Dzīve ārzemēs - Norvēģija, Zviedrija, Somija

 
Reitings 80
Reģ: 01.02.2015
Sveikas, meitenes!
Jau ilgu laiku mani urda nemiers - vēlos mainīt dzīves vietu, apstākļus un vispār dzīvē ieviest svaigas pārmaiņas... Nebaidīšos teikt, ka doma par to mani moka jau, apmēram, 2 gadus. Vai šeit ir meitenes, kuras apmetušās kādā no tēmā piesauktajām valstīm?
Mani interesē darba un izglītības iespējas, sadzīve, atpūta un vietējie iedzīvotāji. Mani interesē darbs-tā iespējas, mācības, sadzīve, dzīves apstākļi, vietējie iedzīvotāji utt. Valstis esmu minējusi 3, zinu, ka tas sarežģī šo diskusiju, bet jau ilgu laiku nespēju izšķirties...Tāpēc tikai par jūsu subjektīvo pieredzi... gan jau diskusijas laikā man radīsies miljons papildus jautājumi:-)
Paldies, ja kāda varēs padalīties:-)
04.03.2015 12:20 |
 
Reitings 4083
Reģ: 22.11.2013
es ar labprāt aizbrauktu uz kādu no šīm skandināvu valstīm. Tikai man vajadzētu kādu studiju programmu, kas ir uz gadu, bet diez vai tādas tur ir..
04.03.2015 22:06 |
 
Reitings 731
Reģ: 31.10.2009
Par Zviedrijas personas kodu runājot. Cik viegli vai grūti ir viņu iegūt? Principā visas priekšrocības jau laikam ir tikai iegūstot to kodu. Vai kāda varētu man sīkāku informāciju par šo sniegt?
04.03.2015 21:52 |
 
Reitings 186
Reģ: 29.01.2009
Vasarā arī došos uz Zviedriju, draugs jau ir tur, jau vairākus gadus, no sākuma strādāja caur LV firmu, nu jau skaitas zem zviedru firmas un kārto papīrus personas koda iegūšanai.. :)
Protams, ka ir satraukums, doties prom, bet zinu, ka tur viennozīmīgi būs labāka dzīve.. :) dzīvesvieta jau mums tur ir, veselas 2 vietas, kur varēsim dzīvot :D darbs ar jau sarunāts, tik skola tlt jūnijā jāpabeidz un tad jau varēšu doties uz Zviedriju, dabūt personas kodu, jo tas ir viegli izdarāms, ja vienam jau ir. Un tad jau iešu valodu kursos un ceru pēc iespējas ātrāk uzsākt strādāšanu darbā :)
04.03.2015 21:32 |
 
Reitings 74
Reģ: 29.01.2009
Pati īsti nemācēšu teikt, jo manas norvēģu valodas zināšanas vēl nav tik izcilas (šobrīd mācos), bet mans norvēģu vīrs teica, ka zinot norvēģu valodu, var saprast gan zviedru, gan dāņu. BET zviedri un dāņi viens ar otru gan ne pārāk.. Respektīvi - norvēģu valoda esot zelta vidusceļš Dāņi rakstot ļoti līdzīgi norvēģiem, bet izrunājot galīgi garām (kā ar karstu kartupeli mutē). Savukārt zviedri rakstot citādāk, taču izrunājot vārdus ļoti līdzīgi norvēģiem.


Jā, man arī tā šķiet. Neesmu norvēģiete, bet it kā protu šo valodu. Zviedru runu saprast vieglāk kā dāņu, bet dāņu rakstību saprast vieglāk kā zviedru. Taču visas valodas ir radniecīgas, ja kaut viena ir tikusi mācīta, varēs pārorientēties arī uz kādu no pārējām.

Somu gan būs pilnīgi cita opera, tuvāka igauņu.
04.03.2015 20:07 |
 
Reitings 463
Reģ: 25.10.2012
Zviedrijā ir vieglāk iegūt pilsonību. Nodzīvo 5 gadus tur un jau automātiski saņem.
Bet Somijā ir jānoliek vai nu zviedru vai somu valodas eksāmens, lai dabūtu pilsonību.
Katrā vietā ir savi + un -
Somu valoda protams grūta, bet ir vietas, kur var labi iztikt ar zviedru valodu.
Manuprāt Zviedrijā ir sliktāki nosacījumi pilnas pensijas iegūšanai. Jānostrādā vairāk gadi kā Somijā vai Norvēģijā.
04.03.2015 20:04 |
 
Reitings 80
Reģ: 01.02.2015
Paldies, klaviatura! Iepriekš, vizmaz, cik man zināms, nebiju dzirdējusi somu valodu. Tiešām izklausās jokaini:-)
04.03.2015 19:51 |
 
Reitings 80
Reģ: 01.02.2015
ooo, super, meitenes:-) kā jūs nokļuvāt Zviedrijā? Kāds bija pats iedzīvošanās sākums?
04.03.2015 19:44 |
 
Reitings 673
Reģ: 25.12.2012
Pašreiz esmu Zviedrijā, šeit ir brīnišķīgi! (l)
04.03.2015 19:26 |
 
Reitings 233
Reģ: 26.01.2015
Dzīvoju Zviedrijā, ja nekļūdos, gadus 4. Un to arī izvēlētos no piedāvātajām 3. Viss ir tā rāmi un sakārtoti pamatā. Drošības sajūta materiālajā ziņā, dažādas soc. garantijas.

Kas mani īsti neapmierina - tā ir medicīna joma, ir ļoti liela vienaldzība, ļoti jācīnās, lai ņemtu par pilnu, tiktu pie kādam zālēm kaut vai, tāpēc apskates uc. joprojām veicu Latvijā. Mani biedē akūti gadījumi. Bet nu tas pats ir dzirdēts arī par citām lielajām valstīm - UK kaut vai.

Ļoti liels pluss bija valodas bezmaksas kursi, tiklīdz ieguvu personas kodu. Tas ir pirmais līmenis, un pēc sertifikāta iegūšanas - iespēja turpināt mācīties profesiju, valodas, kaut vai eksaktās zinības un par to vēl piedevām maksā stipendiju.

Lai dabūtu darbu, protams, visur tiek uzsvērta zviedru valoda. Var stāties bezdarbnieku rindās, kur viņi sakārtos tavus izglītības dokumentus - pielīdzinās Latvijā iegūtos papīrus Zviedrijas līmenim, piem. - ko vajadzētu piemācīties klāt, lai dabūtu atbilstošos kredītpunktus. Kamēr nevari atrast darbu - viņi palīdz meklēt prakses vietas un par to maksā tev algu.

Drīz man pienāksies arī Zviedrijas pilsonība, jo esmu precējusies ar zviedru, kas piemēram padarīs ērtāku kaut vai ceļošanu (bezvīzu režīmi), domāju, ka taisīšu dubultpilsonību.

Pārtika, apģērbs, tehnika ir tādās pašās cenās kā Latvijā, nereti pat lētāk tādos starptautiskajos tīklos *kaut vai tas pats HM, un izpārdošanu laikā pat nesalīdzināt. Ir pagājuši tie laiki, kad kaut ko centos atvest no Latvijas.
Protams, skarbāks klimats, vēji, Norvēģijā tas gan ir vēl nomācošāks, bet vasarās cenšamies aizlaisties kaut kur, kur temperatūra paceļas augstāk par 25 grādiem :)
04.03.2015 19:14 |
 
Reitings 1093
Reģ: 02.11.2011
Valoda.. Nu varu sarunāties tādā vienkāršā līmenī, saprotu noteikti vairāk kā varu pateikt. Sākumā ļoti centīgi mācījos un tas deva rezultātus, bet tagad tam gluži vienkārši vairs neatliek laika un valodu sagrābstu no apkārtējās vides. Eju arī kursos, tur vairāk spiež uz gramatiku un tad jūtu, cik vide daudz dod, jo, varu, piemēram, vārdu izlocīt nepieciešamajā locījumā pat nespējot paskaidrot, kāpēc tieši tā.
Viņa mazliet frīkaina, bet šis video labi raksturo somu valodu :D
https://www.youtube.com/watch?v=nPr-fGm8l9k
04.03.2015 16:30 |
 
Reitings 80
Reģ: 01.02.2015
paldies, klaviatura! gaidīšu:-)
liekas, ka Latvijā arī drīz tiks izjaukts gadalaiku balanss:-D
Ko tu saki par savu pieredzi ar somu valodu? kā tev ir ar to gājis?
04.03.2015 15:43 |
 
Reitings 80
Reģ: 01.02.2015
:-) elisee, tu izteici vārdos manu sajūtu... esmu pazaudējusi sevi, pa vidu visam šim ikdienas skrējienam, kurš lielos vilcienos, mani nepiepilda. Vairāku gadu garumā viss ir bijis svarīgāks par mani pašu. Darbs nonstopā, mācības, bezjēdzīgas un spēku atņemošas attiecības... Liekas, ka ir īstais mirklis pārmaiņām:-)
Paklausījos valodas, šķiet, ka zviedru man patīk labāk. elisee arī tava pieredze man liek domāt par Zviedriju
04.03.2015 15:40 |
 
Reitings 228
Reģ: 18.01.2014
Tāds interesants fakts par tām valodām-draudzene no studiju laikiem, kam tagad aug mazs dāņu bērniņš, teica, ka dāņu bērni sākot runāt vēlāk kā citi tieši tās trakās izrunas dēļ. Tā kā pat pašiem mazajiem dāņiem tas grūti nāk :-)

Tomēr man ir daudz draugu-cittautiešu, kuri nolēmuši dzīvi saistīt ar Dāniju un strādājot pie valodas ir to ļoti labi apguvuši. Manai nemācēšanai bija mazāk valodas vaina kā motivācijas trūkums.
04.03.2015 15:38 |
 
Reitings 1093
Reģ: 02.11.2011
Es Tev privāti savu pilsētu nosūtīšu :)
Laika apstākļi ir.. nekādi :D ziemā knapi 3h gaišs, vasarā 24h gaišs. Skaistas, sniegotas ziemas, bet īsas, lai arī karstas, vasaras.
04.03.2015 15:37 |
 
Reitings 80
Reģ: 01.02.2015
Kad biju Dānijā, nelikās, ka vietējie ir "negudri"... par praktisko gudrību ir cits jautājums, bet es uzskatu, ka tas ir tikai un vienīgi no tā, ka dzīves apstākļi un uztvere ir cita. un tas izpaudās tikai un vienīgi tādās situācijā, kad kaut kas bija jālabo vai jādara ārpus saviem pienākumiem. Bet es neuzskatu, ka tas ir kaut kas briesmīgs... mēs vienkārši esam elastīgāki:-)
mans subjektīvais viedoklis:-)
04.03.2015 15:32 |
 
Reitings 228
Reģ: 18.01.2014
ja ne tās kartupelīgās izrunas


Kā man ar to izrunu negāja, bāc, esmu priecīga, ka esmu tagad zviedru pusē :D Bet nu nebija valoda mana prioritāte, kamēr studēju, manas studijas bija hardcore, kā 7:00 no rīta uz skolu, tā citreiz turpat arī gulējām. Tā kā neesmu nekāds labais piemērs valodas apguvē. Bet nu jau ar zviedru valodu esam iedraudzējušās, manuprāt, izruna ir daudz cilvēcīgāka kā dāņiem. Lasīt es protu vienlīdz labi kā dāniski, tā zviedriski, pēc Dānijas vispār nebija grūtību pārslēgties uz zviedru tekstiem. Manā kursā bija dāņi, zviedri un norvēģi, viņi dažreiz prikola pēc runāja katrs savā valodā, bet jēgu sarunai visi saprata.

rmj, es priecājos, ka noder informācija. Noteikti nepadodies, es tagad atceros kā es ar 1 koferi un somu somām uz DK aizkūlos-nu viegli nebija, bet bija to vērts, es sevi Latvijā jau pāris gadus biju pazaudējusi, studējot un strādājot to, kas nepatika.
04.03.2015 15:29 |
 
Reitings 7497
Reģ: 29.01.2009
jā, es no dāņiem esmu dzirdējusi, ka viņi saprot norvēģus.
04.03.2015 15:25 |
 
Reitings 86
Reģ: 18.01.2015
Par Norvēģu bērniem, jāatzīst kad viņu intelekta līmenis ir krietni zemāks kā LAtvijā audzinātiem bērniem, no daudziem Latviešiem un Lietuviešiem to esmu tur dzirdējusi. Man personīgi paši pieaugušie neliekās īpaši gudri, atsevišķās leitās padumji(atvainojos).

Ja man butu jaizvēlās kur savus bērnus skolot es izvēlētos labāk Latviju vai citu valsti.

Šitam es absolūti nepiekrītu - kāpēc tad Norvēģija (arī Zviedrija un Somija) ir līderes pasaulē izglītības jomā? Kāpēc Skandināvu valstīs ir proporcionāli lielākais zinātnieku skaits pasaulē? Diez vai tāpēc, ka zems intelekts un sliktas skolas...
Varbūt ir kādi konkrēti piemēri kā "zemais IQ" izpaužas?

Ja ir labi apgūta zviedru valoda, ar dāņu arī nebūs problēmu?


Pati īsti nemācēšu teikt, jo manas norvēģu valodas zināšanas vēl nav tik izcilas (šobrīd mācos), bet mans norvēģu vīrs teica, ka zinot norvēģu valodu, var saprast gan zviedru, gan dāņu. BET zviedri un dāņi viens ar otru gan ne pārāk.. Respektīvi - norvēģu valoda esot zelta vidusceļš :) Dāņi rakstot ļoti līdzīgi norvēģiem, bet izrunājot galīgi garām (kā ar karstu kartupeli mutē). Savukārt zviedri rakstot citādāk, taču izrunājot vārdus ļoti līdzīgi norvēģiem.
Somu valoda, protams, ir pavisam cita "opera"..
04.03.2015 15:24 |
 
Reitings 80
Reģ: 01.02.2015
Paldies, klaviatura! :-) tas man patīk:-)
Ja nav noslēpums, kurā pilsētā dzīvo?
Kā Somijā ar laika apstākļiem?
04.03.2015 15:20 |
 
Reitings 1093
Reģ: 02.11.2011
Un somu valoda ir krietni grūtāka kā zviedru, norvēģu vai jebkura cita :D ne velti tā ir 5.grūtākā valoda pasaulē. Tāpēc, ja valodas dēļ, tad es izvēlētos Zviedriju. Un arī cilvēku dēļ. Te, kur dzīvoju, ir ļoti daudz zviedru un viņi kopumā ir foršāki, atvērtāki, draudzīgāki, vispusīgāki par somiem.
04.03.2015 15:18 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits