Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Demogrāfija Latvijā, how bad is it?

 
Reitings 262
Reģ: 27.03.2012
Ievadam - paziņa nesen stāstīja, ka oficiālie dati par iedzīvotāju skaitu Latvijā ir neobjektīvi, proti, neatspoguļo faktisko situāciju valstī. Oficiālie dati ir nepieciešami augsto krēslu ieņēmējiem Eiropā, Latvijas padarīšanai par pievilcīgāku investoru acīs, utt. Visas tās tautu skaitīšanas ir arīdzen neobjektīvas, jo, piemēram, LV pilsonis, kas dzīvo Īrijā, bieži atzīmē, ka dzīvo Latvijā, jo aizpildāmās anketas apjoms ir mazāks un kopumā čakars mazāks. Pēc mana paziņas neoficiālās informācijas, Latvijā ir ap 1,6 milj iedzīvotāju. Nevēlos nekādā ziņā teikt, ka neoficiālai informācijai ir lielāka ticamība! Vienkārši diskusijas ievadam.

Pati nekad neesmu piedalījusies nekādā skaitīšanā. Nekad neko neesmu pildījusi. Domāju, pamatā, valsts jau redz pēc tā paša iedzīvotāju reģistra vai kādas citas valstiskas bāzes, cik personas dzimušas, cik dzīvo, un cik nomirst, vai kāda ir tikusi skaitīta atsevišķā procedūrā?

Un visbeidzot - jūsu pārdomas / prognozes par demogrāfisko situāciju mūsu valstī? Te pat cosmo bieži izraisās asas diskusijas par bērniem - liela daļa negrib, neplāno, maksimums 1-2. Sanāk ejam mīnusā... Un ja vēl daļa no mums nāk no ģimenēm ar trīs un vairāk bērniem, tad reāli cik no mums pašas radīs bērnu bagātas ģimenes?

Vai jūs vispār tas (iedzīvotāju skaits) uztrauc vai arī ir liels po... khm, vienalga? Cik tālu valstī valdošā politika var aiziet (attiecībā pret ģimenes institūtu, medicīnas aprūpes un sociālo pabalstu sistēmu, tāpat svarīgs ir darbs, nodokļi, ekonomiskā attīstība un labklājība kopumā), vai arī pavisam drīz no Latvijas paliks vien pāri pāris nesakopti lauki un trīs cilvēki Rīgā?
02.05.2016 20:27 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
LV ir daudz neaugligu viriesu, ari sieviesu daudz. Ta ka nebrinos...
02.05.2016 20:30 |
 
10 gadi
Reitings 8191
Reģ: 01.11.2009
Skaitlim pie 1,6milj ticu un uzskatu par visreālāko. Papildināt šīs valsts demogrāfiju neplānoju. Ja šādi turpināsies, arī paliks vien trīs cilvēki Rīgā. Lauki jau tagad ir tukši.
02.05.2016 20:34 |
 
Reitings 1817
Reģ: 26.04.2014
Man jau kādu laiku arī grūti par tiem 2 miljoniem noticēt.
02.05.2016 20:37 |
 
Reitings 386
Reģ: 03.03.2016
Bērnu radīju sevis dēļ, nevis lai uzlabotu demogrāfiju. Tā kā demogrāfija mani neinteresē un neuztrauc. Valsts dārziņā mums rinda vēl joprojām nav. Lai ver dārziņus vaļā, būs darba vietas, būs bērniem vietas.
02.05.2016 20:41 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Turklat ari cosmo redzam, aizbvien vairak sieviesu bernus nevelas vispar. Viriesiem bus jaiztiek ka Kirkotovam ar surogatmatem, bet LV tas ir aizliegts.
02.05.2016 20:42 |
 
Reitings 5954
Reģ: 08.07.2013
Demogrāfija uzlabojas, un to var just. Es, piemēram, ļoti bieži redzu uz ielas grūtnieces un mazus bērnus. Un arī pazīstamajiem dzimst vienam pēc otra.
02.05.2016 20:45 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Paris, bet ne visi grib atļauties tos pašus 3 bērnus. Statistika (pie tam oficiālā) norāda, ka mūsu valstī tieši ģimenes ar 3 un vairāk bērniem ir vairāk pakļautas nabadzības riskam.

Par emigrācijas jautājumu - jā, domāju, tie cipari dabā ir diezgan šokējoši. Katram no mums gan ģimenes, gan draugu lokā ir daudzi, kas nedzīvo Latvijā un neplāno atgriezties. Man ir bijušie kursabiedri/klasesbiedri/radi/draugi, kas jau stipri sen dzīvo pat tādās tālās zemēs, kā Jaunzēlande, Austrālija, Ķīna un Japāna, par Eiropu pat nerunājot.

Kamēr nesavedīsim kārtībā ekonomiku (gan "Valsts", kam visu jāizdara mūsu vietā, gan paši), tikmēr jā, mazpilsētas paliks arvien tukšākas un tukšākas, lauku skolas būs pa vienai vien jāslēdz, un Rīgā mazināsies sastrēgumi :)

Bet nē, mani neuztrauc tas, ka samazinās cilvēku skaits. Kāpēc - nezinu. No tās domas, ka, teiksim, pēc 2 paaudzēm no Latvijas nekas cits, kā vietvārdi, nebūs palicis, man arī nenāk asaras acīs. Nedomāju, ka līdz tam nonāks. Vai arī - ceru, ka līdz tam nenonāks.
02.05.2016 20:45 |
 
Reitings 731
Reģ: 07.11.2015
Mani ir gluži vienalga. Neiešu jau dzemdēt tikai tāpēc, ka valsts tā grib.
02.05.2016 20:47 |
 
10 gadi
Reitings 2910
Reģ: 27.08.2009
Jā, protams, mani tas uztrauc. Bet par to jau runāja pirms daudziem gadiem. Atceros, vēl vidusskolā mācoties, lasīju, ka lai Latvijā pārtrauktu demogrāfijas lejupslīdi (pat nevis uzlabotu, bet tikai pārtrauktu izmiršanu!) katram latvietim (es pieņemu, ka tas domāts - vienam pārim) jādzemdē vismaz 3 bērni.
Par mani pašu - jā, es neesmu bērnu cilvēks, un droši vien lielākoties iemesls, kāpēc es dzemdēšu, ja to darīšu, būs pienākuma apziņa pret tautas pastāvēšanu.
02.05.2016 21:03 |
 
Reitings 386
Reģ: 03.03.2016
Nerea, nevis Tu redzi biežāk, bet Tu vienkārši pati esi sasniegusi tādu vecumu un līdz ar to arī ievēro. :) Es neatceros, ka 10 vai 15 gadu vecumā redzēju daudz dzimtošu bērnu un grūtnieces, vienkārši tas nebija mans un manu draugu loka reproduktīvais vecums.
02.05.2016 21:04 |
 
Reitings 121
Reģ: 06.09.2015
Jā, lauki paliek tukšāki, jo lauksaimniecībā apstrādājamo zemi nopērk ārzemju investori, kuri pēc laika paši šeit ierodās uz dzīvi un cilvēkiem nav darba vietu. Mēs izbraucam, bet ķīnieši, vācu pensionāri pie mums labprāt iebrauc.. Vismaz manā pusē ir vairākas dāņu ģimenes, kuras apstrādā visus tuvējos laukus un ķīniešu ģimenes, kuras dzīvo mazpilsētā un ir laimīgas, jo nav tik lielas burzmas..
02.05.2016 21:12 |
 
Reitings 262
Reģ: 27.03.2012
Papildināt šīs valsts demogrāfiju neplānoju.


Bērnu radīju sevis dēļ, nevis lai uzlabotu demogrāfiju.


Neiešu jau dzemdēt tikai tāpēc, ka valsts tā grib.


Es nedomāju, ka valsts šajā ziņā vaiga sviedros cenšās pievērst sievietes dzemdēšanai Latvijā, tieši otrādāk, kā minēju diskusijas pieteikumā (manuprāt).

Kamēr nesavedīsim kārtībā ekonomiku (gan "Valsts", kam visu jāizdara mūsu vietā, gan paši), tikmēr jā, mazpilsētas paliks arvien tukšākas un tukšākas, lauku skolas būs pa vienai vien jāslēdz, un Rīgā mazināsies sastrēgumi


Te sanāk apbrurtais loks - valstij jāsaved kārtībā ekonomika, lai cilvēki varētu dzīvot labklājībā, bet cilvēkiem ir jāstrādā un jāmaina valsts, lai savestu kārtībā ekonomiku. Viena puse otrai mūžīgi pārmetīs, tāpēc sistēmai vajadzīgas cita veida pārmaiņas.
02.05.2016 21:38 |
 
Reitings 3925
Reģ: 23.10.2014
Tā kā oficialais cipars ir 1,9 miljoni tad 1,6 neliekas neticami. Pirms 15-10 gadiem Latvijā bija redzami daudz vairāk cilveku, pat Rigas ielas šodien ir patukšas, nespēju iedomāties kas darās mazpilsētās un laukos, neesmu tur bijusi uij cik sen.
Neba jau tikai zemā dzimstība ir pie vainas, emigrācija ir liela. Nekur nav teikts ka ielās redzamās jaunās mammas un grūtnieces rīt neaizbrauc. Dažām no viņām dzīves partneri strādā ārzemēs, viņu prombūtne noteikti netiek iekļauta statistikā.
Pēc dažām desmitgadēm Latvija būs krietni multikulturālāka, tāda maza "londoniņa". PSRS latvieši pārdzīvoja, ES izskatās ka nepārdzīvos. :-/
02.05.2016 21:38 |
 
Reitings 285
Reģ: 29.01.2009
Dzimstības radītāji pēdējo gadu laikā tiešām ir uzlabojušies, bet tas jau ir tikai tapēc ka 80-to gadu beigu lielie bērnu metieni (kuram piederu arī es) tagad paši sasnieguši zināmu stabilitāti un reproduktivo vecumu un rada pēcnācējus. 80-to beigās tika sasniegti dzimstības rekordi, trakajos deviņdesmitajos dzima stipri mazāk bērnu, tā kā šis ir pēdējais dzimstības vilnis, un šādu jaundzimušo skaitu kā pašlaik LV vairs nepieredzet nekad, vismaz ne pārskatāmā nākotnē.
Tālāk vai tas mani uztrauc? Galu galā nē, LV bija tie 2 miljoni iedzīvotāju pateicoties PSRS drausmīgajai politikai. Latvija un latvieši turpinās pastāvēt, un tas ka mēs būsim 1 miljona valsts nav nekas traģisks, drīzāk vairāk atbilstošs mūsu apstākļiem un būtībai. Paskatieties uz Islandi - zem 0,5 miljoniem iedzīvotāju, liela valsts platība, nedroši dabas apstākļi, finanšu problēmas tāpat kā LV, bet neviens nekliedz par islandiešu izmiršanu. :)
02.05.2016 22:17 |
 
Reitings 649
Reģ: 06.11.2012
Demogrāfija uzlabojas, un to var just. Es, piemēram, ļoti bieži redzu uz ielas grūtnieces un mazus bērnus. Un arī pazīstamajiem dzimst vienam pēc otra.


Cien. Nerea.. Tīri tā ziņkārei.. Tev daudz tiem pazīstamajiem dzimst 3+ bērni? Jo tieši 3 ir pats minimums, kas ieved vienu pāri pozitīvā bilancē..

Bet mans viedoklis ir skaudrs. Izbraukušos latviešus atpakaļ nedabūt. Labi, ja kādus 20%. Pārējie ir zuduši. Un tie ir jauni cilvēki spēka gados. Latvju meitenes daudz aizprecās uz ārzemēm. Nav daudz dzirdēts par čaļiem, kas ved te līgavas no svešām zemēm, ko nevar teikt par meitenēm. Dzimstība- nožēlojama. Manā skatījumā viens bērns=mājdzīvnieks. Diemžēl divi jau tiek uzskatīti par varonību. Vēl kas būtiski turīgākajiem cilvēkiem- īpaši raksturīgs arī nacionāli noskaņotajiem. No vienas puses sludina latvietību- no otras- savus bērnus jau pēc iespējas agrākā dzīves posmā sagatavo eksportam no Latvijas- sūta svešvalodas skoliņās- vai, vēl labāk- uz ārzemēm..

Man tikai loģisks sķiet secinājums, ka tagadējā 30mit gadnieku paaudze ir pēdējā latviski runājošā paaudze. Tagadējie 15mitgadnieki, pieaugot, Latvijā būs minoritāte.
02.05.2016 22:23 |
 
Reitings 649
Reģ: 06.11.2012
Te sanāk apbrurtais loks - valstij jāsaved kārtībā ekonomika, lai cilvēki varētu dzīvot labklājībā, bet cilvēkiem ir jāstrādā un jāmaina valsts, lai savestu kārtībā ekonomiku. Viena puse otrai mūžīgi pārmetīs, tāpēc sistēmai vajadzīgas cita veida pārmaiņas.


Nedzirdēti loģisks viedoklis. Mēs visu dzīvi strādājam, lai celtu IEDOMĀTU labklājību un mums nav laika(un naudas), ne bērniem, ne dzīvei. Dzīves beigās toties ir nauda.
Vienīgais risinājums ir ATIET no kapitālisma domāšanas. Beigt domāt caur naudas prizmu. Cilvēku alkatībai nav robežu. Bet tam vajag gribasspēku- un, jā- sākot jau ar valsts varenajiem.. Bet tur, diemžēl, nevalda vienprātība un, kur nu vēl drosme spert, kardinālus, neparastus lēmumus.
02.05.2016 22:27 |
 
Reitings 35
Reģ: 25.07.2010
2014. gadā Latvijā katrai sievietei vidēji bija 1,65 bērni. Tas uz 80gadu sieviešu skaitu. Varam secināt, ka skaits tikai samazināsies.
02.05.2016 22:33 |
 
Reitings 189
Reģ: 21.10.2014
Zinu ap 10 ģimenēm, kurām ir 4 un vairāk bērni. Zinu ģimenes, kam ir 5-10 bērni. Kad apprecās, dzimst bērni gandrīz katru gadu.
02.05.2016 22:35 |
 
Patīk
Reitings 151
Reģ: 07.02.2013
Ironiski, lasīju diskusiju par šo tēmu samērā lielā internacionālā forumā, ko regulāri apmeklēju, no entuziasta, kas jau vairākus gadus ir iedziļinājies demogrāfijas jomā un ir strādājis pie fondētiem projektiem eiropas universitātēs - būtībā šī problēma ir sastopama visās austrumeiropas valstīs, emigrācija, zema ataudze vs nāvju skaits, stagnātiska ekonomika utt. Kad tēma ir par Latviju, nekad neesmu dzirdējis neko pozitīvu. Kopā ar Lietuvu un Bulgāriju, Latvija ir viens no ātrāk izmirstošajiem reģioniem uz planētas. Kā jau iepriekš minēts, 80.-gados dzimušo sieviešu kohorts, šobrīd dod "atelpu" dabiskās depopulācijas kontekstā, bet tas tā ilgi nebūs.

Pat neiespējama scenārija gadījumā, ja pēkšņi dzimstības līmenis uzkāptu līdz minimālajam 2.08 līmenim un vidējais algu piegums un pirktspēja kļūtu tuvu ekvivalenta Lielbritānijas vai Īrijas līmenim, lielākā daļa aizbraukušo neatgrieztos (kas ir vēsturiski noticis ar lielāko daļu diasporu 20. gadsimtā) un iedzīvotāju skaits turpinātu kristies līdz tiktu sasniegts līdzsvara punkts reģionā starp 1.3 - 1.4 miljoniem. Tas arī nemainītu to ka, vecuma struktūras dēļ pensijas 25 - 30 gadu laikā vairāk neeksistētu.

Eiropas kontekstā var aizmirst par pensijām, nemaz nerunājot par Latviju. Lielākā daļa cilvēku, kas šobrīd šo lasa nekad nesaņems vecuma pabalstus no valsts institūcijām, tikai privātajiem fondiem, uzkrājumiem un investīcijām. Spekulēju, ka visvairāk cietīs pirmā paaudze, kurai nāksies saskarties ar šo realitāti, šobrīd esošie 40-gadnieki ar zemiem ienākumiem.
03.05.2016 02:11 |
 
Reitings 1000
Reģ: 06.08.2015
Sievietes negrib dzemdēt. Manuprāt, tas nav simptoms. Tā ir diagnoze.
03.05.2016 03:08 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits