bērnības atcerēsies Jūsu bērni, mīļās dāmas? (Mana bērnība trāpīja tajā posmā, kad tusiņi ar maskām notika Jaungadā zem eglītes).
04.05.2016 09:07 |
 
Reitings 915
Reģ: 07.09.2011
Pilnīgas muļķības. Gana daudz ir dzirdēts, kā vīrieši šo apspriež, nu neviens neuzskata svešus bērnus par maznozīmīgu sīkumu, kas netraucē. Lai cik pievilcīga būtu sieviete, atļaušos minēt, ka vairākumam vīriešu divi sveši bērni būtu "instant deal-breaker" (runājot par nopietnām attiecībām). Izņemot gadījumu, kad bērniem ir jau ~16 gadi un cerība, ka drīz izvāksies no mājas.

Mana ģimene ir pozitīvs piemērs. Mans audžu tēvs ienāca ģimenē, kad man bija 2 gadi un brālim 4 gadi. Viņam mēs netraucējām. Viņš pats bija izšķīries no sievas, ar kuru divas meitas nāca pasaulē. Bet neskaitāmas reizes man teicis, ka esmu mīļākā no meitām un neuztver mani kā svešu bērnu. :-) Arī viņa māsa palika viena ar bērniņu, bet nu jau apprecējusies, piedzemdējusi otro bērniņu. Tūlīt ganrīz vai reizē ar manu bēbi pasaulē nāks trešais. Sanāk baigais mudžeklis, bet nu jā... :-D
Cilvēki ir dažādi un viss atkarīgs no attieksmes pret situāciju. Protams, ka ne visi gribēs audzināt ne savu bērnu, bet nav visi vienā maisā bāžami. :-D
04.05.2016 10:20 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Sievietei labpatiikas domaa, ka ja vinja apgroziisies sabiedriibaa, sevi "kops" un ar vinju buus par ko parunaat, tad nekaadi beerni vinjas pievilciibu nemazinaas. Viirietshiem ir cits funktieris par sievieshu pievilciibu; vulgaari izsakoties, jo sieviete ir svaigaaka un mazaak apbruzhaata galja, jo labaak. Vecas, nobruzhaatas mantas ar chemodaaniem njem vien tie, kas neko labaaku nevar dabuut. Protams, nopist un aatri pamest var jebkuru galju, bet nopietnus naakotnes plaanus labaak veidos ar sievieti bez pagaatnes. Jebkursh cilveeks maajaas grib paarnaakt pie saviem beerniem un ruupeeties par saviem peecnaaceejiem nevis eest vakarinjas pie viena galda ar sveshu, nikjiigu siiko, veel ljaunaak ja taadi ir vairaaki un vel savaa starpaa pleeshas. Pavisam beediigi, ja beerns ir ar fiziskaam vai gariigaam atpaliciibaam un novirzeem.
Juus ko, labi nepadomaatu pirms preceetos ar viirieti, kuram ir viens vai vairaaki beerni, kuri dziivo pie vinja? Jebkura normaala sieviete dos priekshroku viirietim bez beerniem, pirmkaart netraucees un neradiis liekas probleemas, otrkaart viiriesha finanses neaizpluudiis pie sveshas sievietes atvases.


Pilnīgas muļķības. Gana daudz ir dzirdēts, kā vīrieši šo apspriež, nu neviens neuzskata svešus bērnus par maznozīmīgu sīkumu, kas netraucē. Lai cik pievilcīga būtu sieviete, atļaušos minēt, ka vairākumam vīriešu divi sveši bērni būtu "instant deal-breaker" (runājot par nopietnām attiecībām). Izņemot gadījumu, kad bērniem ir jau ~16 gadi un cerība, ka drīz izvāksies no mājas.


Ja sievietei ir vairāki bērni, viņai visdrīzāk jau ir pāri 30 un vīrieti viņa arī meklē ap šo vecumu. Tādā gadījumā mazus puišeļus viņa neņems vērā un vīriešiem ap šo vecumu droši vien arī būs bērni no iepriekšējām attiecībām. Ja vīrietis pāri 35 nav bijis nopietnās attiecībās, tad uz tādu pat skatīties nevajadzētu. Vai nu viņš būs vieglas uzvedības (krāps), mammas dēliņš, vai ar citām novirzēm.

Vatsons, varbūt tu neesi nekas vairāk kā gaļas blāķis, bet, lūdzu, nespried tā arī par citām sievietēm ;-) Vīrieši nav puišeļi, kas meklē "svaigāku gaļu".
04.05.2016 10:40 |
 
Reitings 5954
Reģ: 08.07.2013
Jā, kamēr mēs dosim priekšroku "helovīniem" (man joprojām nav skaidrs - kāpēc daudzskaitlī?), nevis iešanai ķekatās, tikmēr raudāt, ka ļaunie Valdība, Jevrosojuzs un Musulmaņi grib mums atņemt Latvietību nav īsti korekti

Es piekrītu. Ne visi vecāki lasa bērniem priekšā latviešu tautas pasakas. Tagad bērniem varonis ir Supermens, bet, kas ir Lāčplēsis vai Kurbads, viņam nav ne jausmas. Pat, kas ir velns, nezina, kamēr tas nav kādā ārzemju multenē parādījies. Dažreiz liekas, ka mūsdienu bērns ir no citas planētas - viņš nesaprot nekādas atsauces uz latviešu kultūru, ko es viņa vecumā sen zināju, lai gan tolaik pat nebija brīvas Latvijas. Viss atkarīgs no mums pašiem.
Un, jā, piekrītu skudrulācim - tie angliskie izteicieni visās malās krīt uz nerviem. Nemāk izteikties savā valodā, bet runā par latviešu izmiršanu.
04.05.2016 10:57 |
 
Reitings 2861
Reģ: 11.10.2014
Tagad bērniem varonis ir Supermens, bet, kas ir Lāčplēsis vai Kurbads, viņam nav ne jausmas. Pat, kas ir velns, nezina, kamēr tas nav kādā ārzemju multenē parādījies.

es par šo bieži piedomāju.. un mans viedoklis ir, ka jāmāk pasniegt un pārdot folkloras varoņi tā pat kā mums tiek pārdots supermens. pēdējā laikā ir mazi centieni to darīt, bet tai būtu jābūt industrijai ar lielu budžetu un mārketinga nodaļu un Lāčplēsm būtu jābūt sastopamam kā grāmatās tā egrāmatās, datorspēlēs, kino un kostīmu veikalos. jo tā šobrīd cilvēki interesējās par lietām, vecajām vērtībām jādod jauna forma un tā ar vērienu. visi dāņi ir lepni, ka ir vikingu pēcteči, ko nevarētu teikt par kurzemniekiem (un man ir tāda aizdoma, ka savu vikingu pagātni viņi paši sev smuki baro ar popkultūras palīdzību)
04.05.2016 11:07 |
 
Reitings 5954
Reģ: 08.07.2013
TalisQualis, piekrītu, bet, kamēr mārketings to nedara, tas ir jādara pašiem vecākiem! Protams, viegli teikt - galu galā tās ārzemju multenes ir visur, un bērns uzķeras uz spilgtāko kairinājumu, bet vecāki taču var mēģināt to līdzsvarot.
Liela nozīme ir arī tam, kā svin svētkus, kādas tradīcijas ievēro. Tās pašas zobu fejas es arī nesaprotu. Latviešiem tādas nav - latvieši zobus meta krāsnī. Bet mūsdienu bērns tik gaida naudu, un nekas cits viņu neinteresē. Materiālisms tiek ieaudzināts kopš bērnības. Tas pats helovīnā (ko pieminēja 57days) - diedelē saldumus, bet jēgu neizprot. Ķekatas tiešām ir daudz interesantākas un orientētas uz jautrību, nevis materiālismu.
04.05.2016 11:16 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits